Zamknij

LOT znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych na pokładach samolotów

29.03.2022 09:03
Samolot LOT
fot. Albin Marciniak/East News

Polska linia lotnicza LOT podjęła decyzję o tym, że pasażerowie jej samolotów nie będą już musieli nosić na pokładach maseczek ochronnych. Jest to związane ze zmianami, jakie 28 marca 2022 roku wprowadził w Polsce rząd kraju.

W ostatnim czasie coraz więcej znanych europejskich przewoźników decyduje się na krok, jakim jest rezygnacja z wymogu zasłaniania ust i nosa na pokładach ich samolotów. Jeszcze w lutym taką decyzję podjęły trzy skandynawskie linie lotnicze. Z kolei kilka dni temu easyJet ogłosił, że nie będzie wymagał maseczek ochronnych w swoich maszynach.

Wygląda na to, że teraz do tego grona dołącza także LOT. Polska linia lotnicza oświadczyła, że taka zmiana ma związek z tym, co ustalił w ostatnim czasie polski rząd. A ten z kolei zdecydował o tym, że 28 marca zdejmuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych.

LOT znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych na pokładach samolotów

LOT zniósł obowiązek noszenia maseczek ochronnych na pokładach samolotów. Firma poinformowała o swojej decyzji w komunikacie i dodała, że podyktowana jest ona ogólnymi zmianami dotyczącymi COVID-19 w Polsce.

W związku ze zniesieniem obowiązku chodzenia w maseczkach, na pokładach LOT nie ma już obowiązku ich noszenia. Wciąż jednak zachęcamy do zakładania ich podczas lotu - czytamy w oświadczeniu LOT.

Rezygnacja z maseczek w samolotach to pokłosie rozporządzenia z 25 marca 2022 roku, w którym zniesiono obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. O tym, co jeszcze zmieniło się w podróżowaniu od 28 marca, poinformował także Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Od 28 marca 2022 r. osoby przylatujące do Polski ze strefy Schengen, jak i spoza są zwolnione z wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego. Zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (również na pokładach statków powietrznych), obowiązek przedstawiania Unijnego Certyfikatu COVID po przylocie do Polski oraz wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 - czytamy w oświadczeniu ULC.

Choć LOT zniósł wymóg zasłaniania ust i nosa, wciąż rekomenduje, aby pasażerowie to robili. Dodaje też, że jeśli kraj, do którego będą lecieli, będzie wymagał noszenia maseczek, również na pokładzie samolotu zmierzającego w tę stronę może na nowo zaistnieć taka konieczność.

Źródło: TVN24

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET