Zamknij

Domy i ulice zasypane popiołem, chmura gęstego dymu nad wyspą. Apokaliptyczny widok na La Palmie

03.11.2021 13:09
La Palma, Popiół wulkaniczny przykrył wyspę
fot. LUISMI ORTIZ/AFP/East News

Wulkan Cumbre Vieja wciąż sieje ogromne spustoszenie na wyspie La Palma. Strumienie lawy wydobywające się z krateru pokryły już 900 hektarów terenu i zniszczyły ponad 2,5 tysiąca budynków. Ci, którzy jeszcze nie stracili dobytku swojego życia, walczą z popiołem wulkanicznym, który zalega na ulicach, domach i polach. Sieć obiegły zdjęcia i nagrania ukazujące przygnębiający obraz La Palmy. 

La Palma już od ponad miesiąca zmaga się z niebezpieczną erupcją wulkanu. Cumbre Vieja wciąż wyrzuca materiał wulkaniczny, a w okolicy regularnie występują trzęsienia ziemi zagrażające wielu mieszkańcom. 

Problem jest również unoszący się popiół wulkaniczny, który powoduje pogorszenie widoczności, zanieczyszcza wodę, niszczy uprawy i grozi zawaleniem się wielu budynków. Wulkanolodzy twierdzą, że wraz z wysokim poziomem sejsmiczności rejonu kanaryjskiego wulkanu zakończenie erupcji nie nastąpi szybko.

La Palma. Popiół wulkaniczny z Cumbre Vieja pokrywa wyspę

Mieszkańcy La Palmy muszą zmagać się katastrofalnymi skutkami wzmożonej aktywności wulkanu, który wcześniej pozostawał uśpiony przez 50 lat. Od 19 września, czyli momentu wybuchu Cumbre Vieja, lawa zniszczyła ponad 2,5 tysiąca budynków i zmusiła do ewakuacji ponad 7000 osób. Na szczęście nikt nie zginął w wyniku tej erupcji.

Życie mieszkańcom wyspy utrudnia także gęsty wulkaniczny popiół, który pokrywa dosłownie wszystko, tworząc niemal księżycowy krajobraz La Palmy. W sieci pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania ukazujące smutny, apokaliptyczny widok na kanaryjskiej wyspie. 

Popiół wulkaniczny unoszący się nad wyspą powoduje również znaczne pogorszenie się widoczności. Ilość zanieczyszczeń w atmosferze znów przekroczyła wymogi bezpieczeństwa, dlatego podjęto decyzję o anulowaniu lotów w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ruch powietrzny zostanie przywrócony, gdy warunki się polepszą i zapewnią bezpieczeństwo podróżujących.

Kanaryjskie władze już wcześniej przestrzegały przed nasilającą się emisją dymu z popiołami, z powodu której odwołano wiele lotów z i na La Palmę. Wskazują, że po raz kolejny wulkan podczas zaledwie jednej doby wyemitował ponad 37 tysięcy ton dwutlenku siarki. 

Premier rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres zauważył, że erupcja Cumbre Vieja jest największym wybuchem wulkanu w Europie w ciągu ostatnich 100 lat.