Zamknij

Rzeka lawy z wulkanu Cumbre Vieja widziana z kosmosu. Spektakularne ujęcie

04.10.2021 09:56

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma staje się coraz groźniejszy. W ostatnim dniach zwiększył swoją aktywność i emituje chmury toksycznych oparów. Lawa wydostająca się z krateru kolejny już dzień spływa do oceanu. Aktywność hiszpańskiego wulkanu została uchwycona przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej – Sentinel 2. Zdjęcie erupcji z perspektywy kosmosu zadziwia i przeraża jednocześnie.

Cumre Vieja, La Palma
fot. AP/Associated Press/East News

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł 19 września, po niemal 50 latach uśpienia. Od tamtej pory wyrzuca z siebie lawę, gęste chmury dymu i toksycznych oparów. Rzeka gorącej magmy wciąż przemierza wyspę, a na początku minionego tygodnia dotarła nawet do Atlantyku. Z powodu pogarszającej się jakości powietrza władze wyspy La Palma nakazały kilku tysiącom mieszkańców pozostanie w domach. Na razie nic nie wskazuje na to, aby erupcja hiszpańskiego wulkanu miała się zakończyć. 

La Palma. Rzeka lawy widziana z kosmosu

Aktywność wulkanu Cumbre Vieja została uchwycona przez satelitę Sentinel 2 należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na opublikowanym zdjęciu można zobaczyć "pomarańczowy jęzor" wypływającej z krateru lawy.

W miejscu kontaktu lawy z wodą unosi się chmura białego dymu, która zawiera ogromne ilości toksycznych gazów i oparów, zagrażając zdrowiu ludzi.

Rzeka płynącej lawy zdołała zniszczyć już ponad 800 domów, a około sześciu tysięcy mieszkańców musiało się ewakuować. Gdy przemierzająca La Palmę magma w pewnym momencie zastyga, "dodaje" wyspie powierzchni – utworzony w ten sposób półwysep ma już co najmniej 20 hektarów.

Problem jest również unoszący się popiół wulkaniczny. Wulkanolodzy podają, że od momentu wybuchu z wulkanu Cumbre Vieja wyemitowanych zostało 46,3 miliona metrów sześciennych popiołów. Powodują one pogorszenie widoczności, zanieczyszczają wodę i niszczą uprawy. Oprócz tego, wraz z nagromadzeniem popiołu na dachach, mogą się one zawalić pod jego ciężarem. 

W związku z kolejnym wybuchem Cumbre Vieja w miniony weekend zarejestrowano 8 wstrząsów ziemi. Rząd Hiszpanii podjął decyzję o wprowadzeniu na La Palmie stanu klęski żywiołowej.