Zamknij

La Palma. Samoloty znów latają na wyspę mimo nasilenia się erupcji wulkanu

12.10.2021 10:57
La Palma, wybuch wulkanu
fot. DESIREE MARTIN/AFP/East News

Na La Palmie przywrócono już ruch lotniczy, a większość połączeń realizowanych jest zgodnie z siatką lotów. Wulkan Cumbre Vieja nie traci jednak na sile, a ilość zanieczyszczeń w powietrzu jest nadal bardzo wysoka. Wczoraj potwierdzono, że dym wulkaniczny unosi się już na wysokość niemal 4 tys. metrów nad wyspą.

Wulkan Cumbre Vieja od ponad trzech tygodni stale wyrzuca ogromne ilości lawy, dymu i pyłu. W okolicy regularnie występują też trzęsienia ziemi. W weekend doszło do rozerwania północnej części krateru, wskutek czego nasiliła się emisja gorącej lawy. Hiszpańscy wulkanolodzy szacują, że wulkan zdołał już zniszczyć około 1,2 tys. budynków i doprowadził do ewakuacji ponad 6 tys. osób, czyli co 14. mieszkańca wyspy. Mimo nasilenia się erupcji ruch lotniczy na La Palmie został już przywrócony. 

La Palma. Przywrócono ruch lotniczy na wyspie

Ruch samolotów wstrzymano w czwartek (7 października) wskutek ogromnej ilości popiołu wulkanicznego. Ilość zanieczyszczeń w atmosferze przekroczyła wymogi bezpieczeństwa, dlatego władze La Palmy podjęły decyzję o zamknięciu lotniska. Chociaż sytuacja na kanaryjskiej wyspie jest wciąż trudna, ruch lotniczy został już przywrócony. 

Jak poinformowały władze spółki Aena, lotnisko na La Palmie obsługuje większość połączeń zgodnie z rozkładem lotów. Potwierdzono, że jedynie kilka rejsów było opóźnionych.

Tymczasem hiszpańscy wulkanolodzy wskazują, że wraz ze wzrostem aktywności sejsmicznej w rejonie Cumbre Vieja wulkan wyrzuca w ostatnich godzinach większe ilości lawy, a także coraz większe skały. Zarejestrowano wydobywanie się wraz z magmą brył o wielkości budynków mieszkalnych. 

Według danych przytoczonych przez prezydenta Wysp Kanaryjskich, Angela Victora Torresa, podczas trwającej erupcji Cumbre Vieja wyemitował trzy razy więcej materiału wulkanicznego niż podczas ostatniego groźnego wybuchu w 1971 roku. Władze kanaryjskiej wyspy szacują, że lawa zalała już ponad 525 ha terenów na La Palmie. 

Źródło: PAP (Marcin Zatyka), Radio ZET