Zamknij

Wulkanu Cumbre Vieja powoli traci na sile. Nie oznacza to jednak szybkiego końca erupcji

17.11.2021 10:58
Cumbre Vieja, La Palma
fot. Europa Press/ABACA/Abaca/East News

Siła aktywnego od niemal dwóch miesięcy wulkanu Cumbre Vieja słabnie – informują hiszpańscy wulkanolodzy. Wskazują na obniżenie częstotliwości i siły trzęsień ziemi w rejonie wulkanu na La Palmie oraz poprawę jakości powietrza. Specjaliście nie są jednak w stanie dokładnie podać, kiedy erupcja się zakończy. 

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł 19 września po niemal 50 latach uśpienia. Od tego czasu mieszkańcy muszą zmagać się z niszczycielskimi skutkami tej erupcji. Wulkan stale  wyrzuca lawę i materiał piroklastyczny, a w jego okolicy regularnie występują wstrząsy sejsmiczne.

Jak poinformowała we wtorek szefowa kanaryjskiego oddziału hiszpańskiego Krajowego Instytutu Wulkanologii (IGN) Maria Jose Blanco, siła Cumbre Vieja stopniowo słabnie. Tę opinię potwierdzają eksperci z kilku ośrodków naukowych.

Cumbre Vieja słabnie. Kiedy zakończy się erupcja?

W ocenie wulkanologów z IGN przesłanką do twierdzenia o słabnięciu erupcji Cumbre Vieja jest obniżenie liczby i siły trzęsień ziemi w rejonie Cumbre Vieja. Co więcej, zarejestrowano malejącą ilość dwutlenku siarki w powietrzu – 3000 ton dziennie. W październiku poziom tego związku przekraczał 30 000 ton w ciągu doby.

We wtorek po południu (16 listopada) władze La Palmy ogłosiły, że wraz z poprawiającą się jakością powietrza przywrócone zostaną zajęcia lekcyjne w południowo-zachodniej części wyspy. Szkoły były tam zamknięte od piątku. Wraz z niższą emisją dymu wulkanicznego spodziewane jest też przywrócenie pełnej pracy lotniska na La Palmie.

Chociaż sytuacja na kanaryjskiej wyspie powoli ulega poprawie, wciąż trudne jest wskazanie dokładnego okresu, w którym należy się spodziewać wygaszenia wulkanu. Najprawdopodobniej nie nastąpi to szybko.

– Pomimo wyraźnego słabnięcia aktywności Cumbre Vieja nie należy oczekiwać, że jego erupcja dobiegnie końca w krótkim czasie" – zaznaczyła szefowa IGN, Maria Jose Blanco.

La Palma. Lawa zalała 1000 ha terenu i zniszczyła 2,5 tys. budynków

Z szacunków rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich wynika, że wskutek erupcji Cumbre Vieja do tej pory konieczna była ewakuacja ponad 8000 mieszkańców południowej części La Palmy.  

Wybuch wulkanu i wydobywanie się gorącej lawy doprowadziły do zniszczenia na wyspie ponad 2500 budynków oraz zalania przez lawę 1000 hektarów terenu, z których 280 ha to obszary uprawne. 

W minioną sobotę potwierdzono, że z powodu erupcji zginęła jedna osoba. Był nią 70-latek, który oczyszczał swój dom z materiału wulkanicznego. Pod mężczyzną zawalił się dach budynku.

Źródło: Radio ZET, PAP (Marcin Zatyka)