Zamknij

Wulkan Cumbre Vieja wyrzucił z siebie kamienie półszlachetne. Powstała też nowa plaża

09.11.2021 12:30
Cumbre Vieja
fot. HANDOUT/AFP/East News

Z Cumbre Vieja od ponad siedmiu tygodni stale wydobywa się gorąca lawa oraz materiał piroklastyczny. Naukowcy pośród kamieni wyrzuconych przez wulkan na La Palmie znaleźli oliwiny, czyli kamienie półszlachetne wykorzystywane przez jubilerów. Od końca ubiegłego tygodnia można także podziwiać pierwsze piaszczyste plaże utworzone na pasie zastygłej lawy.

Na La Palmie od 19 września trwa erupcja Cumbre Vieja. W niedzielnym komunikacie wulkanolodzy z hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) poinformowali, że pomimo ostatnich sygnałów świadczących o możliwości zakończenia erupcji, nie są w stanie podać dokładnego terminu. Wskazali jednocześnie na wciąż wysoką emisję dwutlenku siarki oraz nasilenie się wstrząsów sejsmicznych. 

Chociaż aktywność Cumbre Vieja pokazuje niszczycielską siłę żywiołu, potrafi również wydobyć coś niezwykłego, jak choćby wyrzucone z wnętrza wulkanu cenne kamienie półszlachetne. "Piękno natury zawsze zadziwia, nawet podczas strasznej dewastacji" – skomentował to odkrycie hiszpański dziennik "ABC".

Cumbre Vieja wyrzucił półszlachetne kamienie

"Czasami małe wulkany produkują coś wielkiego, jak kryształy oliwinu znalezione w wyrzuconej ostatnio lawie" – napisał na Twitterze Kanaryjski Instytut Wulkanologiczny (Involcan), zamieszczając zdjęcie dokumentujące odkrycie.

Oliwin to minerał pochodzenia wulkanicznego, zaliczany do obecnych w skałach magmowych krzemianów. Zazwyczaj ma kolor jasnozielony, jest uważany za kamień półszlachetny, chętnie wykorzystywany przez jubilerów do produkcji biżuterii. Jest spotykany na wielu obszarach wulkanicznych Wysp Kanaryjskich, ale jako geologiczne dziedzictwo wysp jego zbieranie jest zabronione.

La Palma. W wyniku erupcji powstała nowa plaża

Dodatkowo, w wyniku erupcji wulkanu, na pasie pierwszego jęzora lawy, która zastygła po wpadnięciu do oceanu, utworzyła się najmłodsza plaża w Hiszpanii. Według danych rządu kanaryjskiego wyspa zyskała obszar o długości 500 metrów w głąb morza i około 820 m maksymalnej szerokości, a erozja spowodowana przez fale utworzyła piaszczyste miejsca. Ten pierwszy zastygły jęzor lawy zniszczył miasto Todoque 10 dni po rozpoczęciu erupcji wulkanu.

Jak pokazują dane opublikowane przez Instituto Volcanológico de Canarias (INVOLCAN), od początku erupcji z Cumbre Vieja wypłynęły już 94 miliony sześcienne lawy. Zgodnie z wyliczeniami to wystarczająca ilość, by wypełnić nią 28 tysięcy basenów olimpijskich

Do tej pory gorąca lawa z wulkanu pokryła ponad tysiąc hektarów wyspy La Palma, zniszczyła ponad tysiąc budynków i wiele upraw rolnych. Zmusiła też do ewakuacji ponad siedem tysięcy mieszkańców.

Źródło: PAP (Grażyna Opińska), TVN Meteo