Zamknij

Lądowanie w tych miejscach to ekstremalne przeżycie! Oto 8 najbardziej niebezpiecznych lotnisk świata

Nina Czochara
19.03.2018 12:21
Lot­ni­sko Prin­cess Ju­lia­na
fot. Lawrence Lansing/Wikimedia Commons

Niektóre z nich słyną z wyjątkowo krótkich pasów startowych. Inne z nietypowego położenia. Jeszcze inne z niesprzyjających warunków pogodowych. Poznaj 8 najbardziej niebezpiecznych lotnisk świata. Lądowanie w tych miejscach to nie lada wyzwanie dla pilotów i ekstremalne przeżycie dla pasażerów. Zapnijcie pasy!

W tych 8 miejscach nie chcielibyście lądować. A może jednak? Poznajcie najbardziej niebezpieczne lotniska świata. Wielbiciele ekstremalnych przeżyć i niesamowitych widoków z pewnością będą zadowoleni.

Juancho E. Yrausquin na wyspie Saba

Juancho E. Yrausquin, Saba
fot. Fyodor Borisov/Wikimedia Commons

Nadmorskie lotnisko Juancho E. Yrausquin powstało na niewielkiej, karaibskiej wysepce Saba. Dlaczego jest tak niebezpieczne? Bo ma najkrótszy pas startowy na świecie (zaledwie 400 metrów długości!). Co więcej, samolot zatrzymuje się tuż przed stromym urwiskiem. Piloci mają więc niewiele czasu, aby wyhamować i nie spać z wysokiego klifu wprost do oceanu...

Lotnisko Courchevel we Francji

To najwyżej położone lotnisko w Europie. Start i lądowanie odbywa się tutaj na wysokości 2 000 metrów n.p.m. we francuskich Alpach. Ze względu na lokalizację w pobliżu szczytów górskich, krótki pas startowy i oczywiście wysokość, miejsce to uznawane jest za najniebezpieczniejszy port lotniczy świata. Co więcej, do tego lotniska podchodzi się tylko jeden raz. Jeśli przy pierwszym podejściu pilot nie wyląduje na Courchevel, musi udać się na inny port. Z samolotów korzystają przede wszystkim uczestnicy imprez narciarskich.

Port lotniczy Gustawa III na wyspie św. Bartłomieja

Lotnisko Gustawa III
fot. Sutterstock

Port lotniczy Gustawa III znajduje się na wyspie św. Bartłomieja (Saint-Barthélemy na Karaibach). Lotnisko uznawane jest za niezwykle niebezpieczne ze względu na swoją lokalizację -  pomiędzy brzegiem morza a stromym wzgórzem. Lądują tu niewielkie samoloty transportowe i pasażerskie, zabierające na pokład nie więcej niż 20 osób. Pas startowy ma długość 650 metrów i kończy się na miejskiej plaży.

Barra w Szkocji, czyli lotnisko na plaży

A może tak wyskoczyć z lotniska prosto na plażę? Da się zrobić! Lotnisko Barra w Szkocji to jeden z niewielu, jeśli nie jedyny port lotniczy, położony na plaży. Piasek jest tutaj tak twardy i zbity, że mogą na nim regularnie startować i lądować samoloty pasażerskie. Podczas przypływu pasy lotniska są zalane wodą, dlatego rozkład połączeń jest uzależniony od cyklu przypływów i odpływów. Lotnisko-plaża znajduje się na płytkiej zatoce Traigh Mhòr, na północnym skrawku wyspy Barra w Szkocji.

Lotnisko na Maderze

Madera lotnisko
fot. Shutterstock

Lądowanie na Maderze dostarcza wyjątkowych widoków i... dreszczyku emocji. Pas startowy lotniska w Funchal znajduje się na grubych palach wchodzących w głąb Oceanu Atlantyckiego i przebiega tuż obok drogi. Kiedy samolot podchodzi do lądowania, pasażerowie wyglądający przez okno czują się tak, jakby zaraz mieli wpaść w głąb oceanu. Port lotniczy na Maderze, dzięki swojemu nietypowemu położeniu, znalazł się na liście najbardziej niebezpiecznych lotnisk – ma 9. miejsce na świecie i 2. w Europie.

Zobacz także

Lot­ni­sko Prin­cess Ju­lia­na na wy­spie Saint Mar­tin

Princess_juliana_international_airport
fot.

To lotnisko wyjątkowe w skali świata. Dlaczego? Ze względu na swoją lokalizację. Pas startowy po obu stronach jest oddzielony od wody zaledwie kilkudziesięciometrowym pasem plaży. Lądowanie na tym lotnisku przyprawia o dreszczyk emocji nie tylko pasażerów, ale też plażowiczów - samoloty lądują tuż nad głowami turystów! Po zachodniej stronie plaży zbierają się entuzjaści z całego świata, by zobaczyć i zrobić zdjęcia samolotom podchodzących do lądowania na wysokości 10-20 metrów nad ziemią.

Port lotniczy Gibraltar

Nie lada wyzwaniem dla pilotów jest również lotnisko na Gibraltarze. Pas startowy jest bowiem przecięty... ulicą! Droga Winston Churchill Avenue prowadzi z centrum miasta do przejścia granicznego z Hiszpanią. Na czas startu i lądowania samolotów ruch samochodowy na tej trasie jest oczywiście wstrzymany na około 10 minut. Ale to nie koniec "niebezpiecznych cech" tego lotniska. Pas startowy ma 1830 metrów długości i leży na wysokości 5 metrów n.p.m

Lodowy port lotniczy na Antarktydzie

Pasem startowym dla samolotów jest tutaj... lód. Większość pilotów obsługujących loty w ten zimny rejon twierdzi, że jest to jedno z najtrudniejszych do startu i lądowania lotnisk świata. Port lotniczy działa wyłącznie podczas zimniejszych miesięcy, w czasie ocieplenia i aktywności morza jest zamykane. Lądowisko znajduje się przy bazie naukowej przy amerykańskiej stacji badawczej, na południowym wybrzeżu wyspy Rossa.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC