Zamknij

Lanckorona - co warto zobaczyć w "mieście aniołów"? Największe atrakcje turystyczne

18.06.2021 18:00

Lanckorona to niezwykle urokliwa wieś, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Pochyły rynek otoczony siecią uliczek, drewniane przepięknie przyozdobione domy i ruiny średniowiecznego zamku - w "mieście aniołów" panuje niepowtarzalny klimat. Przed przyjazdem w to miejsce, koniecznie sprawdź, jakie są największe atrakcje w Lanckoronie i jakie miejsca warto zobaczyć.

Lanckorona
fot. SHUTTERSTOCK

Choć Lanckorona jest jednym z ciekawszych miejsc na turystycznej mapie Polski, to jeszcze wiele osób nie miało okazji usłyszeć o tej magicznej wsi. A przecież zlokalizowana jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Poniżej znajdziecie informacje o najważniejszych atrakcjach Lanckorony, takich jak Rynek Główny czy ruiny średniowiecznego zamku i przekonacie się, dlaczego warto odwiedzić to miejsce.

Lanckorona - magiczna wieś niedaleko Krakowa

Lanckorona to wieś położona w województwie małopolskim w powiecie wadowickim. Znajduje się zaledwie około 36 km na południe od Krakowa - dojazd więc nie powinien zająć nam więcej niż 50 minut.

Mało kto wie, że Lanckorona przez ponad 500 lat była miastem, a powstała za panowania króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Dopiero 1934 roku, gdy liczba mieszkańców spadła poniżej 2 tysięcy, zabrano jej prawa miejskie. I jak się okazuje, mieszkańcom wcale to nie przeszkadza. W 2016 roku ludzie w referendum uznali, że nie chcą, by Lanckorona ponownie była miastem.

Sprawdź też: Wybrano najlepsze miasta świata. Na prestiżowej liście pojawił się Kraków

Atrakcje Lanckorony - co warto zobaczyć?

"Widok z balkonu willi w Lanckoronie to panorama bitwy zwyciężonej" - śpiewał Marek Grechuta w jednej ze swoich piosenek. W końcu nie bez powodu mówi się, że Lanckorona jest miastem aniołów i artystów. Swego czasu pojawiali się tu spragnieni spokoju i szukający natchnienia twórcy, m.in. wspomniany przed chwilą Grechuta, Andrzej Wajda czy Jerzy Nowosielski. Nadal wieś, choć już znacznie bardziej popularna, jest doskonałym miejscem dla osób, które szukają wyciszenia i odpoczynku.

Atrakcji w Lanckoronie nie jest wiele i spokojnie można zwiedzić najważniejsze obiekty podczas jednodniowej wycieczki. Poniżej znajdziecie miejsca, które warto zobaczyć w Lanckoronie.

Zamek w Lanckoronie

Niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków Lanckorony są ruiny średniowiecznego zamku znajdujące się w odległości ok. 1 km od rynku. Mieszczą się na niewielkim wzniesieniu i są otoczone lasem. To miejsce zdecydowanie spodoba się wszystkim, którzy kochają naturę. Zamek został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego i do czasów zaborów pełnił niezwykle ważną funkcję - chronił rubieże królestwa i ważniejsze szlaki handlowe.

Austriacki zaborca zdecydował jednak o jego wysadzeniu. W 1884 roku rozpoczęto rozbiórkę ruin, co doprowadziło do dalszego zniszczenia pozostałych po wybuchu resztek zamku. Obecnie zachowały się jedynie fundamenty wież i pozostałości muru tarczowego.

Rynek w Lanckoronie

Rynek w Lanckoronie jest dość spory, a jego wymiary to 90x110 metrów. Otoczony jest siecią uliczek z drewnianymi domami z końca XIX wieku. I to właśnie te budynki nadają mu wyjątkowy klimat. Część z nich posiada jeszcze charakterystyczne dachy kryte gontem oraz głębokie podcienia, na których kiedyś kupcy wystawiali swoje towary na sprzedaż.

Poza domami mieszkalnymi, na Rynku w Lanckoronie można także znaleźć kawiarnie, galerie oraz sklepy z rękodziełem, które koniecznie trzeba odwiedzić.

EN_01315671_0001
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EASTNEWS

Co ciekawe, na Rynku można również znaleźć Studnię Marka Grechuty, który pośmiertnie otrzymał tytuł Anioła Lanckorony podczas corocznego zimowego festiwalu "Anioł w Miasteczku".

Zobacz także: Polska jesienią: dokąd warto pojechać i co zobaczyć? 10 pomysłów na jesienny wyjazd

Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Z Rynku w Lanckoronie warto udać się do Kościoła, który znajduje się zaledwie kilka kroków dalej, przy ul. św. Jana 12. Jego fundatorem był Kazimierz Wielki, który wzniósł go w 1336 roku. Budynek w czasie potopu szwedzkiego został zniszczony. Forma Kościoła, którą oglądamy dzisiaj, została mu nadana na początku XX wieku.

Będąc w środku, warto przyjrzeć się bliżej ołtarzowi pochodzącemu z XVIII wieku.

shutterstock_473923192
fot. SHUTTERSTOCK

Izba Muzealna

Podczas pobytu w Lanckoronie, warto również odwiedzić Izbę Muzealną, która zlokalizowana jest w rogu Rynku, przy ul. Piłsudskiego. Muzeum znajduje się w oryginalnej chacie pochodzącej z XIX wieku. Budynek, jako jeden z nielicznych, ocalał z wielkiego pożaru, który w 1868 roku strawił niemal całą wieś.

W muzeum znajdziemy eksponaty z Lanckorony oraz okolic. Z kolei w sklepiku obok można kupić ciekawe pamiątki i rękodzieła.

Noclegi w Lanckoronie

Tak jak już wspominaliśmy powyżej, Lanckorona jest tak mała, że na spokojnie można ją obejść w jeden dzień. Jeśli jednak chcemy bardziej poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca i odetchnąć od zgiełku miasta, warto pomyśleć o jednym, a nawet dwóch noclegach w Lanckoronie.

Zakwaterowanie można zarezerwować poprzez popularne portale noclegowe.

loader

RadioZET.pl/slodkimszlakiem.wordpress.com/kawiarniany.pl/National Geographic Traveler/polskieszlaki.pl