Zamknij

Lanzarote — wyspa księżycowych krajobrazów [PRZEWODNIK]

Nina Czochara
20.04.2018 15:16
Lanzarote
fot. Shutterstock

Lanzarote to niemal 30 kilometrów plaż i ponad 300 wulkanicznych stożków. Wyspa jest jedynym w swoim rodzaju dziełem sztuki hiszpańskiego artysty — Césara Manrique'a. Lokalna architektura, z charakterystycznymi białymi domkami, idealnie współgra tutaj z wulkanicznym krajobrazem.

Lanzarote, obok Fuerteventury, jest jedną z najstarszych wysp w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Panuje tutaj łagodny klimat ze średnią temperaturą 25 st. Celsjusza. Oprócz wulkanicznych pejzaży znajdziemy tutaj piaszczyste plaże, tętniące życiem kurorty, niezwykłe twory przyrody oraz fascynującą architekturę. Bielone domki z zielonymi dachówkami i okiennicami doskonale wtapiają się w krajobraz, tworząc niespotykaną całość. Nazwa wyspy pochodzi najprawdopodobniej od nieco zmienionego nazwiska żeglarza, Lanzarotto, który jako pierwszy dotarł do jej brzegów około 1339 roku.

Lanzarote: wyspa ognia i wulkanów

Lanzarote nazywane jest „wyspą wulkanów” — wszystko za sprawą trzystu górujących nad nią stożków. Ten niesamowity krajobraz jest efektem licznych erupcji kraterów, które miały miejsce ponad 300 lat temu. Łącznie ze wszystkich kraterów znajdujących się na tym obszarze wypłynęło około 48 mln3 lawy! W wyniku wybuchów niemal jedna czwarta powierzchni wyspy została pokryta materiałem wulkanicznym i pyłem.

Park Narodowy Timanfaya_Lanzarote
fot. Pixabay

Obecnie 51 km2 tego wulkanicznego obszaru objęto ochroną jako park narodowy. Obszar Parku Narodowego Timanfaya jest niemal zupełnie niezmieniony ludzką ręką i stanowi swoistą wizytówkę Lanzarote.

Przeczytaj także: Lanzarote: atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć [TOP 10]

Dzieło sztuki Césara Manrique’a

Z wyspą nierozłącznie łączy się César Manrique — genialny architekt, artysta i projektant krajobrazu, dzięki któremu Lanzarote stało się prawdziwym dziełem sztuki. Manrique w niepowtarzalny sposób wtopił architekturę i sztukę w miejscową naturę. Tunele lawowe, ruchome rzeźby, ogrody, punkty widokowe — te i wiele innych atrakcji turystycznych przedstawiają jego perfekcyjne dzieła i pojęcie estetyki, które sam artysta nazwał Sztuka-Natura, Natura-Sztuka.

Ogród Kaktusów - Lanzarote
fot. Shutterstock

Do najchętniej odwiedzanych miejsc związanych z Césarem należą: grota Jameos del Aqua, punkt widokowy Mirador del Rio oraz Jardin de Cactus (Ogród Kaktusów) gromadzący około 1400 gatunków kaktusów.

Lanzarote na wakacje: najpopularniejsze kurorty

Puerto del Carmen
Puerto del Carmen jest głównym ośrodkiem wczasowym na wyspie. Piaszczyste wybrzeże z łagodnym zejściem do oceanu przyciąga w dużej mierze rodziny z dziećmi. Popularnym miejscem spacerów w tym kurorcie jest malownicza alejka (Avenida de las Playas). Deptak z jeden strony obsadzony jest palmami, z drugiej znajdują się kompleksy hotelowe oraz ciąg sklepów i knajpek. Z Puerto del Carmen warto wybrać się pobliskiego Puerto Calero — urokliwej miejscowości z portem.

Costa Teguise
Trzeci co do wielkości, a zarazem bardziej luksusowy kurort. Przez cały ośrodek biegną szerokie ulice obsadzone palmami i kaktusami. Wzdłuż wybrzeża ciągną się eleganckie hotele z rozległymi ogrodami. 

Costa Teguise_Lanzarote
fot. Flickr

Costa Teguise upodobali sobie bardziej wyszukani gości. Swoją rezydencję ma tutaj były król Hiszpanii (Juan Carlos I) oraz gwiazdy filmu i muzyki.

Playa Blanca
To popularny wśród turystów kurort na Lanzarote. Wzdłuż wybrzeża ciągną się liczne kompleksy hotelowe i apartamenty. We wschodniej części biegnie piękna promenada (z licznymi sklepikami i restauracjami) prowadząca aż na cypel El Papagayo.

To, co najbardziej przyciąga do Playa Blanca, to złociste plaże — Playa Dorada czy Playa Flamingo. Znajdziemy tu również niewielkie miasteczko Las Coloradas.

Zobacz także

Zobacz także

Plaże Lanzarote dla wielbicieli słonecznego wypoczynku

Jedną z najpiękniejszych plaż Lanzarote jest Playa Famara położona w północno-zachodniej części wyspy. Po wschodniej stronie plażę otaczają potężne klify masywu Risco De Famara, a po drugiej stronie zachwycają białe bungalowy miasteczka. To najdłuższa plaża na wyspie (ma 6 kilometrów) i jest prawdziwym rajem dla surferów — sprzyjają mocne fale oraz bardzo silny wiatr. Nie znajdziemy tu jednak żadnych udogodnień w postaci barów, wypożyczalni parasoli lub leżaków. 

Playa Famara - Lanzarote
fot. Shutterstock

Playa Famara jest najpiękniejszą i najdłuższą plażą na wyspie. 

Wielbicielom morskich i słonecznych kąpieli spodoba się też Playa Blanca — znajdziecie tu kilka sztucznie usypanych plaż w zatoczkach Playa Dorada czy Playa Flamingo. Amatorzy sportów wodnych mogą spróbować swoich sił w Costa Teguise — Playa de las Cucharas jest popularnym miejscem spotkań windsurferów. Plaże znajdziemy też w kurorcie Puerto del Carmen — najbardziej popularna jest Playa Grande, a najdłuższa — sąsiednia Playa de los Pocillos

Kiedy warto jechać na Lanzarote?

Lanzarote o najdalej na północ i wschód wysunięta wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wraz z pobliską Fuerteventurą jest też najcieplejszą z siedmiu wysp. Najwyższych temperatur możemy spodziewać się latem - w lipcu, sierpniu i wrześniu. Pogoda w tym czasie to pewne słońce i niemal całkowity brak opadów. Średnia temperatury powietrza w tych miesiącach może sięgać powyżej 30 st. Celsjusza, a wody około 22-23 stopni.

Zima na Lanzarote zupełnie nie przypomina pory roku znanej nam z Polski. Średnia temperatura w ciągu dnia sięgająca 24 st. Celsjusza, słońce i opady deszczu zamiast śniegu - tak wyglądają miesiące zimowe w tej części archipelagu. To idealny czas na zwiedzanie i piesze wędrówki, choć - w zależności od roku - zdarzają się częste, choć przelotne, opady deszczu.

Jeśli nie lubimy upałów i chcemy uniknąć tłumów turystów, dobrym czasem na zaplanowanie wakacji na Lanzarote jest późna wiosna - w maju i czerwcu mamy pewność dobrej pogody ze średnią temperaturą nawet do 26 stopni. Połowa września i październik to z kolei dobry czas na kąpiele morskie - woda ma już powyżej 20 stopni, a plaże powoli zaczynają opuszczać tłumy urlopowiczów. To również świetny czas na zwiedzanie.

Lanzarote: informacje praktyczne

Powierzchnia: 846 km²
Stolica: Arrecife
Ludność: 139,5 mieszkańców
Waluta: euro (EUR)

Komunikacja na Lanzarote:
Sieć komunikacji publicznej na Lanzarote nie jest najlepiej rozwinięta. Autobusy nie docierają do wielu ciekawych miejsc, choć za pomocą tego środka transportu można przedostać się do chociażby Arrecife, Fundacja Césara Manrique czy Ogrodu Kaktusów.

Najlepszym rozwiązaniem jest poruszanie się po wyspie samochodem. Wypożyczalnie znajdują się na lotnisku, w stolicy oraz najpopularniejszych kurortach: Playa Blanca, Puerto del Carmen oraz Costa Teguise.

Przepisy wjazdowe: Hiszpania jest krajem członkowskim UE, dlatego podczas wyjazdu na teren tego kraju należy mieć ze sobą jedynie dowód osobisty lub paszport. Wizy dla obywateli Polski nie są wymagane.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Majorka: co warto zobaczyć na wyspie? Poznaj 10 najlepszych atrakcji i miejsc

•  Fuerteventura: wyspa wiatru i złotych plaż

•  Wakacje w Bułgarii: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą!

Źródło: Wyspy Kanaryjskie. Przewodnik 3 w 1, Agnieszka Waszczuk, Explore! Guide, 2011

___

RadioZET.pl/NC