Zamknij

Rekordowo wysokie temperatury w Laponii. Renifery wypoczywają na plaży

07.07.2021 13:08
Renifery
fot. Shutterstock

Fala upałów dotarła również za koło podbiegunowe. W kojarzącej się ze śniegiem oraz św. Mikołajem Laponii zanotowano rekordowo wysokie temperatury – powyżej 34 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że mieszkańcy zaczęli plażować. Ochłody szukają również renifery, które wylegują się na plaży nad rzeką. 

Zmiany klimatyczne prowadzą do niebezpiecznych anomalii, które są widoczne na całym świecie. W minionym tygodniu Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła ubiegłoroczny rekord najwyższej odnotowanej temperatury powietrza. Zespół badaczy ujawnił, że 6 lutego 2020 r. termometry wskazały wartość 18,3 st. Celsjusza. 

Teraz fala upałów zawitała na północne krańce globu. Zwykle mroźna Laponia przypomina wakacyjny kurort. 

Fala upałów w Laponii. Termometry pokazały 34,3 stopnie Celsjusza

W fińskim Rovaniemi (znanym jako wioska świętego Mikołaja) termometry pokazały 30 st. Celsjusza. W weekend rekordowo wysokie temperatury zarejestrowano też w fińskim Kevo. Z kolei w norweskim Banak, które znajduje się ponad 400 kilometrów na północ od koła podbiegunowego, zanotowano 34,3 st. Celsjusza.

Jak napisał na Twitterze szkocki meteorolog Scott Duncan: "Jeszcze nigdy nie odnotowano tak wysokiej temperatury powyżej 70 st. szerokości geograficznej północnej w Europie. Temperatury w Skandynawii są w ostatnich dniach średnio aż o 10-15 st. Celsjusza powyżej normy". 

W tak gorące dni mieszkańcy fińskiego Rovaniemi wyszli tłumnie na plaże. Okazuje się jednak, że nie tylko ludzie szukają ochłody w czasie tak upalnego lata. "Nad rzeką Ivalojoki w miejscowości Ivalo na północy Finlandii chłodzą się renifery" – podała jedna z lokalnych gazet.

Sieć obiegły niezwykłe zdjęcia reniferów wylegujących się na plaży.

Według Fińskiego Instytutu Meteorologicznego tak wysokie temperatury prawdopodobnie nadal będą się utrzymywać. W południowej i wschodniej części Finlandii mogą pojawić się niewielkie opady deszczu.

W tym samym czasie z falami upałów zmagają się Kanada i zachodnie stany USA, gdzie płoną lasy. Wysokie temperatury (sięgające powyżej 45 stopni Celsjusza) zarejestrowano w ostatnich dniach na Syberii - tam również doszło do pożarów.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Onet