Zamknij

"Lewitująca" wieża widokowa. Niesamowita atrakcja jak z filmu science fiction

25.06.2021 10:00
Wieża widokowa w Chinach, projekt Sou Fujimoto
fot. Sou Fujimoto Architects/Ferrari Press/East News

Zjawiskowa wieża widokowa, przypominająca z oddali "lewitującą wyspę", powstaje w chińskim mieście Shenzen. Nowa atrakcja ma stać się wizytówką regionu i przyciągać turystów. Już sam projekt tej wieży – przywodzący na myśl sceny z filmów science fiction – robi ogromne wrażenie. 

Niesamowita konstrukcja została zaprojektowana przez architektów z firmy Sou Fujimoto, którzy wygrali konkurs na projekt platformy widokowej w dzielnicy Qianhaiwan. Wieża ma urozmaicić architekturę zatoki Gianhai Bay i stać się swoistą atrakcją turystyczną. 

Chiny. Wieża widokowa jak lewitująca wyspa

Projekt zakłada stworzenie wieży widokowej opartej na 99 pojedynczych elementach imitujących spadający wodospad. Z oddali konstrukcja sprawia wrażenie wyspy zawieszonej w powietrzu, która opiera się na słupach z wody. Pomysł architektów robi duże wrażenie i przywodzi na myśl budynki z filmów science fiction.

Wieża widokowa - Chiny
fot. Sou Fujimoto Architects/Ferrari Press/East News

Zgodnie z projektem wieża będzie miała 268 metrów wysokości (nieco więcej niż Pałac Kultury i Nauki). Nowo powstająca konstrukcja ma stać się miejscem, w którym poza podziwianiem widoków na wybrzeże dzielnicy Gianhai, będzie można skorzystać z restauracji, lokali handlowych czy instytucji kulturowych.

Na platformie widokowej mają również odbywać się wystawy artystyczne i wydarzenia kulturalne. "Lewitująca wieża", poza walorami wizualnymi, ma stać się również nowym punktem orientacyjnym dla mieszkańców i turystów.

Wieża widokowa w Chinach
fot. Sou Fujimoto Architects/Ferrari Press/East News

Jak podkreślają architekci z Sou Fujimot, taka konstrukcja nie jest przypadkowa i ma mieć znaczenie symboliczne. Budynek będzie składał się z 99 filarów, które na szczycie mają łączyć się w jedną, niesamowitą konstrukcję. Dokładnie tak ich zdaniem wygląda chińskie społeczeństwo – zjednoczone, z tą samą tożsamością, ale jednocześnie różnorodne.

Źródło: Fly4free.pl, Noizz