Zamknij

Limity w hotelach i zaostrzone zasady dla podróżujących. Rząd ogłosił nowe obostrzenia

07.12.2021 14:28
Pokój hotelowy
fot. Shutterstock

Rząd podjął decyzje o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Ogłoszone zmiany mocno dotkną między innymi branżę hotelarską. Od 15 grudnia zostaje zmniejszony limit miejsc w obiektach hotelowych, a goście będą mieli sprawdzane certyfikaty covidowe. Dodatkowe restrykcje czekają też podczas powrotu do Polski spoza strefy Schengen.

Na dzisiejszej konferencji prasowej poinformowano o nowych obostrzeniach w Polsce w związku ze zbliżającymi się świętami oraz nowym wariantem koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że od kilku dni średnia dzienna liczba zakażeń utrzymuje się na poziomie 23 tys. Dodał, że w związku z obecną sytuacją epidemiczną konieczne jest "podjęcie stanowczych działań". 

Hotele. Limity gości i wejście z paszportem covidowym

Duże zmiany czekają m.in. branżę hotelarską czy placówki kulturalne. Od 15 grudnia zostaną obniżone do 30 proc. limity obłożenia m.in. w hotelach, kinach, teatrach, restauracjach czy obiektach sportowych. Zwiększenie tego limitu jest możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych.

– Jeśli właściciel hotelu czy restauracji będzie chciał przyjąć kogoś ponad limit, będzie musiał sprawdzić certyfikat szczepienia u takiej osoby. Będzie to zapisane w ustawie – poinformował wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Obecnie, od 1 do 15 grudnia, obowiązuje limit 50 proc. zajętych miejsc w wielu lokalach usługowych (wcześniej było to 75 proc.). Dotyczy to m.in. hoteli, kin, teatrów, ośrodków kultury, koncertów czy obiektów sportowych (m.in. baseny i aquaparki). "Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują" – wyjaśnił wiceszef MZ. 

Zmiany dla podróżujących spoza strefy Schengen

Nowe obostrzenia obejmują również podróżujących, a dokładniej osób powracających do Polski z krajów non-Schengen.

– Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19. Testy PCR i antygenowe są równoważne – powiedział Waldemar Kraska. 

Tak, jak funkcjonuje to obecnie, osoby przybywające z krajów non-Schengen obowiązuje także 14-dniowa kwarantanna. Można zostać z niej zwolnionym, przeprowadzając test PCR na koronawirusa po 8 dniach od przekroczenia granicy Polski – negatywny wynik będzie zwalniał z dalszej izolacji. Kwarantanną nie będą jednak objęte osoby zaszczepione szczepionkami uznawanymi w UE.

Na stronie gov.pl ukazał się oficjalny komunikat w tej sprawie: "Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania".