Zamknij

Linia lotnicza da stewardessom dodatek na produkty do makijażu i zabiegi kosmetyczne

15.09.2021 12:08
Linia lotnicza GOL da stewardessom dodatek na produkty do makijażu i zabiegi kosmetyczne
fot. SHUTTERSTOCK

Brazylijki sąd orzekł, że stewardessy linii lotniczej Gol Transportes Aéreos co miesiąc mają dostawać specjalny dodatek pieniężny w wysokości ok. 160 zł. Kwota ta ma zrekompensować pracownicom wydatki, które ponoszą na produkty do makijażu. Ponadto w przyszłości linia będzie opłacać także niektóre zabiegi kosmetyczne.

Zdecydowana większość linii lotniczych ma określone wymogi co do wyglądu swoich pracowników. Zazwyczaj personel pokładowy musi mieć odpowiedni wzrost oraz wagę. Ale to nie wszystko. Od stewardess wymaga się także noszenia specjalnego makijażu, co niekiedy może znacznie obciążyć ich budżet.

W związku z tym, jak informuje Fly4Free.pl, brazylijski związek personelu pokładowego przy wsparciu ministra pracy złożył pozew zbiorowy i domagał się dodatków pieniężnych do pensji.

Linia lotnicza Gol da stewardessom dodatek na produkty do makijażu i zabiegi kosmetyczne

Stewardessy domagały się, aby pracodawca pokrył ich wszystkie wydatki związane z zakupem kosmetyków do makijażu. Swój postulat argumentowały tym, że tego typu produkty są dość drogie, a co za tym idzie - obciążają ich budżet. W konsekwencji powoduje to znaczne różnice w zarobkach stewardess oraz stewardów. 

Tamtejszy sąd zdecydował się poprzeć ich wniosek. Nakazał brazylijskim liniom lotniczym Gol co miesiąc wypłacać pracownicom dodatek do pensji w wysokości 220 BRL, czyli około 160 zł. Ponadto w przyszłości przewoźnik ma opłacać niektóre zabiegi kosmetyczne, m.in. manicure i depilację laserową. Na tym jednak nie koniec. 

Linia wypłaci stewardessom odszkodowanie w wysokości 95 tys. USD za poniesione szkody moralne. Dodatkowo kobiety mogą również liczyć na wyrównanie za przepracowane już miesiące.

Jak myślicie, czy inne linie lotnicze pójdą śladem brazylijskiego przewoźnika?

Gol Transportes Aéreos to brazylijska linia lotnicza z siedzibą w São Paulo. Jest drugą co do wielkości linią lotniczą Brazylii (po LATAM Brasil). 

RadioZET.pl/Fly4Free.pl