Zamknij

Linia lotnicza wznowiła loty z Rosji na Kubę. Samolot pokonuje absurdalną trasę [ZDJĘCIE]

05.10.2022 11:03

Nordwind ponownie uruchomił loty z Rosji na Kubę po tym, jak w lutym musiał przerwać realizowanie tej trasy przez sankcje związane z wojną w Ukrainie. Przestrzeń powietrzna dla rosyjskich samolotów została zamknięta w wielu miejscach, dlatego też chwilowo połączenie to nie funkcjonowało. Teraz powraca, ale trasa, jaką pokonują maszyny, jest absurdalna.

Lot z Moskwy do Varadero na radarze Flightradar24
fot. Shutterstock/flightradar24.com

Już kilka tygodni temu pojawiały się doniesienia, że kilka rosyjskich linii lotniczych planuje wznowić międzynarodowe połączenia z Kubą w październiku. Takie decyzje podjęte zostały mimo tego, że Unia Europejska wciąż podtrzymuje nałożone na Rosję w związku z wojną w Ukrainie sankcje. To jednak nie stoi już na przeszkodzie rosyjskim turystom chcącym jeszcze jesienią tego roku wybrać się na Karaiby.

4 października połączenie między Moskwą a Varadero uruchomiła marka Nordwind. W związku z tym, że przestrzeń powietrzna nad Europą (ale nie tylko) jest zamknięta dla rosyjskich samolotów, muszą one pokonywać absurdalną trasę, żeby dostać się na Kubę. Flightradar24 pokazuje, jak obecnie wygląda taki lot.

Linia lotnicza wznowiła loty z Rosji na Kubę. Samolot pokonuje absurdalną trasę

Linia lotnicza Nordwind wznowiła loty z Moskwy do Varadero na Kubie. Pierwszy taki lot wystartował 4 października. Po 13 godzinach samolot wylądował bezpiecznie na karaibskiej wyspie. Połączenie realizowane jest za pomocą Boeinga 777-300ER. Wcześniej leciał on m.in. z Moskwy do Wenezueli.

Przypominamy, że tego typu trasa została anulowana po wybuchu wojny w Ukrainie. Wszystko dlatego, że kraje Unii Europejskiej nałożyły na Rosję sankcje - w ramach obostrzeń zamknięta została przestrzeń powietrzna dla rosyjskich samolotów. Wygląda na to, że teraz im to nie przeszkadza.

Norwind Airlines znów współpracuje z touroperatorem Pegas Touristik przy organizacji bezpośrednich lotów z Rosji na Kubę. Niestety bezpośredni w tym przypadku nie oznacza najszybszy. Trasę, jaką muszą pokonać samoloty, można śledzić m.in. za pośrednictwem flightradar24.com. Widać tutaj, że maszyna leci najpierw z Moskwy na północ, przez Morze Barentsa omija Skandynawię, Islandię i niedaleko Grenlandii leci w kierunku Karaibów. Samolot mija też przestrzeń powietrzną Kanady oraz USA.

Loty na Kubę realizowane są obecnie 4 razy w tygodniu do Varadero i 3 razy do Cayo Coco.

Program lotów do Varadero i Cayo Coco nie będzie już opóźniony. Pierwsze loty do Varadero i Cayo Coco wystartowały 4 października odpowiednio o 03:05 i 03:10. Kolejne loty będą obsługiwane zgodnie z wcześniej zatwierdzonym rozkładem - powiedziała Anna Podgornaja, dyrektor generalna Pegas Touristik, cytowana przez Onet Podróże.

Warto dodać, że jeszcze w styczniu 2022 r. z Rosji na Kubę odbywało się 17 lotów tygodniowo - obsługiwane były przez cztery linie lotnicze (Aerofłot, Azur Air, Nordwind i Royal Flight Airlines). Usługi te zostały szybko zlikwidowane w lutym po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nałożeniu przez UE sankcji, które zabraniały rosyjskim samolotom i liniom lotniczym przelotów przez przestrzeń powietrzną UE. Teraz się to zmienia.

Lot z Moskwy na Kubę z flightradar24.com
fot.

flightradar24.com

Źródło: Simple Flying/flightradar.com

loader