Zamknij

Linie lotnicze ostrzegają przed siecią 5G. Odwołano część lotów w USA

20.01.2022 13:18
Linie lotnicze American Airlines
fot. Shutterstock

Linie lotnicze odwołały do środowego popołudnia (19 stycznia) ponad 250 lotów z oraz do Stanów Zjednoczonych. Przyczyną takiego działania były obawy o bezpieczeństwo lotów w związku z wprowadzaniem przez operatorów telekomunikacyjnych sieci 5G. Przewoźnicy alarmują, że może to stanowić to poważne zagrożenie dla pracy samolotów. 

Linie lotnicze już wcześniej informowały, iż obawiają się, że sygnały 5G w paśmie C spowodują zakłócenia systemów nawigacyjnych samolotów, szczególnie tych, które są używane podczas lądowań w czasie złej pogody. Szefowie linii m.in. American Airlines, Delta Air i United Airlines ostrzegli we wspólnym liście do amerykańskich organów zarządzających przestrzenią powietrzną, że potrzebna jest natychmiastowa interwencja, aby uniknąć poważnych utrudnień dla lotów pasażerskich i towarowych.

USA. Linie odwołały loty z powodu sieci 5G

Po wprowadzaniu przez operatorów telekomunikacyjnych usług w standardzie 5G wielu przewoźników odwołało swoje połączenia. Było to około 250 lotów z/do USA, jednak spodziewano się, że podobne działania będą miały wiele większą skalę.

Jak informuje AP, międzynarodowi przewoźnicy różnie podeszli do kwestii 5G – niektóre z nich, jak Emirates, odwołały większość lotów, inne, jak Air France, pracują normalnie.

Stowarzyszenie amerykańskich przewoźników lotniczych ogłosiło, że anulowano mniej lotów, ponieważ operatorzy telekomunikacyjni AT&T i Verizon zgodzili się na czasowe ograniczenia wprowadzania technologii 5G na lotniskach, do momentu, gdy agencje rządowe i linie lotnicze wypracują długoterminowe rozwiązania.

Sieci AT&T i Verizona wykorzystują do nowej usługi częstotliwości, które są zbliżone do tych używanych przez wysokościomierze radiowe, które pomagają w lądowaniu maszyn w warunkach słabej widoczności — informuje AP.

Zajmująca się nadzorem nad ruchem lotniczym w USA Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) ostrzegła o potencjalnych problemach niektórych samolotów, co skłoniło firmy telekomunikacyjne do zawieszenia we wtorek uruchamianie sieci 5G wokół niektórych lotnisk.

FAA indywidualnie ocenia możliwości każdego typu samolotu do operowania w pobliżu sieci 5G. Do środy zezwolono na wykonywanie lądowań na lotniskach z 5G modelom, które w sumie stanowią 62 proc. samolotów pasażerskich w USA.

Sieć 5 G w USA ma mocniejszy sygnał 

Sieci 5G działają już w kilkudziesięciu innych państwa świata, ale system używany w USA ma mocniejszy sygnał. Jego częstotliwość jest bliższa tej używanej przez urządzenia pokładowe samolotów, różni się też kątem ustawienia anten.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przekazała, że nie zaobserwowała żadnych incydentów spowodowanych zakłóceniami związanymi z siecią 5G.

Amerykańskie sieci komórkowe, które już kilkukrotnie przesuwały datę uruchomienia sieci 5G w paśmie C, oskarżają branżę lotniczą o niepotrzebnie szerzenie strachu i zniekształcanie faktów. Ich zdaniem obawy są wyolbrzymione, a kolejne przesunięcie uruchomienia sieci spowoduje spowolnienie wzrostu ekonomicznego w USA o 50 mld dolarów.

Źródło: PAP, Wprost