Zamknij

Lizbona. 8 atrakcji, z których warto skorzystać

Nina Czochara
07.09.2018 14:34
Lizbona
fot. Shutterstock

Odkrywanie niezwykłej architektury Alfamy. Przejażdżka żółtym tramwajem oraz słynną windą Santa Justa. Podziwianie Lizbony z najlepszych punktów widokowych. Wizyta w słynnej katedrze Sé oraz klasztorze Hieronimitów. To tylko początek atrakcji czekających w stolicy Portugalii.

Lizbona, malowniczo położona na siedmiu wzgórzach stolica Portugalii, to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. Nie sposób zobaczyć wszystkich jego atrakcji w ciągu jednego krótkiego wyjazdu. Właśnie dlatego wybieramy te najciekawsze.

1. Wyprawa żółtym tramwajem

Stolica Portugalii słynie z zabytkowych, żółtych tramwajów. Przejażdżka jednym z nich, najlepiej numerem 28E, powinna stanowić obowiązkowy punkt zwiedzania. Trasa, którą pokonuje tramwaj, jest pełna niespodziewanych zjazdów i stromych wzniesień. Najciekawszy i najbardziej emocjonujący odcinek znajduje się pomiędzy kościołem św. Wincentego a bazyliką Estrela.

Lizbona - tramwaj
fot. Pixabay

Zabytkowy tramwaj niejednokrotnie przeciska się przez bardzo wąskie uliczki, co dostarcza niezapomnianych wrażeń i widoków. Taka przejażdżka to dobry sposób na szybkie poznanie Alfamy. Podobno pierwszy tramwaj pojawił się w Lizbonie w 1873 roku… wtedy jednak był ciągnięty przez konie.

Zobacz także

2. Przejażdżka lizbońskimi… windami

Wizytówką Lizbony są nie tylko tramwaje, ale również windy. Zbudowano je niegdyś po to, by ułatwić przemieszczanie się po położonej na wzgórzach Lizbonie. Do dzisiaj w mieście funkcjonują cztery windy (Elevadores), działające od ponad stu lat. 

Elevador de Santa Justa
fot. Shutterstock

Trzy z nich – Elevador da Bica, Elevador do Lavra oraz Elevador da Glória – to niewielkie wagoniki działające w poziomie, ciągnięte po stromych ulicach przez system linowy. Jedynie słynna Elevador de Santa Justa działa w pionie. I bez wątpienia jest atrakcją, z której warto skorzystać.

Zobacz także

3. Podziwianie miasta z punktów widokowych

Warto zacząć od punktów widokowych w dzielnicy Alfama. Słynny jest punkt o pięknie brzmiącej nazwie „Brama Słońca” (Miradouro das Portas do Sol), skąd rozpościera się panorama Alfamy, czyli niemal pocztówkowy krajobraz. Z punktu można podziwiać nie tylko budynki z charakterystycznymi czerwonymi dachami, ale też labirynty wąskich uliczek i błyszczącą w słońcu kopułę Panteonu Narodowego. Nieco mniej zatłoczony jest pobliski punkt Miradouro de Santa Luzia. Koniecznie trzeba odwiedzić też Miradouro de São Pedro de Alcântara w dzielnicy Bairro Alto, skąd roztacza się widok nie tylko na plac Rossio, ale też na Tag i Zamek św. Jerzego.

4. Spacer po Alfamie

Zakątek „czerwonych dachów” – tak czasem mówi się o Alfamie, najstarszej dzielnicy Lizbony. Nie bez powodu, bo miasto podziwiane z daleka rzeczywiście zdominowane jest przez ceglastoczerwone dachy. Alfama rozciąga się od położonego na wzgórzu Zamku św. Jerzego aż do brzegów Tagu. Ta niesamowicie klimatyczna dzielnica pełna jest stromych, brukowanych uliczek, tajemniczych zaułków, schodów i kamienic pokrytych biało-niebieskimi kaflami (azulejos).

Alfama
fot. Pixabay

Wśród najważniejszych zabytków można wymienić kościół św. Wincentego, służący m.in. jako królewska nekropolia czy katedrę Sé. Alfama, pamiętająca jeszcze czasy Maurów, jest ojczyzną tradycyjnej muzyki portugalskiej – fado – „tęsknych” pieśni wykonywanych przy akompaniamencie dwóch gitar. W stolicy powstało wiele restauracji z tym gatunkiem muzycznym, a samo fado wpisano na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Zobacz także

5. Zwiedzanie lizbońskiej katedry Sé

To największa i najstarsza świątynia w mieście, a zarazem symbol zwycięstwa nad Maurami i arcydzieło sakralnej architektury. Lizbońska katedra została wzniesiona XII wieku w miejscu dawnego mauretańskiego meczetu. Budowla ucierpiała nieco podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku, jednak została odrestaurowana i udało się przywrócić jej pierwotny styl architektoniczny.

Katedra se
fot. Shutterstock

Z zewnątrz budynku uwagę przykuwają dwie piękne wieże i wspaniały portal. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na XIV–wieczne grobowce utrzymane w gotyckim stylu. Dodatkową atrakcją tej świątyni jest niewielkie muzeum, w którym znajdują się relikwie św. Wincentego.

Zobacz także

6. Poznawanie historii Wieży Belém

Niegdyś strażnik portu w Lizbonie i symbol potęgi miasta, obecnie niezwykły punkt widokowy i  wizytówka całej Portugalii. Wieża Belém została wzniesiona blisko ujścia rzeki Tag na początku XVI wieku. Pełniła funkcję więzienia, później posterunku celnego oraz latarni morskiej.

Wieża Belem - Lizbona
fot. Shutterstock

W XIX wieku na jej terenie przetrzymywano generała J. Bema, któremu nie powiodła się misja stworzenia legionu polskiego. Wieża Belém wyróżnia się mauretańskimi wieżyczkami i loggiami w stylu weneckim.

Zobacz także

Zobacz także

7. Wizyta w klasztorze Hieronimitów

Widoczne z wielu punktów w Lizbonie ruiny średniowiecznego klasztoru zachowały się w niezmienionym stanie od połowy XVIII wieku. Ocalałe z trzęsienia ziemi gotyckie łuki i masywne mury stanowią pamiątkę dawnej świetności budowli. To niezwykłe arcydzieło sztuki manuelińskiej wzniesiono w miejscu kaplicy Ermida do Restelo, w której ostatnią noc przed wyprawą do Indii modlił się Vasco da Gama.

Klasztor Hieronimitów - Lizbona
fot. Shutterstock

Klasztor był symbolem potęgi kraju oraz siedzibą mnichów z zakonu św. Hieronima, którzy opiekowali się podróżnikami wyruszającymi na dalekie wojaże. W murach klasztoru spoczywają królowie i poeci, tutaj też znajduje się pusty sarkofag Vasco da Gamy.

8. Odkrywanie klimatu Bairro Alto

To artystyczna dzielnica Lizbony, położona na wzgórzu, po drugiej stronie Baixy. Miejsce to ożywa dopiero wieczorem, kiedy otwierane są liczne bary, kluby, butiki czy nocne księgarnie. Bairro Alto słynie też z najlepszych restauracji fado w mieście. Ubrani na czarno pieśniarze śpiewają melancholijne pieśni przy akompaniamencie dwóch gitar. W tej lizbońskiej dzielnicy znajdziemy coś jeszcze – przepiękny ogród botaniczny, Jardim Botanico, z tropikalnymi drzewami, pnączami i kwiatami.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC