Zamknij

Lizbona: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą [Poradnik]

Nina Czochara
11.09.2018 12:01

Barwna stolica Portugalii. Miasto zabytków, żółtych tramwajów i przepięknych pieśni fado. Zakątek pełen architektonicznych niespodzianek. Lizbona jest idealnym kierunkiem na kilkudniowy wyjazd.

Lizbona
fot. Shutterstock

Lizbona jest malowniczo położona na siedmiu wzgórzach: Alfama, Bairro Alto, Graca, Mouraria, Rato, Sao Sebastiao i Lapa. Wszystkie historyczne dzielnice, oprócz Balém, leżą obok siebie w centrum.  W 1755 roku miasto zostało całkowicie zniszczone przez potężne trzęsienie ziemi, by po latach zostać odbudowanym. Dziś miasto zachwyca klasycystyczną architekturą, spokojnym stylem życia i klimatycznymi uliczkami, po których przemierzają charakterystyczne, żółte tramwaje. Pobyt w Lizbonie to niezapomniana przygoda dla każdego. O czym warto wiedzieć i pamiętać przed wyjazdem? Podpowiadamy.

 1. Zwiedzanie Lizbony – komunikacja miejska i bilety

Na zwiedzanie Lizbony warto przeznaczyć minimum 3 dni – obowiązkowo trzeba zobaczyć centrum oraz dzielnicę Belem. Jeśli jednak chcemy wybrać się poza miasto, warto zaplanować 4-6-dniowy urlop.

  • Jak się poruszać po Lizbonie?

Komunikacja miejska w stolicy Portugalii jest bardzo dobrze rozwinięta. Do wyboru jest nowoczesne metro, autobusy, tramwaje i kolejka linowa (tzw. windy).

Metro. Najłatwiej poruszać się po Lizbonie metrem (do dyspozycji cztery linie), które jest podstawą transportu miejskiego w mieście. Pociągi kursują od 6.30 do 1.00 w nocy.

Tramwaje. W Lizbonie można korzystać z pięciu linii tramwajowych. Do wyboru nr 12 (Praça da Figueira – Alfama – Praça da Figueira), nowoczesny nr 15 (z Praça da Figueir do Algés), nr 18 (Cais do Sodre – Cemitério Ajuda), nr 25 (Campo Ourique – Praça da Figueira) i legendarny, żółty nr 28 (Campo Ourique – Martim Moniz).

Autobusy. Komunikacja autobusowa w Lizbonie obsługuje nie tylko ścisłe centrum miasta, ale również dzielnice oddalone od centrum. Żółte autobusy firmy Carris są dobrze oznakowane, dzięki czemu nie sposób pomylić ich z żadnym innym przewoźnikiem. Busy kursują od 5 rano do około północy.

Kolejki-windy. Popularne wśród turystów są również windy (elevador). Trzy z nich – Elevador da Bica, Elevador do Lavra oraz Elevador da Glória – to niewielkie wagoniki działające w poziomie. Jedynie słynna Elevador de Santa Justa działa w pionie. 

Pieszo. Chociaż po Lizbonie można bez problemu poruszać się komunikacją miejską, warto też jak najwięcej spacerować. Lizbona to bowiem zakątek pełen urokliwych zaułków, klimatycznych knajpek i pięknej architektury. Warto jednak pamiętać, że stolica położona jest na wzgórzach, dlatego koniecznie jest zabranie wygodnego obuwia!

Lizbona
fot. Shutterstock
  • Ile kosztują bilety?

Warto wiedzieć, że bilet kupiony u kierowcy jest zawsze droższy! Cena za bilety wynosi: autobusy – 1,85 €, tramwaje – 2,90 €, metro – 1,45 €, bilet dzienny – 6,30 € , windy poziome –  3,70 € oraz winda pionową Santa Justa –  5,15 €.

Za zwykły, 60-minutowy bilet kupiony w automacie czy na stacji metra zapłacimy 1,45 € – jest on ważny na tramwaje, autobusy, windy i metro. Dostępne są również bilety dobowe, których cena różni się w zależności od środków transportu. 24-godzinny bilet na wcześniej wymienione środki transportu to koszt 6,15 €.

Najwygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest kupienie specjalnej karty nazywanej tutaj zappingViva Viagem lub 7Colinas (pełnią te samą funkcję, różnią się jedynie nazwą). Karta kosztuje zaledwie 50 centów i to wydatek jednorazowy, bo można ją doładowywać. Co więcej, jest ważna przez rok. Jeśli korzystamy z tej karty, to cena jednego przejazdu tramwajem, autobusem, metrem lub windą to 1,30 €.

Zobacz także

2. Noclegi w Lizbonie: gdzie warto mieszkać?

Baza noclegowa Lizbony jest rozbudowana i bardzo różnorodna. Znajdziemy tu zarówno drogie hotele, jak i zdecydowanie tańsze hostele i pensjonaty, ale przede wszystkim dużą ofertę apartamentów i kwater prywatnych. Warto wiedzieć, że hostele w Lizbonie uznawane są najlepsze na świecie (według licznych rankingów), przez co cieszą się dużą popularnością i trzeba rezerwować je ze sporym wyprzedzeniem.

Wybierając się do stolicy Portugalii, warto szukać noclegu stosunkowo blisko centrum lub niedaleko przystanków komunikacji publicznej. Warto pamiętać, że Lizbona położona jest na wzgórzach i może zdarzyć się tak, że wybierzemy nieświadomie nocleg, do którego będziemy musieli się „wdrapywać”.

Lizbona
fot. Shutterstock

W dzielnicy Baixa, czyli centrum Lizbony, znajdziemy zdecydowanie droższe noclegi, ale atrakcyjne ze względu na bliskość najważniejszych atrakcji i dostępność komunikacji miejskiej. Dla lubiących nocne życie polecana jest dzielnica Bairro Alto, czyli zagłębie klubów i restauracji. Warto przygotować się jednak na dużą liczbę turystów i imprezy do późnych godzin. Na północ od Bairro Alto rozciąga się spokojniejsza część miasta – Principe Real, która będzie także świetnym obszarem na znalezienie noclegu. Na zachód od centrum znajdują się typowe dzielnice mieszkalne, w tym historyczna dzielnica Lapa czy jeszcze dalej Ajuda. Tu mamy zapewnione nieco tańsze niż w centrum noclegu, mniej turystów i większy spokój niż w centrum.

Zobacz także

3. Najlepsza pogoda na wyjazd do Lizbony

Lizbona jest idealnym miastem na zwiedzanie przez cały rok, chociaż warto pamiętać, że pomiędzy grudniem a marcem mogą pojawić się obfite deszcze, co przeszkadza w zwiedzaniu. 

Najcieplejszym okresem jest lipiec-sierpień – temperatura sięga wówczas 30˚C. Nie dla każdego jest to jednak dobra temperatura dla poznawania stolicy – upały i tłumy turystów bywają uciążliwe. Idealnym okresem na wizytę w Lizbonie wydaje się druga połowa maja, początek czerwca oraz połowa września. Nie jest wówczas aż tak gorąco, a prawdopodobieństwo opadów nie jest duże. Turystów też jest nieco mniej niż w szczycie sezonu wakacyjnego.

Pogoda w Lizbonie – średnie temperatury powietrza w ciągu dnia:

• Styczeń – 14°C
• Luty – 16°C
• Marzec – 17°C
• Kwiecień – 19°C
• Maj – 22°C
• Czerwiec – 24°C
• Lipiec – 27°C
• Sierpień – 28°C
• Wrzesień – 26°C
• Październik – 22°C
• Listopad – 18°C
• Grudzień – 14°C

* Dane z portalu travelplanet.pl

Zobacz także

 4. Kuchnia Lizbony – czego spróbować i gdzie tanio zjeść?

Czego spróbować z lokalnej kuchni? Na dobry początek dnia – kawy! Tutaj, podobnie jak we Włoszech – ta pita przy barze, na stojąco, kosztuje ok. 0,60 €, a przy stoliku nawet 1,2 €. Do kawy warto zamówić pastéis – słynne ciastka z nadzieniem budyniowym, cynamonem i cukrem pudrem, pochodzące z lizbońskiej dzielnicy Belém.

Na lunch (w godz. 12.00–15.00) warto pójść do lokali typu casa de pasto lub tasca, serwujących tradycyjne trzydaniowe posiłki, marisqueiras specjalizujących się w rybach i owocach morza lub churrasqueira oferujące grillowane mięso, najczęściej kurczaka.

bacalhau
fot. Shutterstock

Atutem portugalskiej kuchni jest właśnie duży wybór dań ze świeżych ryb i owoców morza. Narodową specjalnością Portugalii jest bacalhau – suszony, solony dorsz. Jak mówią sami Portugalczycy, przyrządza się go na 365 sposobów. Typową portugalską potrawą jest również Cozido a portugesa, czyli gulasz portugalski. Jego przygotowanie i składniki różnią się nieco w zależności od regionu kraju, ale zwykle są to wołowina, wieprzowina, drób, marchew, ziemniaki, rzepa, fasola i kapusta. Sztandarowym trunkiem Portugalii jest porto (vinho do porto). Produkowane od drugiej połowy XVII w. w dolinie rzeki Douro, należy do tzw. win wzmacnianych. Świetnie smakuje podczas wypoczynku w jednej z klimatycznych knajpek w dzielnicy Alfama.

5. Dojazd do Lizbony – loty z Polski

Najtaniej z Warszawy do Lizbony doleci się bezpośrednio portugalskimi liniami Tap Air Portugal. Cena zależy oczywiście od terminu. Na przykład w połowie maja bilet w obie strony (na tydzień) kosztuje niecałe 400 zł. Z kolei z Krakowa do Lizbony najkorzystniej cenowo można polecieć linią SWISS, Lufthansą lub wspomnianą wcześniej linią TAP – około 650 zł w obie strony (wymagana jest jednak jedna przesiadka). Mieszkańcom zachodniej Polski opłaca się bezpośrednia podróż z Berlina liniami Ryanair (w marcu to niecałe 300 zł w obie strony).

Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum? Szybko i tanio dojedziemy metrem. Najpierw należy dojechać czerwoną linię metra (kierunek „Sao Sebastian”) do stacji Alameda. Następnie zmienić linię (nie wychodząc za bramki) na zieloną (kierunek „Cais do Sodre”) i dojechać do stacji Baixa – Chiado, która znajduje się w samym centrum. Koszt biletu od 1,30 € do 1,45 €.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC