Zamknij

Lód na Morskim Oku topnieje. TPN ostrzega przed wchodzeniem na taflę jeziora

04.01.2022 09:26
Tafla lodu na Morskim Oku
fot. Hildegarda Cjujstek/REPORTER

W ostatnim czasie pogoda w Tatrach nie rozpieszcza. Powróciły tu deszcze i wyższe temperatury, które sprawiają, że warunki na szlakach są bardzo trudne. Lód na popularnym Morskim Oku zaczął się topić, dlatego też ratownicy ostrzegają przed wchodzeniem na taflę na jeziorze. Może to grozić poważnym niebezpieczeństwem.

Sylwester, Nowy Rok, a także ferie zimowe to okres, w którym w polskich górach można spotkać tysiące turystów. Korzystają oni z tutejszych stoków i szlaków, które mają wiele do zaoferowania. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do wyjścia na szczyty, a także o sprawdzeniu aktualnych warunków pogodowych. Aura w tym rejonie potrafi być kapryśna, o czym przekonują się właśnie obecni w Tatrach ludzie.

Jak podaje portaltatrzanski.pl, w ostatnich dniach słupki rtęci nawet na wierzchołkach pokazują dodatnie temperatury, a w wielu miejscach nie brakuje deszczu. Odwilż opanowała popularne pasmo górskie i zrobiło się tutaj bardzo niebezpiecznie. Wystarczy spojrzeć na kultowe Morskie Oko, nad które codziennie wybiera się wiele osób. Lód, który je pokrywa, zaczyna topnieć, a TPN ostrzega przed wchodzeniem na taflę jeziora.

Zobacz także: 5-letnie dziecko zgubiło się w Tatrach. Na pomoc wezwano ratowników TOPR

Lód na Morskim Oku topnieje. TPN ostrzega przed wchodzeniem na taflę jeziora

W Tatrach zrobiło się ostatnio naprawdę niebezpiecznie. Przyszła tu odwilż, która doprowadziła do tego, że na szlakach jest mokro i bardzo ślisko. Portal Tatrzański apeluje do osób wybierających się w góry, aby zabrały ze sobą niezbędny sprzęt.

Przede wszystkim jest bardzo ślisko. Poruszanie się nawet po płaskich szlakach wymaga założenia raczków. Wyżej powinni pojawiać się tylko doświadczeni turyści z pełnym sprzętem zimowym - możemy przeczytać na popularnej stronie internetowej.

Warto dodać, że choć TOPR zmniejszył stopień zagrożenia lawinowego do poziomu 1, wciąż trzeba mieć się na baczności.

Z kolei Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed wchodzeniem na zamarzniętą taflę Morskiego Oka. Wyższe temperatury, jakie w ostatnim czasie zdominowały ten rejon, powodują, że lód na jeziorze zaczął topnieć. Dlatego też spacerowanie po nim może skończyć się tragicznie.

W serwisie Tatromaniak pojawiło się nagranie, które pokazuje, jak wiele osób nie przejmuje się tą sytuacją i wciąż korzysta z "atrakcji", jaką jest chodzenie po (jeszcze) zamarzniętym zbiorniku. Większość internautów oglądających to wideo dosadnie komentuje zachowanie tych turystów.

Mandaty i to konkretna stawka, żeby przemyśleli sobie, czy na pewno warto.

 

Naturalna selekcja.

 

A potem, jak się pod kimś lód załamie, to płacz, lament i zgrzytanie zębów - piszą w komentarzach.

W najbliższych dniach słupki rtęci nawet na Kasprowym Wierchu będą pokazywały ok. 0 stopni Celsjusza. Z kolei w Zakopanem temperatura ma oscylować wokół 7 kresek. Temu wszystkiemu będzie towarzyszył deszcz. Dopiero bliżej weekendu w okolice zawita prawdziwa zima z temperaturą poniżej 0.

Źródło: Portal Tatrzański