Zamknij

Łódź: co zobaczyć? 8 najciekawszych atrakcji turystycznych

17.11.2021
Aktualizacja: 18.11.2021 08:26

Łódź, często pomijana na turystycznej mapie Polski, jest bez wątpienia warta zobaczenia. To tu znajduje się elitarna „filmówka” i to tu niegdyś funkcjonował rozległy ośrodek włókienniczy, w którym obecnie działa słynna Manufaktura. Co prawda większość zabudowy miasta związana jest z jego fabryczną historią, jednak miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej. Odkrywamy najciekawsze atrakcje Łodzi. 

Łódź
fot. Shutterstock

Łódź w tym roku została wyróżniona w prestiżowym rankingu. Pojawiła się w zestawieniu brytyjskiego portalu „The Guardian” – 21 miejsc, które warto odwiedzić w 2021 roku. Miasto to wydaje się jednak stale niedoceniane i pomijane przez turystów.

Województwo łódzkie, położone w geometrycznym centrum kraju, większość Polaków odwiedza bardziej przejazdem niż w celach turystycznych. Wielu osobom region ten kojarzy się przede wszystkim z fabrycznymi kominami, starymi kamienicami i pałacami z XIX wieku. W stolicy województwa łódzkiego warto się jednak zatrzymać na nieco dłużej i odkryć jej niezwykły klimat i różnorodność. Co warto zobaczyć w Łodzi? Oto najciekawsze atrakcje. 

Manufaktura w Łodzi: „miasto w mieście”

Popularną atrakcją turystyczną Łodzi jest Manufaktura wraz z przyległym pałacem Poznańskiego. To właśnie tutaj funkcjonował niegdyś rozległy ośrodek włókienniczy założony jeszcze w XIX wieku przez Izraela Poznańskiego, wielkiego łódzkiego fabrykanta. Miejsce to było swoistym „miastem w mieście”. Oprócz tkalni i innych obiektów fabrycznych mieściły się tu budynki mieszkalne dla robotników, elektrownia, a nawet remiza strażacka.

Manufaktura Łódź
fot. Shutterstock

Podupadający i zapomniany kompleks z czasem przeszedł metamorfozę i stał się ważnym centrum rozrywkowo-handlowym, znanym obecnie jako Manufaktura. Na miejscu znajdują się liczne sklepy, restauracje, hotel, muzea, kino, a nawet przestronny rynek z fontanną.

Z kolei w pałacu Poznańskiego, nazywanym "łódzkim Luwrem", obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi. To idealne miejsce dla osób, które chcą poczuć klimat miasta przełomu XIX i XX wieku.

Ulica Piotrkowska: serce Łodzi

Ulica Piotrkowska – pełna sklepów, kawiarni, restauracji i pubów tętniących koncertami – skupia tak naprawdę całe życie Łodzi. Jest dumą mieszkańców, atrakcją turystyczną regionu, a zarazem najdłuższą ulicą handlową w Europie.

Spacerując Piotrkowską, można nie tylko wstąpić do jednego z wielu lokali, ale też podziwiać kościoły, bogato zdobione kamienice czy rzeźby ukryte na podwórkach i w zaułkach miasta. Koniecznie trzeba odwiedzić Pasaż Róży – podwórze i kamienicę ozdobioną fragmentami potłuczonych luster. Cała ulica Piotrkowska ciągnie się na długości około 4 km, dlatego zamiast spaceru, można wybrać zwiedzanie rikszą lub wypożyczonym rowerem.

Księży Młyn: przemysłowe imperium

Nieodłącznym elementem pejzażu Łodzi są oczywiście zabudowania fabryczne. Największym zespołem budynków po dawnych fabrykach, głównie przędzalniach bawełny, jest Księży Młyn. Kompleks ten powstał w miejscu dawnej osady młyńskiej (stąd nazwa). Pierwsza przędzalnia powstała na tym terenie w 1855 roku, a jej właścicielem był Karol Scheibler.

Księży Młyn - Łódź
fot. Shutterstock

Księży Młyn to kolejny przykład samowystarczalnego osiedla, które rozwinęło się przy fabryce. Wokół przędzalni bawełny powstały domy robotników, sklep fabryczny, straż pożarna, szpital, szkoła oraz zespół pałacowy z parkiem. To jedna z największych atrakcji Łodzi, a zarazem jedno z najlepiej zachowanych zabudów fabrycznych na świecie.

Murale: sztuka uliczna w Łodzi

Jednym z pomysłów na zwiedzanie Łodzi może być wycieczka szlakiem murali. Rozrzucone są po całym mieście i z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. Można zobaczyć dzieła mniejsze, jak i te wielkoformatowe tworzone przez Polaków oraz artystów z różnych zakątków świata, m.in. z Belgii, Brazylii czy Chile. Łódzkie murale z pewnością przypadną do gustu miłośnikom street artu.

Muzeum Kinematografii

To jedyne w Polsce muzeum chroniące zabytki z dziedziny sztuki i kultury filmowej. Znajduje się w XIX-wiecznym pałacu Karola Scheiblera i gromadzi około 50 tys. eksponatów związanych z produkcjami realizowanymi w łódzkim studiu filmowym. Zgromadzono tam m.in. historyczne projektory, kamery, plakaty, elementy scenografii oraz około 1000 filmów na taśmach celuloidowych i wideo.

Niedaleko Muzeum Kinematografii znajduje się słynna łódzka "filmówka", która od kilkudziesięciu lat szkoli kolejne pokolenia twórców. Tutejszą szkołę filmową ukończyli m.in. Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda.

Ogród botaniczny w Łodzi i palmiarnia

Chcąc odetchnąć nieco od zgiełku miasta i szukając „zielonych” atrakcji Łodzi, warto wybrać się do ogrodu botanicznego. Ma powierzchnię około 67 hektarów i obejmuje m.in. ogród japoński, alpinarium, arboretum oraz dział flory polskiej.

Integralną częścią ogrodu botanicznego jest znajdująca się na terenie parku Źródliska palmiarnia. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Łódzka palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części – pawilon śródziemnomorski, tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Cały obiekt gromadzi łącznie około 4,5 tysiąca różnych okazów roślin.

Pałace fabrykantów w Łodzi

Krajobraz Łodzi w dużej mierze zdominowany jest przez wille i pałace z XIX i XX wieku, które zamieszkiwali zarządcy oraz właściciele dawnych fabryk. Obecnie obiekty te stanowią prawdziwe pomniki historii miasta.

Pałac Poznańskiego w Łodzi
fot. Shutterstock

Do najpiękniejszych tego typu obiektów należą bez wątpienia pałace Karola Scheiblera, Maksymiliana Goldfedera, Alfreda Biedermana, Augusta Haertiga czy wspomnianego wcześniej Izraela Poznańskiego. Pałaców i willi na terenie Łodzi jest tak wiele, że nie sposób pominąć ich w czasie zwiedzania miasta.

Muzeum Włókiennictwa i Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej

Ci, którzy chcieliby lepiej poznać historię miasta, powinni wybrać się do Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Obiekt ten mieści się w Białej Fabryce Geyera. Placówka ta przedstawia ciekawą historię przemysłu włókienniczego, dzięki któremu Łódź stała się swego czasu bardzo bogatym miastem.

Przy muzeum powstał też Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Na jego terenie znajduje się ponad 200-letni modrzewiowy kościół, willę letniskową oraz pięć blisko stuletnich domów rzemieślników. W budynkach tych można zobaczyć warunki, w jakich mieszkali pracujący we włókiennictwie robotnicy. We wnętrzach są też aranżowane pracownie rzemieślnicze.