Zamknij

Limity pasażerów przedłużone. Tak jedno z największych lotnisk w Europie walczy z chaosem

16.08.2022 13:26

Limit pasażerów na londyńskim lotnisku Heathrow zostaje przedłużony do 29 października 2022 roku. Zgodnie z pierwotnymi planami ograniczenie to miało obowiązywać do 11 września. Dzienny limit wynosi 100 tysięcy pasażerów.

Tłumy w Londyn Heathrow
fot. Steve Parsons/Press Association/East News

Sezon wakacyjny upływa w wielu europejskich portach pod znakiem utrudnień, chaosu, opóźnionych lub odwołanych lotów. Jest to efekt wzmożonego ruchu lotniczego przy ogromnych brakach kadrowych na lotniskach.

Problemy od wielu tygodni ma między innymi lotnisko Heathrow. Z uwagi na poważne kłopoty z obsługą i zakłócenia lotów władze portu zostały zmuszone do wprowadzenia w lipcu dziennego limitu pasażerów. Przepisy te miały wygasnąć na początku września, ale ostatecznie zostają przedłużone.

Lotnisko Heathrow. Limit pasażerów na dłużej

Od 11 lipca maksymalna liczba podróżnych, którzy mogą być obsługiwani w porcie Heathrow w ciągu jednego dnia, nie może przekroczyć 100 tys. osób. 

Nowe zasady miały oczywiście na celu zmniejszenie skali problemów wynikających z niewystarczającej liczby personelu, który w przeciwieństwie do ruchu lotniczego, nadal nie wrócił do poziomu sprzed pandemii Covid-19. 

Okazuje się, że wprowadzone ograniczenia pomagają w opanowaniu gigantycznego chaosu, który powstał na początku wakacji. Dlatego władze portu poinformowały o przedłużeniu obowiązującego limitu pasażerów do 29 października. 

– Od czasu wprowadzenia limitu, podróże pasażerów poprawiły się – jest mniejsza liczba odwołań w ostatniej chwili, lepsza punktualność i krótszy czas oczekiwania na bagaże – przekazały w wydanym komunikacie władze Heathrow. Dodały, że jeśli poziom zatrudnienia się podniesie i nadal będzie widoczna poprawa sytuacji, możliwe będzie wcześniejsze zniesienie limitu.

Skutkiem wprowadzenia limitu było zmniejszenie liczby lotów i w związku z tym władze Heathrow zwróciły się do linii lotniczych o wstrzymanie sprzedaży biletów na okres letni, jeśli spowodowałoby to przekroczenie liczby 100 tys. odlatujących pasażerów dziennie.

Limit pasażerów na lotnisku Schiphol

Władze lotniska Schiphol w Amsterdamie również niedawno przekazały, że przedłużają na kolejne miesiące obowiązywanie dziennego limitu pasażerów. We wrześniu limit podróżnych obsługiwanych w porcie wyniesie 67,5 tys. dziennie, a w październiku wzrośnie do 69,5 tys. Podobne ograniczenia obowiązują również w trakcie trwającego sezonu wakacyjnego.

Na lotnisku w Amsterdamie nadal obowiązuje też zalecenie dla pasażerów, by pojawiali się w porcie nie później niż 4 godziny przed odlotem.

Źródło: PAP

loader