Zamknij

Te trasy cieszyły się największą popularnością wśród Polaków. Lotnisko Chopina z rekordowym wynikiem

24.09.2021 14:43
Lotnisko Chopina w Warszawie
fot. Albin Marciniak/East News

Ruch lotniczy powoli się odradza. Okazuje się, że sierpień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy w pandemicznej rzeczywistości na Lotnisku Chopina odprawiono ponad 1 mln pasażerów – poinformowało biuro prasowe warszawskiego portu. Ubiegły miesiąc był najlepszym dla lotniska od początku epidemii Covid-19 – odprawiono o 80 proc. więcej osób niż w ubiegłym roku. 

Tegoroczny sezon wakacyjny pozwolił odbudować polskim lotniskom część ogromnych strat wywołanych pandemią. Jednym z portów lotniczych, który może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami, jest warszawskie Okęcie. Największe lotnisko w Polsce zanotowało w minionym miesiącu rekordowy wynik. Które kierunki i trasy lotnicze cieszyły się największą popularnością? 

Lotnisko Chopina. Rośnie liczba podróżujących z Polski

Jak podaje biuro prasowe lotniska, w czerwcu stołeczny port odprawił 639 tys. pasażerów, w lipcu 1,04 mln, a w sierpniu – 1,185 mln. Od początku roku lotnisko obsłużyło ponad 4 mln pasażerów.

– Tak dobre wyniki stołecznego portu bardzo cieszą, szczególnie że ostatni miesiąc na Lotnisku Chopina był o ponad 80 proc. lepszy od zeszłorocznego sierpnia i o ponad 500 proc. lepszy od wyników z początku roku. Jednocześnie ostatni bilans to już nie połowa, lecz ponad 61 proc. tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku – czytamy w komunikacie służb prasowych.

Jak dodano, sezon wakacyjny to wzrost liczby obsłużonych pasażerów, co miało związek ze wznawianiem przez linie lotnicze połączeń, a także zwiększeniem ich częstotliwości. 8 sierpnia stołeczny port obsłużył rekordową liczbę pasażerów (ponad 42,5 tys.). Według przedstawicieli lotniska tegoroczny sezon dla portu był "naprawdę zadowalający".

Wyjaśniono, że od stycznia do sierpnia bieżącego roku większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (55,8 proc.). Jak podkreślono, ruch na warszawskim lotnisku odbudowuje się szybciej niż w wielu innych miastach Europy. Pod względem procentowym Lotnisko Chopina wyprzedza w tym rankingu lotniska w Wiedniu, Frankfurcie, Amsterdamie czy Berlinie.

Wakacje 2021. Jakie były najpopularniejsze trasy? 

Biuro prasowe wytłumaczyło, że największy udział w sukcesie warszawskiego lotniska mają przewoźnicy czarterowi, który od początku kryzysu odbudowywał się powyżej średniej rynkowej.

– Tylko w sierpniu z lotów czarterowych skorzystało 303 tys. osób (...) W sierpniu najchętniej wybieranymi państwami w ofercie wakacyjnej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami według liczby pasażerów były Antalya, Rodos i Heraklion – poinformowano.

Wśród regularnych połączeń zagranicznych pasażerowie wybierali najczęściej te pomiędzy Polską a Niemcami, Grecją lub Ukrainą. Do najpopularniejszych tras według liczby pasażerów należą Paryż, Londyn i Amsterdam. Jeśli chodzi o przewoźników rozkładowych, największą i niesłabnącą popularnością cieszy się LOT (60 proc.), za nim jest Wizz Air (22 proc.), a na trzecim miejscu Lufthansa (4 proc.).

Służby prasowe dodały, że porównując ruch rozkładowy i ruch czarterowy rok do roku, to w sierpniu liczba pasażerów do Albanii wzrosła o 485 proc., na Dominikanę – o 376 proc., do Tanzanii – o 208 proc., Grecji – o 156 proc., Kenii – o 128 proc., Turcji – o 109 proc. i Macedonii Północnej – o 101 proc.

– To pokazuje, że na rynkach wakacyjnych popyt nie tylko wrócił, lecz także przebił rekordowe wyniki z 2019 roku – zaznaczono.

Źródło: PAP (Michał Boroń)