Zamknij

Kasują loty i sprzedają droższe bilety. Tak europejska linia chce opanować lotniczy chaos

04.07.2022 15:45
Lufthansa
fot. Michal Adamowski/Reporter/East News

Lufthansa drastycznie zmniejszyła ofertę lotów krajowych i europejskich w lipcu oraz sierpniu. Oprócz tego przewoźnik ograniczył możliwość rezerwacji biletów i oferuje jedynie najdroższe taryfy – podaje "Der Spiegel". W ten sposób popularna linia chce zniechęcić pasażerów do latania w okresie wakacyjnym i opanować gigantyczny chaos panujący na lotniskach. 

Linie lotnicze Lufthansa od pewnego czasu mają spore problemy z obsługą pasażerów, szczególnie na największych niemieckich lotniskach –  we Frankfurcie i Monachium. Przewoźnik znalazł oryginalny sposób na rozwiązanie tych problemów – podniósł ceny biletów lotniczych i wprowadził duże cięcia w siatce lotów na wakacje. Pasażerowie muszą liczyć się z ograniczeniami i utrudnieniami.

Lufthansa chce zniechęcić klientów do lotów w wakacje

Lufthansa pod koniec czerwca poinformowała o znacznym zmniejszeniu swojej oferty na loty. Linia z wakacyjnego rozkładu wykreśliła do tej pory ponad 3 tys. lotów, co było wynikiem ogromnych problemów z przepustowością na lotniskach i brakiem personelu. Firma zapowiedziała jednocześnie, że w lipcu i sierpniu zrealizowanych zostanie 95 proc. lotów ze zredukowanego rozkładu. „Aby to zapewnić, firma ograniczyła dostępność dla nowych rezerwacji w lipcu” – tłumaczy rzecznik Lufthansy.

Oprócz tego firma ograniczyła sprzedaż tanich biletów lotniczych. Od 1 lipca można nabywać jedynie bilety w najwyższych taryfach, co potwierdził rzecznik przewoźnika.

Jak kształtują się ceny po ogłoszonych zmianach? Dostępne bilety w klasie ekonomicznej z Frankfurtu do Londynu czy Dubaju kosztują powyżej 1 tys. euro. Koszt podstawowego biletu na lot krajowy z Frankfurtu do Hamburga czy Berlina – to co najmniej 400 euro. „Nawet w klasie biznesowej bilety dostępne są jedynie w najwyższej, a tym samym najdroższej klasie rezerwacyjnej” – podkreśla tygodnik.

Jak wyjaśnia Lufthansa, taki stan może potrwać do środy 6 lipca, kiedy to planowane jest nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej firmy w sprawie chaosu lotniczego. 

„Nadzwyczajne posiedzenie zostało zwołane pod naciskiem przedstawicieli pracowników, którzy nie czuli się dostatecznie poinformowani przez zarząd” – zaznacza "Der Spiegel".

Eurowings kasuje loty z Polski

Linia Eurowings, należąca do grupy Lufthansa, podjęła decyzje o zawieszeniu dwóch połączeń z Polski oraz zmniejszeniu częstotliwości niektórych rejsów z naszego kraju w lipcu i sierpniu. 

Wstrzymano już loty ze Stuttgartu do Krakowa oraz z Düsseldorfu do Wrocławia. Pierwsze z połączeń ma wrócić do siatki lotów po wakacjach, a dokładnie 12 września. Z kolei trasa z Dolnego Śląska do Düsseldorfu pojawi się w rozkładzie dopiero 30 października, czyli już w zimowym rozkładzie. 

Eurowings ograniczył też częstotliwość rejsów. W okresie wakacyjnym zmniejszono liczbę lotów z Gdańska do Düsseldorfu oraz z Krakowa do Düsseldorfu. 

RadioZET.pl/PAP