Zamknij

Całkowicie bezpłatny transport publiczny. Luksemburg wprowadzi go jako pierwszy na świecie

Nina Czochara
05.12.2019 10:14

Od marca 2020 roku Luksemburg stanie się pierwszym krajem na świecie, gdzie transport publiczny będzie całkowicie bezpłatny. Rząd motywuje swoją decyzję chęcią poprawy klimatu, ochrony środowiska oraz odkorkowaniem stolicy.

Luksemburg
fot. Pixabay

Informacje o tym, że transport publiczny w Luksemburgu będzie całkowicie bezpłatny, pojawiły się już rok temu. Termin wprowadzenia nowego prawa kilkukrotnie przekładano, jednak premier kraju, Xavier Bettel, potwierdził ostateczną datę - 1 marca 2020 roku. 

Luksemburg: bezpłatny transport od marca 2020

Jak tłumaczą władze Luksemburga, dzięki darmowemu transportowi publicznemu mają zostać odciążone ulice. Miasto Luksemburg jest jednym z najbardziej zakorkowanych na świecie - codziennie do pracy przyjeżdża tam 400 tys. osób, z czego połowa to obywatele sąsiadujących Niemiec, Francji i Belgii. Z danych wynika, że przeciętny kierowca jeżdżący po tym mieście spędza w korku nawet do 33 godzin rocznie. Co więcej, to właśnie w Luksemburgu jest największa liczba aut w przeliczeniu na mieszkańca. To niestety wywołuje poważne problemy, w tym ogromne zanieczyszczenie powietrza. Właśnie stąd pojawił się pomysł władz, by publiczne pociągi, tramwaje oraz autobusy w tym niewielkim kraju były całkowicie darmowe.

Zobacz także

Zmiany mają oczywiście przekonać obywateli kraju do rezygnacji z prywatnych pojazdów i wybór publicznych środków transportu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że każdego dnia do pracy w Luksemburgu dojeżdża wiele osób z innych krajów (głównie z Francji i Belgii), postanowiono także rozwinąć siatkę pociągów i obniżyć ceny biletów na połączenia międzynarodowe. Jak podano w serwisie RTL, od 1 marca ceny biletów miesięcznych spadną średnio o kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt euro.

W lipcu 2018 roku darmową komunikację wprowadziła Estonia, ale zmiana dotyczyła tylko autobusów. Jednak to właśnie Luksemburg - jako pierwszy kraj na świecie - będzie miał całkowicie bezpłatne wszystkie formy transportu zbiorowego. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC