Zamknij

Lyon na weekend, czyli najważniejsze atrakcje Lyonu

03.07.2021
Aktualizacja: 03.07.2021 18:48

Lyon to trzecie, po Paryżu i Marsylii, największe miasto Francji. Poznaj jego najważniejsze atrakcje, które możesz zobaczyć podczas weekendowej wycieczki

Lyon na weekend, czyli najważniejsze atrakcje Lyonu
fot. Shutterstock

Lyon na weekend, czyli najważniejsze atrakcje Lyonu.

Niewiele miejsc we Francji oferuje tak wyraźny obraz historii kraju, jak Lyon - stolica regionu Rodan-Alpy graniczącego ze Szwajcarią i Włochami. Bogata i zróżnicowana przeszłość Lyonu jest w pełni widoczna w historycznych dzielnicach miasta. Od renesansowych dziedzińców Vieux Lyon po wzgórze Fourvière, na którym Rzymianie po raz pierwszy osiedlili się w 43 r. p.n.e, każda z dzielnic Lyonu, czyli „okręgów”, oferuje odwiedzającym wyjątkowe wrażenia.

Lyon – najważniejsze atrakcje

Wiele z najważniejszych atrakcji Lyonu jest oświetlonych nocą, dzięki czemu Lyon zyskał przydomek Stolicy Świateł. Będąc domem dla jednych z najlepszych szefów kuchni na świecie, miasto jest również znane jako stolica gastronomii, dając podróżującym kolejny powód, aby odwiedzić piękny Lyon.

Katedra w Lyonie

Położona w samym sercu dzielnicy Vieux Lyon, Cathédrale Saint-Jean-Baptiste de Lyon została zbudowana na przestrzeni 300 lat, a pozostałości z każdego okresu budowy kościoła są widoczne w całej strukturze. Witraże i krzyże po obu stronach ołtarza pochodzą z XIII wieku.Zegar astronomiczny z XIV wieku był jak na swoje czasy triumfem techniki. Imponujące organy katedralne zostały przebudowane w XIX wieku i uzupełnione o trzy klawisze. Warto odwiedzić także sąsiadujący z Katedrą w Lyonie ogród archeologiczny, w którym znajdują się pozostałości budynków z IV wieku, które zajmowały to miejsce przed budową katedry.

Przeczytaj także: Zwiedzanie Luwru: 7 najważniejszych atrakcji, wskazówek i zabytków muzeum
Teatr Fourviere

Teatr Fourviere to teatr rzymski jest najstarszy we Francji, zbudowany na rozkaz Augusta w latach 17-15 pne i rozbudowany za panowania Hadriana. Został postawiony obok wzgórza Fourvière, które w czasach rzymskich znajdowało się w samym centrum miasta. Teatr ma strome galerie z miejscami do siedzenia, udekorowaną podłogę i fundamenty dużej sceny. W pobliżu znajdują się pozostałości Odeonu, czyli bardzo małego teatru, w którym odbywały się przedstawienia muzyczne i konkursy poetyckie.

Musée des Beaux-Arts de Lyon

Zbudowane z kamieni zebranych z obalonych murów, które kiedyś stały na miejscu Place des Terreaux, ogromne Musee des Beaux-Arts de Lyon było niegdyś domem dla klasztoru Saint-Pierre. Kiedy zakonnice zostały wygnane z miasta podczas Rewolucji Francuskiej, Rada Miejska ustanowiła budynek jako miejsce przechowywania skarbów kultury miasta. Oficjalnie otwarte w 1803 r. i całkowicie odnowione w latach 90. muzeum dziś rywalizuje z Luwrem pod względem wielkości i różnorodności, z kolekcjami od starożytnych egipskich antyków po obrazy z XX wieku takich jak Matisse, Picasso, Braque i Miró.

Mur des Canuts

Ten rozległy mural, położony przy Boulevard des Canuts w dzielnicy Croix Rousse, przedstawia dziedzictwo dzielnicy, która niegdyś była domem dla wielu tkaczy jedwabiu (canuts) w mieście. Namalowane w stylu trompe-l'oeil sceny zilustrowane na mamutowym fresku płynnie wtapiają się w otoczenie, zmuszając widzów do zbadania granicy między sztuką a rzeczywistością. Po raz pierwszy namalowany w 1987 roku, największy mural w Europie był kilkakrotnie poprawiany, aby odzwierciedlić zmiany wprowadzone w pobliskich strukturach i stał się popularną atrakcją turystyczną Lyonu.

Place des Terreaux

Z początkiem, które sięgają XIII wieku, Place des Terreaux położony w dzielnicy Presqu'île od dawna odgrywa ważną rolę w historii Lyonu. Pierwotnie zbudowany jako część murowanych fortyfikacji, w XVII wieku miejsce to zostało przekształcone w plac miejski. Miejsce wielu ściętych głów przez gilotynę podczas rewolucji francuskiej, centralny plac graniczy dziś z ratuszem Lyonu na wschodzie i Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie na południu. Po północnej stronie placu znajduje się fontanna zaprojektowana przez Frédérica Auguste Bartholdiego, twórcę Statuy Wolności.

Parc de la Tete d'Or

Największy park miejski we Francji, Parc de la Tete d'Or, jest popularnym miejscem dla rodzin bowiem wiele atrakcji parku jest skierowanych do dzieci, w tym karuzela, małe zoo, miniaturowy pociąg i teatr lalek. Jezioro oferuje możliwość pływania łódką i malowniczych spacerów wzdłuż wybrzeża. Dla zwiedzających najważniejszą atrakcją parku jest Jardin Botanique de Lyon, w którym znajdują się malownicze XIX-wieczne szklarnie wypełnione szeroką gamą roślin tropikalnych, w tym stuletnie kamelie, rośliny mięsożerne i lilie wodne z Amazonii.

Bazylika Fourviere

Inaczej „Wzgórze Modlitwy” to bazylika Notre-Dame de Fourvière, która została zbudowana pod koniec XIX wieku według projektu architekta Pierre'a Bossana. Architektura kościoła jest wyjątkowa, ponieważ ma zarówno styl bizantyjski, jak i romański. Oprócz czterech narożnych wież wznoszących się nad budowlą, w bazylice znajduje się dzwonnica ze złotą figurą Matki Boskiej. Górne sanktuarium kościoła ozdobione jest mozaikami i witrażami. Odwiedzający mogą wjechać tu kolejką linową ze stacji metra w Vieux Lyon lub wspiąć się na strome podejście na szczyt wzgórza Fourviere pieszo.

Na koniec proponujemy Wam trochę luksusu. Restauracja L’Auberge du Pont de Collonge znakomitego francuskiego szefa kuchni Paula Bocuse to miejsce, którego będąc w Lyonie nie możecie pominąć. Bocuse to twórca tzw. nouvelle cuisine – nowoczesnej francuskiej kuchni, bardziej lekkiej i dietetycznej od tej tradycyjnej. Jej podstawą są wyłącznie świeże produkty. W samym Lyonie szef kuchni prowadzi sieć restauracji tematycznych, ale to L’Auberge du Pont de Collonge jest tą najsłynniejszą z nich, wyróżnioną aż trzema gwiazdkami w przewodniku Michelina.