Zamknij

MSZ odradza podróże za granicę. "Możliwe trudności w powrocie do kraju"

16.10.2020 09:06

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Resort informuje, że podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym czy obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji.

Mężczyzna stojący w masce na lotnisku
fot. Shutterstock

MSZ wydało ten apel "w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2”. Resort powołuje się przy tym na konsultacje z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych

Jak podkreślono w komunikacie, podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw można znaleźć na stronie internetowej resortu w zakładce "Informacje dla podróżujących".

MSZ zachęca także do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus a podróże. Dokąd można polecieć bez testu, a gdzie jest wymagany? [LISTA]

Zakaz lotów do Polski

Co dwa tygodnie aktualizowane jest rozporządzenie ws. zakazów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Obecna lista z zakazem lotów obejmuje 29 krajów i obowiązuje do 27 października.

Ważne jest również, aby sprawdzić, jakie są zasady wjazdu do kraju będącego celem naszej podróży. Władze niektórych państw wymagają negatywnego testu na obecność koronawirusa lub odbycia obowiązkowej kwarantanny po przylocie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

loader

Źródło: gov.pl, PAP