Zamknij

MSZ wydało ostrzeżenie i odradza podróże. "Polska uznana za państwo nieprzyjazne"

28.09.2022 09:05

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza Polakom wszelkie podróże do Rosji. Resort rekomenduje także powrót do kraju tym, którzy już przebywają na terenie Federacji Rosyjskiej. "Możliwe są zatrzymania polskich obywateli, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz utrudnienie wyjazdu z Rosji" – informuje MSZ. 

Rosja
fot. Shutterstock

Od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę Polska jest jednym z krajów, które najmocniej sprzeciwiają się wojnie i namawiają do nakładania na państwo rządzone przez Władimira Putina kolejnych sankcji. W efekcie działań rządu polskiego już na początku marca znaleźliśmy się na sporządzonej przez Kreml liście "państw nieprzyjaznych". Niedawno Polska zaostrzyła także ograniczenia dotyczące wjazdu do kraju obywateli Rosji. Teraz MSZ ostrzega przed podróżami do Federacji Rosyjskiej.

Polskie MSZ odradza wszelkie podróże do Rosji

MSZ wskazało, że odradzane są wszelkie podróże do Rosji, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej w związku z wojną w Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne" – czytamy w oficjalnym komunikacie. 

ZOBACZ TAKŻE: Zamykają się na Rosjan. "Nie próbujcie przekroczyć granicy, nikt na was tu nie czeka"

Resort podkreślił przy tym, że należy liczyć się z możliwymi problemami na miejscu i utrudnionym powrotem do Polski. 

– Zwracamy uwagę na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczone możliwości podróży do/z Polski, brak lub niezwykle ograniczony dostęp do środków finansowych ulokowanych w Polsce (np. niemożność posługiwania się polskimi kartami płatniczymi), a także działania miejscowych służb, jak arbitralne zatrzymania, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz potencjalne uniemożliwienie wyjazdu z Rosji w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa – wskazuje resort dyplomacji.

MSZ przypomina, że ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona.

– W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa. Zalecamy śledzenie komunikatów na stronie Ministerstwa oraz na stronach placówek polskich w Rosji oraz zgłaszanie swojego pobytu w systemie "Odyseusz". Obywatelom RP pozostającym na terytorium Federacji Rosyjskiej rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi – podkreśla polski resort dyplomacji.

Podobnie kroki podjęła Bułgaria. Tamtejsze MSZ wezwało we wtorek swoich obywateli, przebywających na terytorium Rosji, do natychmiastowego wyjazdu z kraju. "W związku z coraz bardziej skomplikowaną sytuacją w Rosji, Bułgarzy powinni rozważyć opuszczenie kraju, wykorzystując wszelkie dostępne środki transportu" – oświadczył bułgarski resort spraw zagranicznych.

Źródło: PAP, gov.pl

loader