Zamknij

MSZ wydało "pomarańczowe" ostrzeżenia. Te kraje mogą zostać objęte zakazem lotów

08.09.2020 10:59

Obecnie, od 2 września, obowiązuje zakaz lotów do 44 państw. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało też "pomarańczową" listę obejmującą 21 krajów i terytoriów z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. MSZ wskazuje, że mogą one dołączyć do listy państw z zakazem lotów z Polski. 

Samolot
fot. Shutterstock

Aktualne rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym obowiązuje od 2 września do 15 września . Na liście z zakazem lotów znalazły się 44 kraje, z których samoloty nie będą mogły lądować w Polsce. Są to m.in. popularnie turystycznie Czarnogóra, Hiszpania, Albania, Malta czy Stany Zjednoczone. 

MSZ opublikowało 7 września informację, w której nie tylko przypomina o obowiązującej liście z zakazem lotów, ale też zaleca "wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych". 

– W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych  – napisano. 

Zakaz lotów z Polski. "Pomarańczowa lista" MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodaje, że warto poważnie zastanowić się nad podróżami do terytoriów i państw, które na mapie oznaczono "kolorem pomarańczowym". Są to miejsca ze współczynnikiem przekraczającym 60 zachorowań na 100 000 osób. Chociaż nie są jeszcze objęte zakazem lotów, przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że dołączą do "czerwonej listy".

MSZ na "pomarańczową" listę wpisało łącznie 21 miejsc. Są to:

 1. Andora,
 2. Aruba,
 3. Brytyjskie Wyspy Dziewicze,
 4. Chorwacja,
 5. Francja,
 6. Gibraltar,
 7. Guam,
 8. Gujana,
 9. Gwatemala,
 10. Monako,
 11. Palestyna,
 12. Polinezja Francuska,
 13. Portoryko,
 14. Saint-Martin,
 15. San Marino,
 16. Trynidad i Tobago,
 17. Ukraina,
 18. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych,
 19. Wyspy Owcze,
 20. Wyspy Turks i Caicos,
 21. Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Źródło: www.gov.pl