Zamknij

Zrób to na Maderze. 10 najlepszych atrakcji wyspy, z których warto skorzystać

05.11.2020 11:56
Funchal
fot. Shutterstock

Madera, niewielka wyspa na Atlantyku, zachwyca od pierwszego wejrzenia. Przyciąga łagodnym klimatem nazywanym często „wieczną wiosną”. Fascynuje zróżnicowanym krajobrazem. Imponuje doskonale wytyczonymi trasami dla pieszych wędrówek. Poznaj 10 atrakcji Madery, których na próżno szukać w innych zakątkach świata.

Madera, nazywana "wyspą kwiatów" lub też "wyspą wiecznej wiosny", jest bez wątpienia miejscem wyjątkowym. Co przyciąga do tego miejsca? Przede wszystkim niesamowite bogactwo i różnorodność krajobrazu. Rozległe zielone doliny występują tu na zmianę z bujnymi lasami, tarasowo ukształtowanymi polami oraz romantycznym, skalistym wybrzeżem.

Choć trudno w to uwierzyć, Madera została odkryta dopiero w XV wieku. Obecnie jest jedną z ulubionych wysp wśród Polaków. I absolutnie nie ma się czemu dziwić, bo prezentuje się fantastycznie, o każdej porze roku. Zastanawiacie się, co warto zobaczyć na Maderze? Prezentujemy 10 najlepszych atrakcji i najpiękniejszych miejsc. Te rzeczy obowiązkowo trzeba zrobić na wyspie!

1. Madera. Wyląduj na jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk

Już samo lądowanie na Maderze jest atrakcją przyprawiającą o dreszczyk emocji. Pas startowy znajduje się na grubych palach wchodzących w głąb Oceanu Atlantyckiego i przebiega tuż obok drogi – przy odrobinie szczęścia można zobaczyć start samolotu z autobusu lub samochodu.

Madera - lotnisko w Funchal
fot. Shutterstock

Lotnisko w Funchal, dzięki swojemu nietypowemu położeniu, znalazło się na liście najbardziej niebezpiecznych lotnisk – ma 9. miejsce na świecie i 2. w Europie.

2. Poznaj Funchal – barwną stolicę Madery

To tętniące życiem serce Madery i największe miasto na wyspie z fantastyczną lokalizacją u podnóża gór. Będąc w Funchal, nazywanym czasem „małą Lizboną”, obowiązkowo trzeba przespacerować się Starym Miastem (Zona Velha). Wzdłuż ciasnych, brukowanych uliczek ciągną się zabytkowe budynki mieszczące restauracje. Największe wrażenie robią kolorowe, fantazyjnie wyglądające drzwi, pomalowane przez lokalnych artystów.  Ale to tylko początek atrakcji.

Ogród Botaniczny w Funchal
fot. Fotolia

Przepięknie prezentuje się Ogród Botaniczny z bogactwem egzotycznych roślin. Jest też słynny Rynek Rolników, czyli centrum najlepszych produktów regionalnych. Oprócz tego urokliwa promenada z pomnikiem słynnego piłkarza, Christiano Ronaldo oraz imponujące wzgórze Monte, na które można wjechać kolejką Teleferico, a zjechać… sankami!

Zobacz także

3. Podziwiaj Dolinę Zakonnic

Już sam dojazd do tego miejsca może okazać się prawdziwą przygodą. Trasa prowadząca do Curral das Freiras, zwanej też Doliną Zakonnic, jest jedną z najbardziej malowniczych, a zarazem ekstremalnych na Maderze.

Madera - Dolina Zakonnic
fot. RadioZET.pl/NC

W głębi doliny usytuowana jest niewielka wioska – najpiękniej prezentuje się z punktów widokowych, np. z przełęczy Eira do Serrado. A skąd się wzięła ta charakterystyczna nazwa? Podobno właśnie tutaj schronienie znalazły  siostry zakonne z Funchal w czasie ataku piratów na wyspę w XVI wieku.

4. Madera. Zjedź sankami… po asfalcie

Carro do Cesto to charakterystyczne, wyplatane z wikliny sanki. Przemierza się nimi 2-kilometrową trasę z Monte do Funchal, z maksymalną prędkością 50 km/h. Sanki kierowane są przez dwóch mężczyzn, carreiros, przypominających gondolierów z  Wenecji

Funchal_sanki monte
fot. Fotolia

Pojazdy są w użyciu od 1850 roku – obecnie to wyłącznie atrakcja turystyczna. Zjazd sankami kosztuje 25 euro dla jednej osoby i 30 euro dla dwóch. Wrażenia są naprawdę niesamowite. 

5. Cabo Girão: spójrz na Maderę „z góry”

To miejsce może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Cabo Girão, bo o nim mowa, znajduje się na wysokości 589 metrów i uznawany jest za najpiękniejszy klif w Europie. Stojąc na szklanej platformie, możemy podziwiać piękno Madery z góry. 

Cabo Girao_Madera
fot. RadioZET.pl/NC

Na tym spektakularnym tarasie widokowym czeka niesamowita panorama – kilkaset metrów pod stopami widać wzburzone fale Atlantyku rozbijające się o przybrzeżne skały. Widok robi ogromne wrażenie.

6. Spaceruj po… kanałach Madery

Po kanałach, a dokładniej lewadach biegnących wzdłuż trasy wytyczonej dla pieszych szlaków wędrownych. Ogólna długość sieci kanałów (lewad) na wyspie to około 2500 km. Ich rolą było niegdyś dostarczanie wody z gór do najodleglejszych zakątków – głównie z północy na południe Madery.

Za jedną z najpiękniejszych tras uznawana jest Levada do Fontes. Biegnie wzdłuż wypełnionej wodą lewady, pośród wiecznie zielonych lasów wawrzynowych widniejących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

7. Wybierz się na wędrówkę po São Lourenço

To atrakcja przeznaczona dla aktywnych osób i wielbicieli niesamowitych widoków. Na półwyspie São Lourenço, najdalej wysuniętej na wschód części Madery, znajduje się najbardziej malownicza trasa trekkingowa.

Madera_São Lourenço
fot. Fotolia

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Canical (za parkingiem samochodowym) i prowadzi na sam koniec São Lourenço (po polsku półwysep św. Wawrzyńca). Po drodze czekają nas widoki na surowe wybrzeże, strome klify, formacje skalne wynurzające się z oceanu oraz sąsiednią wysepkę Porto Santo.  Trasa nie jest długa, ma około 4 kilometrów długości, ale przy niesprzyjającej pogodzie jej przebycie może sprawiać pewne trudności.  

8. Madera. Zażyj kąpieli w naturalnych basenach

W miejscowości Porto Moniz, na północno-zachodnim wybrzeżu Madery, znajdują się słynne naturalne baseny (Piscinas Naturais). Powstały w dawnych kraterach wulkanicznych i napełniane są stale wodą z Atlantyku. To słynne kąpielisko jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu – zostało nawet wyróżnione prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi.

Piscinas Naturais - Porto Moniz
fot. Shutterstock

Wstęp do naturalnych basenów jest płatny, a sam teren jest strzeżony przez ratowników w celu zapewnienia bezpieczeństwa. To coś dla miłośników kąpieli w wyjątkowym otoczeniu.

Zobacz także

9. Odwiedź miasteczko Câmara de Lobos

To niezwykle urokliwe miasteczko w środkowo-południowej części wyspy. Charakterystycznym elementem krajobrazu tego miejsca są kolorowe łódeczki przycumowane w porcie. Nad Câmara de Lobos góruje słynny skalisty klif –  Cabo Girão – z którego roztaczają się fantastyczne widoki.

Câmara de Lobos
fot. Fotolia

Warto przespacerować się wąskimi ulicami miasta i zatrzymać się w jednej z lokalnych knajpek, by spróbować popularnego na Maderze drinku – poncha – przygotowywanego z rumu aguardente, cytryny, pomarańczy i miodu.

10. Madera. Zobacz najpiękniejszy na świecie pokaz fajerwerków

Madera słynie ze spektakularnego witania Nowego Roku. Wyspa szczyci się imponującymi pokazami sztucznych ogni, dzięki którym znalazła się na liście w Księdze rekordów Guinnessa. Sceną dla najpiękniejszych podniebnych spektakli jest Funchal. Podobno w czasie jednego pokazu, trwającego niecałe 10 minut, zużywanych jest prawie 17 ton fajerwerków. Sylwester na Maderze? Zdecydowanie tak!

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC