Zamknij

Madera: co warto zobaczyć? 11 najciekawszych atrakcji turystycznych wyspy

09.02.2022
Aktualizacja: 09.02.2022 12:42

Madera, niewielka wyspa na Atlantyku, zachwyca od pierwszego wejrzenia. Przyciąga łagodnym klimatem nazywanym często „wieczną wiosną”. Fascynuje zróżnicowanym krajobrazem. Imponuje doskonale wytyczonymi trasami dla pieszych wędrówek. Poznaj 11 najciekawszych atrakcji Madery, których na próżno szukać w innych zakątkach świata.

Madera
fot. Shutterstock

Madera, nazywana "wyspą kwiatów" lub też "wyspą wiecznej wiosny", jest bez wątpienia miejscem wyjątkowym. Co przyciąga do tego miejsca? Przede wszystkim niesamowite bogactwo i różnorodność krajobrazu. Rozległe zielone doliny występują tu na zmianę z bujnymi lasami, tarasowo ukształtowanymi polami oraz romantycznym, skalistym wybrzeżem.

Choć trudno w to uwierzyć, Madera została odkryta dopiero w XV wieku. Obecnie jest jedną z ulubionych wysp wśród Polaków. I absolutnie nie ma się czemu dziwić, bo prezentuje się fantastycznie, o każdej porze roku. Zastanawiacie się, co warto zobaczyć na Maderze? Prezentujemy 11 najlepszych atrakcji turystycznych i najpiękniejszych miejsc.

Madera. Lądowanie na jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk

Już samo lądowanie na Maderze jest atrakcją przyprawiającą o dreszczyk emocji. Pas startowy znajduje się na grubych palach wchodzących w głąb Oceanu Atlantyckiego i przebiega tuż obok drogi – przy odrobinie szczęścia można zobaczyć start samolotu z autobusu lub samochodu.

Madera - lotnisko w Funchal
fot. Shutterstock

Lotnisko w Funchal, dzięki swojemu nietypowemu położeniu, znalazło się na liście najbardziej niebezpiecznych lotnisk – ma 9. miejsce na świecie i 2. w Europie.

Funchal. Odkrywanie barwnej stolicy Madery

To tętniące życiem serce Madery i największe miasto na wyspie z fantastyczną lokalizacją u podnóża gór. Będąc w Funchal, nazywanym czasem „małą Lizboną”, obowiązkowo trzeba przespacerować się Starym Miastem (Zona Velha). Wzdłuż ciasnych, brukowanych uliczek ciągną się zabytkowe budynki mieszczące restauracje. Największe wrażenie robią kolorowe, fantazyjnie wyglądające drzwi, pomalowane przez lokalnych artystów.  Ale to tylko początek atrakcji.

Ogród Botaniczny w Funchal
fot. Fotolia

Przepięknie prezentuje się Ogród Botaniczny z bogactwem egzotycznych roślin. Jest też słynny Rynek Rolników, czyli centrum najlepszych produktów regionalnych. Oprócz tego urokliwa promenada z pomnikiem słynnego piłkarza, Christiano Ronaldo oraz imponujące wzgórze Monte, na które można wjechać kolejką Teleferico, a zjechać… sankami!

Dolina Zakonnic. W poszukiwaniu spektakularnych krajobrazów

Co jeszcze warto zobaczyć na Maderze? Obowiązkowo Dolinę Zakonnic. Już sam dojazd do tego miejsca może okazać się prawdziwą przygodą. Trasa prowadząca do Curral das Freiras (zwanej właśnie Doliną Zakonnic) jest jedną z najbardziej malowniczych, a zarazem ekstremalnych na Maderze.

Madera - Dolina Zakonnic
fot. RadioZET.pl/NC

W głębi doliny usytuowana jest niewielka wioska – najpiękniej prezentuje się z punktów widokowych, np. z przełęczy Eira do Serrado. A skąd się wzięła ta charakterystyczna nazwa? Podobno właśnie tutaj schronienie znalazły  siostry zakonne z Funchal w czasie ataku piratów na wyspę w XVI wieku.

São Lourenço. Wędrówka na półwysep św. Wawrzyńca

To atrakcja przeznaczona dla aktywnych osób i wielbicieli niesamowitych widoków. Na półwyspie São Lourenço, najdalej wysuniętej na wschód części Madery, znajduje się najbardziej malownicza trasa trekkingowa.

Madera_São Lourenço
fot. Fotolia

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Canical (za parkingiem samochodowym) i prowadzi na sam koniec São Lourenço. Po drodze czekają nas widoki na surowe wybrzeże, strome klify, formacje skalne wynurzające się z oceanu oraz sąsiednią wysepkę Porto Santo.  Trasa nie jest długa, ma około 4 kilometrów długości, ale przy niesprzyjającej pogodzie jej przebycie może sprawiać pewne trudności. 

Carro do Cesto. Zjazd sankami… po asfalcie

Carro do Cesto to charakterystyczne, wyplatane z wikliny sanki. Przemierza się nimi 2-kilometrową trasę z Monte do Funchal, z maksymalną prędkością 50 km/h. Sanki kierowane są przez dwóch mężczyzn, carreiros, przypominających gondolierów z Wenecji

Funchal_sanki monte
fot. Fotolia

Pojazdy są w użyciu od 1850 roku – obecnie to wyłącznie atrakcja turystyczna. Zjazd sankami kosztuje 25 euro dla jednej osoby i 30 euro dla dwóch. Wrażenia są naprawdę niesamowite. 

Cabo Girão. Podziwianie Madery „z góry”

To miejsce może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Cabo Girão, bo o nim mowa, znajduje się na wysokości 589 metrów i uznawany jest za najpiękniejszy klif w Europie. Stojąc na szklanej platformie, możemy podziwiać piękno Madery z góry. 

Cabo Girao_Madera
fot. RadioZET.pl/NC

Na tym spektakularnym tarasie widokowym czeka niesamowita panorama – kilkaset metrów pod stopami widać wzburzone fale Atlantyku rozbijające się o przybrzeżne skały. Widok robi ogromne wrażenie.

Pico do Arieiro. Najpiękniejsze widoki na Maderze

To trzeci najwyższy szczyt Madery mający wysokość 1818 m n.p.m. Można tam bez problemu wjechać samochodem, przez co w sezonie miejsce to bywa oblegane przez turystów. Na Pico do Arieiro rozpoczyna się też jeden z najpiękniejszych szlaków górskich na Maderze. Trasa, oznaczona numerem PR1 i nosząca nazwę Vereda do Areeiro, prowadzi do najwyższego na wyspie szczytu – Pico Ruivo. Szlak w obie strony ma długość około 10,5 km.  

Pico Areiro
fot. Shutterstock

Z Pico do Arieiro można też zrobić sobie krótszą, około 30-minutową wędrówkę do punktu widokowego Ninho da Manta – roztaczające się stamtąd krajobrazy zapierają dech w piersiach. 

Piscinas Naturais. Kąpiel w naturalnych basenach

W miejscowości Porto Moniz, na północno-zachodnim wybrzeżu Madery, znajdują się słynne naturalne baseny (Piscinas Naturais). Powstały w dawnych kraterach wulkanicznych i napełniane są stale wodą z Atlantyku. To słynne kąpielisko jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu – zostało nawet wyróżnione prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi.

Piscinas Naturais - Porto Moniz
fot. Shutterstock

Wstęp do naturalnych basenów jest płatny, a sam teren jest strzeżony przez ratowników w celu zapewnienia bezpieczeństwa. To coś dla miłośników kąpieli w wyjątkowym otoczeniu.

Lewady. Spacer po kanałach Madery

Po kanałach, a dokładniej lewadach biegnących wzdłuż trasy wytyczonej dla pieszych szlaków wędrownych. Ogólna długość sieci kanałów (lewad) na wyspie to około 2500 km. Ich rolą było niegdyś dostarczanie wody z gór do najodleglejszych zakątków – głównie z północy na południe Madery.

Lewady Madera
fot. Shutterstock

Za jedną z najpiękniejszych tras uznawana jest Levada do Fontes. Biegnie wzdłuż wypełnionej wodą lewady, pośród wiecznie zielonych lasów wawrzynowych widniejących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Câmara de Lobos. Zwiedzanie kolorowego miasteczka

Jakie atrakcje Madery warto jeszcze odwiedzić? Na przykład Câmara de Lobos, czyli niezwykle urokliwe miasteczko w środkowo-południowej części wyspy. Charakterystycznym elementem krajobrazu tego miejsca są kolorowe łódeczki przycumowane w porcie. Nad miastem góruje słynny skalisty klif – Cabo Girão – z którego roztaczają się fantastyczne widoki.

Câmara de Lobos
fot. Fotolia

Warto przespacerować się wąskimi uliczkami Câmara de Lobos i zatrzymać się w jednej z lokalnych knajpek, by spróbować popularnego na Maderze drinku – poncha – przygotowywanego z rumu aguardente, cytryny, pomarańczy i miodu.

Madera. Najpiękniejszy na świecie pokaz fajerwerków

Co jeszcze warto zobaczyć? Madera słynie ze spektakularnego witania Nowego Roku. Wyspa szczyci się imponującymi pokazami sztucznych ogni, dzięki którym znalazła się na liście w Księdze rekordów Guinnessa. Sceną dla najpiękniejszych podniebnych spektakli jest Funchal. Podobno w czasie jednego pokazu, trwającego niecałe 10 minut, zużywanych jest prawie 17 ton fajerwerków. Sylwester na Maderze? Zdecydowanie tak.