Zamknij

Madryt po największych od 50 lat opadach śniegu. Niesamowite ujęcia z perspektywy kosmosu

12.01.2021 12:03
Madryt pod śniegiem
fot. AP/Associated Press/East News

Hiszpanię nawiedziła potężna śnieżyca Filomena, która sparaliżowała część kraju. Obfite opady śniegu, największe od 50 lat, nie oszczędziły również Madrytu. W sieci pojawiły się niesamowite ujęcia zaśnieżonego miasta z perspektywy kosmosu. Jednak oprócz tych niezwykłych widoków ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły też do ogromnego chaosu i licznych utrudnień. 

Hiszpania zmaga się od ubiegłego tygodnia ze skutkami śnieżyc i mrozu. W północno-zachodniej części kraju odnotowano rekordowo niską temperaturę, -35,6 st. Niebezpieczne warunki panują również w Madrycie. W minionym tygodniu ogłoszono czerwony poziom alertu pogodowego na drogach i zamknięto międzynarodowe lotnisko Barajas. W ostatnich dniach śnieg na ulicach stolicy osiągał wysokość nawet pół metra. Według lokalnych mediów opady śniegu w Madrycie są największe od co najmniej 50 lat. 

Madryt po największej śnieżycy od 50 lat

Sieć obiegło nagranie będące połączeniem niesamowitych zdjęć zaśnieżonego Madrytu z perspektywy kosmosu. Widok hiszpańskiej stolicy w zimowej odsłonie robi ogromne wrażenie.

Warto jednak podkreślić, że oprócz pięknych ujęć zasypanego śniegiem miasta, rekordowo niskie temperatury i obfite opady spowodowały też ogromny chaos i poważne utrudnienia.

Ze skutkami śnieżycy Filomena, która już od piątku szaleje w Hiszpanii, walczy ponad 1500 żołnierzy. Wojskowi pomagają głównie przy ewakuacji osób z samochodów, które ugrzęzły w śniegu lub zostały uwiezione w licznych na hiszpańskich drogach korkach. Ekstremalne warunki pogodowe okazały się też tragiczne w skutkach dla mieszkańców. Żywioł doprowadził już do śmierci pięciu osób. 

Największy chaos komunikacyjny wskutek ataku zimy panuje w środkowej części Hiszpanii, szczególnie we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Z dużymi utrudnieniami funkcjonowało w poniedziałek rano metro, podmiejska kolej, a także międzynarodowe lotnisko Barajas. Nie odbywają się również zajęcia w szkołach.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w tym tygodniu nastąpił znaczący spadek temperatur. W wielu prowincjach Hiszpanii zanotowano rano poniżej minus 10 st. Celsjusza.

Źródło: RadioZET, PAP