Zamknij

Majorka podniesie podatek turystyczny? W ten sposób chce... odstraszyć urlopowiczów

22.09.2022 11:28
Majorka podniesie podatek turystyczny? W ten sposób chce... odstraszyć urlopowiczów
fot. SHUTTERSTOCK

Ogromna liczba wczasowiczów, którzy w tegorocznym sezonie letnim odwiedzili Majorkę, spowodowała, że politycy zaczęli rozważać podniesienie podatku turystycznego. Według nich wyższa kwota, którą musieliby zapłacić urlopowicze za pobyt na wyspie, skutecznie zniechęciłaby część osób do przyjazdu.

Podróżowanie po ponad dwóch latach restrykcji prawie całkowicie wróciło do znanej nam sprzed pandemii normalności. W związku z tym wiele osób w to lato zdecydowało się na zagraniczny wyjazd. Wydawać by się mogło, że napływ turystów ucieszy władze wakacyjnych krajów. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich jest to powód do zadowolenia... Jak podaje portal turystyka.rp.pl, w tym roku na Majorkę przyjechało tak wielu urlopowiczów, że w niektórych miejscach hiszpańska wyspa była przepełniona.

Zobacz także: Rosjanie "rzucili się" na bilety lotnicze. W ten sposób chcą uciec z kraju przed mobilizacją

Majorka podniesie podatek turystyczny? W ten sposób chce odstraszyć urlopowiczów

W związku z tak dużym napływem urlopowiczów, tamtejsze partie polityczne Podemos i Més zaczęły zastanawiać się nad podniesieniem podatku turystycznego w 2023 roku. Według nich wyższa kwota, którą musieliby zapłacić wczasowicze za pobyt na Majorce, zniechęciłaby część osób do przyjazdu na wyspę. 

Portal fly4free.pl przypomina, że wysokość podatku turystycznego na Majorce zależy od klasy hotelu. Obecnie urlopowicze mieszkający w hotelach pięciogwiazdkowych muszą płacić 4 euro (ok. 19 zł) za każdy dzień pobytu. Jeżeli propozycja partii wejdzie w życie, turyści będą musieli liczyć się z wydatkiem rzędu 6 euro (ok. 29 zł) za dobę. 

Podniesieniu podatku sprzeciwia się m.in. branża turystyczna. Tamtejsze stowarzyszenie hotelarzy FEHM (Federacion Empresarial Hotelera de Mallorca) twierdzi, że w ten sposób politycy próbują ukryć nieumiejętne zarządzanie ruchem przyjezdnych. FEHM uważa też, że wyższa opłata zwyczajnie karałaby turystów, którzy wybierają legalnie działające obiekty noclegowe.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w 2017 roku, gdy na Majorce wprowadzono podatek turystyczny, władze zapewniały, że nie zniechęci on urlopowiczów do przyjazdu. Teraz natomiast politycy chcą go podnieść właśnie w celu odstraszenia turystów. "Jesteśmy zaskoczeni tyloma rozbieżnościami" - czytamy w komunikacie FEHM, cytowanym przez portal turystyka.rp.pl.

RadioZET.pl/turystyka.rp.pl/fly4free.pl