Zamknij

Majorka przyjmie tylko zaszczepionych turystów? Władze pracują nad nowym rozwiązaniem

25.02.2021 09:02
Majorka plaża
fot. Shutterstock

Majorka będzie dostępna wyłącznie dla zaszczepionych turystów? Premier Balearów Francina Armengol zaproponowała centralnemu rządowi Hiszpanii objęcie wysp archipelagu projektem pilotażowym, który zakłada, że mogliby tam wjeżdżać tylko zaszczepieni turyści. Ta informacja z pewnością nie spodoba się wielu osobom planującym najbliższe wakacje na Majorce. 

Kraje Unii Europejskiej przyjęły pod koniec stycznia wspólne wytyczne dotyczące certyfikatów szczepień, które służą jedynie do celów medycznych. Premier Grecji Kyriakos Micotakis w liście Komisji Europejskiej zaproponował wprowadzenie "paszportów zdrowia", które ułatwiłyby swobodne i bezpieczne podróżowanie po krajach Europy.

Pomysł na razie się nie przyjął, ale coraz więcej krajów oferuje swobodny wjazd osobom, które przyjmą szczepionkę na koronawirusa. Grecja ustaliła już z Izraelem, że oba  państwa nie będą musiały spełniać dodatkowych warunków wjazdu (np. okazywania negatywnego wyniku testu). Również podróżujący na Maderę nie muszą poddawać się testom, jeśli są zaszczepieni. Okazuje się, że ślad za tymi krajami, mogą pójść kolejne, w tym również popularna turystycznie Hiszpania. 

Majorka na wakacje tylko dla zaszczepionych turystów? 

Władze Hiszpanii już wcześniej podkreślały, że popierają pomysł, aby w Unii Europejskiej stworzyć tzw. paszporty szczepień. Tamtejsza minister turystyki Reyes Maroto wyjaśniła, że to mogłoby pomóc w przywróceniu ruchu turystycznego, który został zatrzymany na skutek pandemii. Dodała, że przywrócenie turystyki w ich kraju możliwe jest jeszcze w kwietniu.

Chociaż nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje, premier Balearów Francina Armengol zaproponowała rządowi centralnemu objęcie wysp (w tym m.in. Majorkę) pilotażowym programem, który zakłada, że wszyscy podróżujący, jeszcze przed wjazdem na wyspy, będą musieli mieć tzw. certyfikat szczepień.

Lekarz z Majorki Miguel Munar, który zaangażował się w kampanię na rzecz przyspieszenia programu szczepień, powiedział, że certyfikaty szczepień mogą się pojawić jeszcze tego lata. Dodał, że do początku sezonu letniego może już zapaść decyzja, że do Hiszpanii i na Majorkę będą mogli wjechać jedynie zaszczepieni. Podkreślił, że takie rozwiązanie nie jest sprawiedliwe wobec tych, którzy nie mają możliwości zaszczepić się w pierwszej kolejności. 

Zapowiedzi władz Hiszpanii, chociaż nie wiadomo czy i kiedy rzeczywiście wejdą w życie, mogą nie spodobać się wielu podróżującym. Na początku roku prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki, Gloria Guevara powiedziała, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla turystów jest krzywdzące i może być wyrazem dyskryminacji wobec tych, którzy się nie zaszczepili. W swoim oświadczeniu wyjaśniła, że obecnie zbyt mało osób zostało zaszczepionych, by podejmować tak ważne decyzje. Zwróciła też uwagę na to, że osoby, które najwięcej podróżują, najczęściej znajdują się daleko w kolejności szczepień. 

Źródło: Rzeczpospolita