Zamknij

Majówka 2021. Rząd zapowiada wzmożone kontrole w hotelach i na granicach

22.04.2021 12:49
Pokój hotelowy
fot. Shutterstock

Majówka 2021 w Polsce wiąże się z licznymi ograniczeniami. Rząd już wcześniej zapowiedział, że hotele pozostaną zamknięte. Na środowej konferencji prasowej Adam Niedzielski przekazał, że w okresie długiego weekendu majowego należy spodziewać się wzmożonych kontroli w obiektach hotelowych i pensjonatach oraz na graniach. Nie zmienią się za to przepisy dla przekraczających granicę z Polską.

Minister zdrowia podczas konferencji ogłosił, że  od 26 kwietnia zostanie wprowadzona regionalizację obostrzeń i luzowanie części restrykcji. Niestety, te nie dotyczą branży hotelowej. Podczas weekendu majowego służby zapowiadają nawet zwiększenie liczby inspekcji w pensjonatach i obiektach noclegowych.

Majówka 2021. Więcej kontroli na granicach, w hotelach i pensjonatach

Adam Niedzielski zapytany na konferencji, czy rząd planuje dodatkowe uszczelnienie granic w okresie długiego weekendu majowego, przyznał, że utrzymane zostaną obecne przepisy dotyczące zasad przekraczania granicy z Polską. Dodał, że należy spodziewać się wiekszej liczby kontroli nie tylko na granicach, ale także w hotelach i pensjonatach. 

 – Na pewno w związku z pewnym okresem wzmożonych wyjazdów tych patroli weryfikujących na granicy czy jest wykonany test i decydujących ewentualnie o kwarantannie będzie zdecydowanie więcej, tak samo zresztą jak kontroli w różnych ośrodkach, jak hotele i pensjonaty  – zaznaczył szef MZ.

Przypomnijmy, że od 30 marca obowiązuje rozporządzenie, zgodnie z którym przyjeżdżający do Polski z państw strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw Covid-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych. Dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

Warto dodać, że każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce. Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta.

Kiedy hotele zostaną otwarte?

Rząd nie zdecydował się na razie na poluzowanie obostrzeń w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Adam Niedzielski zapowiedział, że to może nastąpić po długim weekendzie, ale wszystko zależy od sytuacji w kraju. W przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie przedstawiony szczegółowy plan działań rządu na cały maj. 

 – Musimy brać pod uwagę to, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku przede wszystkim liczby zakażeń, ale ona spada dosyć dynamicznie. Natomiast chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadku przede wszystkim obłożenia bazy szpitalnej, ale również zgonów  – tłumaczył minister zdrowia.

Źródło: gov.pl, PAP