Zamknij

Makarska: wakacje w słynnym kurorcie chorwackiej riwiery

27.07.2020 14:48

Makarska jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków kurortów turystycznych w Chorwacji. Należy też do najcieplejszych miejscowości w kraju – średnia roczna temperatura wynosi 20 st. Celsjusza. W połączeniu z 1,5-kilometrową plażą, ciepłym morzem, sporą liczbą hoteli i pensjonatów oraz bogatym życiem nocnym tworzy bardzo dobre miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Makarska, Chorwacja
fot. Shutterstock

Makarska to miejscowość położona w środkowej części Dalmacji, na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jest oddalona około 140 kilometrów od Dubrownika i 60 kilometrów od Splitu. To prawdziwy raj dla tych, którzy chcą jednocześnie wypoczywać nad morzem i podziwiać górskie widoki. Miasto usytuowane jest u podnóża masywu górskiego Biokovo (Góry Dynarskie).  

W centralnej części miasta znajduje się port. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia jachtu lub motorówki, a także wyruszenia na wycieczkę statkiem wokół położonych w okolicy wysp.

Makarska jest głównym ośrodkiem Riwiery Makarskiej – największego i najpopularniejszego regionu turystycznego w Chorwacji rozciągającego się na odcinku 53 kilometrów (od miejscowości Brela na północy do Gradaca na południu). Co warto zobaczyć w Makarskiej i kiedy warto się tam wybrać? Podpowiadamy.

Najpiękniejsze plaże Makarskiej i całej Riwiery

Tym, co turystów najbardziej przyciąga do Makarskiej, to piękne plaże, krystalicznie czyste morze z ciepłą wodą oraz duża liczba godzin słonecznych. Plaże na obszarze całej riwiery mają długość przekraczającą 40 km. W większości są one kamieniste lub żwirowe – niewiele jest miejsc z piaszczystą powierzchnią. 

W Makarskiej warto odwiedzić półtorakilometrową plażę w zatoce Donja Luka. Można tu skorzystać ze zjeżdżalni, rowerów wodnych, a nawet… skoczyć na bungee. Atutem są także przepiękne zachody słońca.

Jeśli chodzi o najpiękniejsze plaże całej Riwiery Makarskiej, warto wymienić z pewnością plażę Punta Rata w Breli (ok. 11 km od centrum Makarskiej). Ta żwirowa plaża, otoczona lasami sosnowymi, przez magazyn „Forbes” została uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie.  Najbardziej rozpoznawalnym symbolem tego miejsca jest "kamień Breli" -  mała kamienna wyspa wynurzająca się z krystalicznie czystych wód Adriatyku.

Punta Rata plaża Riwiery Makarskiej
fot. Shutterstock

Nie można pominąć też plaży Tučepi – ma 4 kilometry długości, co czyni ją najdłuższą w całej Riwierze Makarskiej. Wzdłuż plaży ciągnie się urokliwa promenada z licznymi barami, restauracjami oraz sklepami z pamiątkami.

Ogromną popularnością cieszy się też plaża Nikolina w miejscowości Baška Voda (ok. 8 km od Makarskiej). To miejsce wyróżnione prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi, wskazujące na wysoką jakość, bezpieczeństwo oraz czystość wody. 

Zobacz także

Makarska: Stare Miasto i najcenniejsze zabytki

Warto odwiedzić niewielką, ale urokliwą część Starego Miasta. Spacerując wąskimi i klimatycznymi uliczkami, dotrzemy do centralnego punktu, którym jest plac Kačić. Jego nazwa pochodzi od nazwiska dalmatyńskiego poety Andrija Kačića Miošića. Na placu wyróżnia się pomnik imiennika, barokowa fontanna oraz studnia z XVIII wieku. Na rynku działają też liczne restauracje oraz sklepy z pamiątkami.

Ciekawym zabytkiem Makarskiej jest Katedra św. Marka. Ten barokowy kościół był budowany przez blisko 70 lat, do 1766 roku. Świątynia została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia w 1962 roku – z czasem przeszła jednak gruntowną odbudowę i dziś stanowi cenny zabytek miasta.

Makarska Stare Miasto
fot. Shutterstock

Warto zobaczyć też klasztor Franciszkanów z 1614 roku. Turystów przyciąga stworzone w budynku za kościołem Muzeum Muszli (Malakološki muzej). Można w nim zobaczyć zbiór kilku tysięcy eksponatów z różnych zakątków świata.

Przy porcie w Makarskiej znajduje się również Muzeum Miejskie. Obiekt ten gromadzi eksponaty etnograficzne, archeologiczne i historyczne związane z miastem.

Zobacz także

Półwysep św. Piotra i góra św. Jerzego

Ci, którzy szukają nieco spokoju, powinni koniecznie wybrać się na półwysep św. Piotra. To idealne miejsce dla miłośników spacerów i przepięknych krajobrazów – roztacza się stąd niesamowity widok na miasto i Adriatyk.  Na półwyspie znajduje się latarnia morska z 1884 roku, kościół św. Piotra oraz rzeźba przedstawiająca świętego. To miejsce nazywane także „półwyspem zakochanych”. Przybywające tutaj pary wierzą, że zawieszenie kłódki na metalowych ogrodzeniach zapewni im miłość na długie lata. Trzeba tylko pamiętać, aby kluczyk od kłódki wyrzucić później do morza!

Niezwykłym miejscem jest także najwyższy szczyt masywu Biokovo – góra świętego Jerzego wznosząca się na wysokości 1762 metrów. Można tam dotrzeć zarówno pieszo, rowerem, jak i samochodem. W przypadku ostatniego wyboru trzeba liczyć się z wąskimi drogami i częstym mijaniem się z innymi autami. Na trasie znajdują się przepiękne punkty widokowe – Vrata Biokova oraz Ravna Vlaška – z których warto podziwiać panoramę Makarskiej. Na samym szczycie został umieszczony maszt telewizyjny oraz kapliczka z XVII wieku.

Chorwacja szklany taras widokowy
fot. Shutterstock

W tym roku w masywie górskim Biokovo otwarto szklany taras widokowy Skywalk. Nowa atrakcja turystyczna zawisła na klifie, na wysokości ponad 1200 metrów. Widoki roztaczają się z tego miejsca zapierają dech w piersiach. Przy tarasie powstała niewielka wystawa geologiczna pokazująca historię powstania masywu górskiego Biokovo oraz typy skał, z których jest zbudowany.

Zobacz także: Rovinj w Chorwacji: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje i plaże

Pogoda w Makarskiej: kiedy warto zaplanować wakacje?

Riwiera Makarska należy do najcieplejszych regionów całej Chorwacji. Występuje tu typowy klimat śródziemnomorski – gorące i suche lato oraz łagodna zima z dużą liczbą dni deszczowych. Rocznie notuje się tutaj ponad 2700 godzin słonecznych. Średnia temperatura roczna wynosi 20 °C, a latem waha się pomiędzy 23 °C, a 27 °C.

Do Makarskiej najlepiej wybrać się w okresie od czerwca do września. Mamy wtedy zapewnioną wysoką temperaturę z niewielką ilością opadów, a słoneczna aura utrzymuje się przez wiele godzin w ciągu dnia. Piękna pogoda – podobnie jak w innych popularnie turystyczni miejscach – wiąże się jednak z większą liczbą turystów.

Pogoda w Makarskiej – średnie temperatury w ciągu dnia:

  • Maj – 22°C       
  • Czerwiec – 26°C
  • Lipiec – 31°C
  • Sierpień – 30°C
  • Wrzesień – 25°C
  • Październik – 22°C