Zamknij

Mało znane miejsca w Polsce. 7 niezwykłych zakątków, które warto zobaczyć

30.04.2021 15:25
Kolorowe jeziorka
fot. Shutterstock

Kolorowe Jeziorka, Krzywy Las porośnięty zdeformowanymi sosnami, Lazurowe Jezioro nazywane "polskimi Malediwami" czy przepiękne Lawendowe Pole – to tylko jedne z nielicznych, niesamowitych miejsc znajdujących się w Polsce. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe i warte zobaczenia. 

Polska bez wątpienia kryje wiele wyjątkowych miejsc. Część atrakcji jest mocno oblegana przez turystów każdego roku. Są jednak miejsce, które nie zdobyły tak dużej popularności, a bez problemu mogą konkurować z zagranicznymi atrakcjami turystycznymi. 

Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka, a właściwie cztery stawy, znajdują się niedaleko wsi Wieściszowice, na Dolnym Śląsku. Wyjątkowość tego miejsca tkwi w niezwykłych kolorach "jeziorek" oraz otoczeniu wspaniałej przyrody. Cztery zbiorniki powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni niemieckich. Gdy kopalnie zniknęły, do głosu doszła natura. Woda zalała dawne wyrobiska, tworząc sztuczne jeziorka. Zabarwienie wody w akwenach różni się w zależności od składu chemicznego podłoża. 

Błękitne Jeziorko
fot. Shutterstock

Na miejscu można zobaczyć Zielone Jeziorko (nazywane też Szmaragdowym), Błękitne, Purpurowe i Żółte. Znajdują się one na różnych wysokościach i stanowią cześć zielonego szlaku turystycznego biegnącego z wioski Wieściszowice na Wielką Kopę – najwyższy szczyt wschodniej części pasma Rudawy Janowickie. Dzisiaj Kolorowe Jeziorka uznawane są za jeden z cudów natury Polski.

Kraina Otwartych Okiennic, Trześcianka

Kraina Otwartych Okiennic to tak naprawdę szlak wiodący przez wsie Trześcianka, Soce oraz Puchły (na Podlasiu). Klimat tego miejsca tworzy charakter tych wiosek słynących z osobliwej kultury z widocznymi wschodnimi wpływami. Stara architektura, przepiękne drewniane cerkwie, zabytkowe kapliczki przydrożne, słyszalna do dziś gwara…  i spokojniejszy tryb życia. Zaletą tego miejsca jest fakt, że jest wciąż mało znane, nieodkryte. 

Kraina Otwartych Okiennic
fot. Shutterstock

Krzywy Las, Nowe Czarnowo

To jeden z najbardziej zaskakujących i tajemniczych lasów w Polsce. Znajduje się w okolicach wsi Nowe Czarnowo, w województwie zachodniopomorskim. Na czym polega wyjątkowość tego miejsca? Niemal 100 sosen rośnie wbrew prawom natury – zakrzywiają się pod kątem 90°, tworząc kształt litery "C".

Krzywy Las
fot. Shutterstock

Powstanie Krzywego Lasu owiane jest wieloma legendami, niewiele jest natomiast wzmianek potwierdzonych źródłami historycznymi. Wiek sosen tworzących Krzywy Las szacuje się na ponad 85 lat – posadzono je prawdopodobnie około roku 1934. Trudno jest dziś jednoznacznie wskazać powód, dla którego drzewa poddane zostały deformacji. Pewne jest jednak, że nastąpiło to wskutek uszkodzeń mechanicznych. "Krzywy Las" jest oficjalnie pomnikiem przyrody.

Lawendowe Pole, Warmia

Lawendowa plantacja znajduje się w niewielkiej miejscowości Nowe Kawkowo, położonej niedaleko Olsztyna. "Polska Prowansja" - tak czasem mówi się o tym miejscu. Pachnąca lawenda stała się nieodłącznym elementem warmińskiego krajobrazu w 2001 roku. Trzy lata później, w drewnianej chatce, powstało Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego. Na parterze znajduje się ekspozycja poświęcona lawendzie, na poddaszu suszą się gotowe bukiety.

Lawendowe pole
fot. Shutterstock

Lawendowe plantacje najlepiej odwiedzać w miesiącach letnich (od połowy czerwca do drugiej połowy lipca) - wtedy kolor fioletu zalewa całe pole. Krajobrazy są niesamowite. 

Lazurowe Jezioro, gmina Przykona

Jasny piasek, lazurowa woda i rajskie widoki – choć taki krajobraz kojarzy się raczej z Karaibami, znajdziemy go również w Polsce. Osadnik Gajówka, zwany Lazurowym Jeziorem lub "polskimi Malediwami", znajduje się w Wielkopolsce, w gminie Przykona. Skąd taki kolor wody? Jezioro zawdzięcza swoją barwę dużej zawartości węglanu wapnia. Zbiornik ten został bowiem utworzony w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego. 

Osadnik gajówka
fot. Shutterstock

Chociaż miejsce to stało się popularną atrakcją i częstym motywem zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, władze elektrowni i lokalne organizacje turystyczne apelują o rozwagę i ostrożność. Z uwagi na mocno zasadowy skład wody w jeziorze nie można się tam kąpać. Nie zaleca się też spacerów zbyt blisko brzegu – jest grząskie i niestabilne. Dostępny jest jednak punkt widokowy (na wysokości 115 m n.p.m) w północnej części zbiornika.

Podziemny wodospad, Złoty Stok

To jedyny w Polsce podziemny wodospad i jeden z największych w Europie. Ma około 8 metrów wysokości i znajduje się  sztolni "Czarna" w dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. Do wodospadu schodzi się po metalowych schodach siedem pięter w dół.

Kaskada jest pięknie podświetlona, co tworzy niesamowity klimat. 

Mosty w Stańczykach

Mosty kolejowe w Stańczykach robią na odwiedzających ogromne wrażenie. Oba wiadukty mają 36 metrów wysokości, ciągną się na długości 200 metrów, a filary zaprojektowano... wzorując się na rzymskich akweduktach. Mosty zostały wybudowane w 1917 roku, a obecnie są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. W ostatnich latach mosty były wykorzystywane również do skoków bungee. 

shutterstock_mosty Stańczyka
fot.