Zamknij

Malta: co warto zobaczyć? Oto 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

20.05.2022
Aktualizacja: 20.05.2022 13:05

Malta, położona w sercu Morza Śródziemnego pomiędzy Sycylią i Tunezją, to wyspiarskie państwo o powierzchni nieco mniejszej od Krakowa. O atrakcyjności tego miejsca decydują najstarsze na świecie budowle, setki barokowych kościołów, zjawiskowe skaliste wybrzeża oraz niezliczone nocne kluby i restauracje. Odkrywamy największe atrakcje Malty. 

Malta
fot. Shutterstock

Malta to tak naprawdę archipelag Wysp Maltańskich, wśród których najważniejsze są Malta, Gozo i Comino. Ze względu na swoje położenie, pomiędzy Europą a Afryką, stanowi swoisty tygiel kulturowy. W architekturze, języku czy tradycyjnej kuchni widoczne są wpływy włoskie, brytyjskie, francuskie, tureckie i północnoafrykańskie. To wszystko sprawia, że każde miejsce na wyspie jest inne oraz zachwyca zupełnie w odmienny sposób. Różnorodność kulturowa Malty, połączona z dzisiejszą zrównoważoną polityką, bogactwem kraju i niezwykłymi krajobrazami, czyni ten kraj naprawdę wyjątkowym. Co warto zobaczyć na Malcie? Podpowiadamy.

Valletta: barwna stolica Malty

„Muzeum pod gołym niebem” – tak mówi się o Valletcie. I nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę, że na niecałych 1 km2 powierzchni znajduje się aż 320 zabytków. I to naprawdę wyjątkowych, bo właśnie za ich sprawą Valletta została wpisana na listę UNESCO. Niemałe znaczenie miał tutaj zapewne fakt, że głównym projektantem miasta był Francesco Laparelli, uczeń samego Michała Anioła.

Valletta
fot. Fotolia

Na miejscu warto zobaczyć m.in. imponujący Pałac Wielkich Mistrzów, XVII-wieczną katedrę św. Jana, Teatr Manoela – trzeci najstarszy na świecie, Narodowe Muzeum Archeologii oraz liczne pałace i fortyfikacje. Valletta stanowi jedno z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W 2018 roku miasto zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury.

Blue Grotto: jaskinie w klifach

Kolejną niezwykłą atrakcją Malty są Blue Grotto. To grupa niezwykłych jaskiń wyrzeźbionych przez morskie fale w skalistych klifach. Znajdują się w południowo-zachodniej części wyspy Malta (w pobliżu miejscowości Wied iż-Żurrieq) i dostępne są wyłącznie od strony morza. Na miejsce można dopłynąć statkiem turystycznym. 

Błękitna grota - Malta
fot. Shutterstock

System jaskiń składa się z sześciu sal, jednak Błękitna Grota jest największa i najbardziej imponująca. Woda w grocie jest krystalicznie czysta i za sprawą docierających tu promieni słońca mieni się różnymi odcieniami błękitu.

Popey Village: po prostu bajka!

Park rozrywki i jedna z ulubionych atrakcji turystycznych, szczególnie wśród rodzin. Popey Village przypomina wioskę jak z bajki, co zresztą nie dziwi, bo stworzono ją w 1979 roku na potrzeby znanego filmu animowanego – „Popeye”. Tym, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, są ciekawie wyglądające, barwne chatki. Szczególnie pięknie prezentują się od strony zatoki – warto wykupić kilkunastominutowy rejs po jej wodach.

Popeye Village
fot. Pixabay

Spacerując po uliczkach Popey Village, można spotkać postacie z amerykańskiego filmu animowanego. Ale to nie wszystko. W kolorowych domkach kryje się też muzeum Popeya, miasteczko św. Mikołaja, restauracje i sklep z pamiątkami. Dla najmłodszych dostępny jest plac zabaw i basen ze zjeżdżalniami. Bajkowa wioska otwarta jest dla turystów przez cały rok.

Mdina: „ciche miasto” Malty

Co jeszcze warto zobaczyć na Malcie? Szukając spokoju i wytchnienia, warto wybrać się do Mdiny – miasta położonego w najwyższym punkcie wyspy i otoczonego wysokimi murami. Dawną stolicę Malty zamieszkuje obecnie około 300 osób, a jej teren wyłączony jest z ruchu kołowego (z wyjątkiem samochodów dostawczych czy prywatnych aut mieszkańców), co sprawiło, że przez samych mieszkańców miejsce to nazywane jest „cichym miastem”. 

Mdina - Malta
fot. Pixabay

Mdinę tworzy labirynt wąskich i krętych uliczek, wzdłuż których ciągną się kamieniczki w kolorze piaskowca. Wysokie mury (w tym samym kolorze) zapewniają ochłodę nawet w upalne dni. Położenie Mdiny na wzgórzu sprawia, że z tutejszych murów można podziwiać panoramę wyspy.

Rabat: śladami św. Pawła na Malcie

W cieniu popularnej Mdiny znajduje się Rabat. Choć to miasto niewielkie, może pochwalić się niezwykle bogatą architekturą, muzeami oraz klimatycznymi zaułkami porośniętymi zielonymi pnączami. Spacerując uliczkami Rabatu, uwagę zwracają charakterystyczne maltańskie domostwa – niskie, kwadratowe, w kolorze piaskowca z różnobarwnymi okiennicami. 

Rabat, Malta
fot. Shutterstock

Ale miasto to zasłynęło z innego powodu. Według legendy właśnie tutaj przez trzy miesiące przebywał i nauczał sam św. Paweł, po tym, jak jego statek rozbił się u wybrzeży Malty. W Rabacie zwiedzić można kościół, który został zbudowany nad skalną grotą, w której rzekomo mieszkał święty. W mieście zachowały się także dwa podziemne cmentarze: katakumby św. Pawła oraz św. Agaty.

Klify Dingli: fantastyczne widoki na Malcie

Malta została też hojnie obdarzona przez matkę naturę. Dowodem na to są klify Dingli – charakterystyczne formacje skalne, a zarazem najwyższy punkt archipelagu maltańskiego. Warto przespacerować się wzdłuż klifów, aby podziwiać fantastyczne krajobrazy na błękitne Morze Śródziemne, skaliste wybrzeże i zielone pola tarasowe. 

Klify Dingli
fot. Shutterstock

Na klifach Dingli znajduje się także najwyższe wniesienie Malty, Ta’ Dmejrek, wznoszące się na wysokość 253 m n.p.m. W pobliżu zachowała się kaplica św. Marii Magdaleny.

Marsaxlokk: wioska kolorowych łódek

Wśród atrakcji Malty warto wymienić też Marsaxlokk. To niewielkie portowe miasteczko w południowej części wyspy słynie z odbywającego się wzdłuż nabrzeża targu rybnego. Na miejscu można zaopatrzyć  się w świeżo złowione ryby, ośmiornice, kraby, małże czy krewetki. Pobliskie restauracje serwują specjały kuchni maltańskiej oraz świeżo przyrządzane owoce morza. 

Marsaxlokk - Malta
fot. Pixabay

Charakterystycznym elementem krajobrazu Marsaxlokk są luzzu, czyli tradycyjne kolorowe łódki rybackie kołyszące się na wodzie. Mają wysoko zadarte dzioby oraz burty ozdobione okiem staroegipskiego boga Ozyrysa, które ma podobno odstraszać złe duchy i chronić przed zatopieniem. Zacumowane w zatoce łódki pięknie komponują się nie tylko z błękitem wody, ale także budynkami w kolorze piaskowca.

Mnajdra i Hagar Qim – starożytne świątynie na Malcie

To coś dla wielbicieli historii. Na południowym wybrzeżu Malty znajdują się zabytkowe skupiska masywnych megalitów pochodzących z 3000-2500 lat p.n.e. Są to jedne z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie.

Hagar Qim
fot. Shutterstock

Oba kompleksy archeologiczne – Mnajdra i Hagar Qim – wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNECO. Zwiedzającym udostępniono między innymi ruiny, w których dobrze zachowały się rozmaite komnaty, korytarze i kamienne świątynie.

Z Malty na Gozo

Gozo, trzy razy mniejsza od Malty wyspa archipelagu, jest prawdziwą oazą spokoju i piękna. Promem dotrzemy tam w 20 minut. Na miejscu warto odwiedzić Calypso’Cave, stare miasto Victorii oraz miasteczko Gharb z królującą nad całą wyspą dwudziestowieczną bazyliką Ta’Pinu. Wody opływające Gozo są też idealnym punktem do nurkowania.

Gozo - Malta
fot. Shutterstock

Jeszcze do niedawna największą atrakcją i symbolem Gozo było Lazurowe Okno, czyli naturalnie stworzony przez fale wapienny most. Niestety w 2017 roku ta imponująca formacja, stale poddawana erozji, czyli niszczeniu przez wodę morską, zawaliła się. Sceneria, którą tworzyła skała, była często wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu "Gra o tron".

Rejs z Malty na Comino

To trzecia co do wielkości wyspa archipelagu, położona na morzu pomiędzy Maltą i Gozo. Właśnie tutaj można zobaczyć słynną Błękitną Lagunę. Krystalicznie czysta woda, jasny piasek, odosobniona lokalizacja i widoki na sąsiednią Gozo czynią to miejsce ulubionym punktem wśród turystów szukających wypoczynku. To również wymarzony kierunek dla wielbicieli nurkowania.

Comino
fot. Shutterstock

Na Comino najłatwiej dostać się łódką z portów w miastach Ċirkewwa (Malta) i Mġarr (Gozo). Jest także możliwość skorzystania z promów turystycznych dostępnych w większości miejsc turystycznych.