Zamknij

Malta jednak wpuści niezaszczepionych. Są nowe zasady wjazdu dla turystów

14.07.2021 09:11
Malta
fot. Shutterstock

Malta znów zmienia przepisy wjazdowe dla turystów. Rząd tego kraju poinformował, że rezygnuje z planu wpuszczania na swoje terytorium jedynie osób w pełni zaszczepionych. Zamiast tego będzie wymagać od turystów bez certyfikatu szczepionkowego, aby po przyjeździe poddali się obowiązkowej kwarantannie.

Malta jeszcze kilka dni temu zapowiadała, że  od 14 lipca będzie wpuszczać na swój teren jedynie w pełni zaszczepionych turystów. Tamtejszy minister zdrowia Chris Fearne oznajmił w miniony piątek, że Malta będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, który ten zakaz wprowadzi, ponieważ "musi chronić swoje społeczeństwo". Dodał, że ostatnie przypadki koronawirusa wykryto wśród gości, którzy mieli negatywne testy, zanim wsiedli do samolotu lecącego na Maltę, lecz nie byli zaszczepieni. 

Niedługo przed wejściem w życie nowych restrykcji władze kraju zmieniły zdanie. Turystów obowiązują teraz nowe zasady wjazdu.  

Malta wycofuje zakaz wjazdu dla niezaszczepionych

Zgodnie z nowymi przepisami osoby niezaszczepione podróżujące z krajów z pomarańczowej listy (obejmującej wszystkie państwa UE) mogą wjechać na teren Malty, ale muszą poddać się kwarantannie. 

Warto podkreślić, że zaświadczenie o statusie ozdrowieńca po przebytej chorobie nie zwalnia z obowiązkowej kwarantanny. 

Jak podaje "Rzeczpospolita", turyści bez szczepień będą musieli odbyć kwarantannę w specjalnie wyznaczonym do tego hotelu i zapłacić za ten pobyt.

Nieoficjalnie wiadomo, że nagła zmiana zdania co do przepisów wjazdowych dla turystów była efektem nacisków na władze Malty, jakie wyszły od Komisji Europejskiej. Urzędnicy z Brukseli wszczęli wyjaśnianie, czy planowane zmiany zasad wjazdu nie są zbyt radykalne, a jednocześnie sprzeczne z zasadami swobodnego przemieszczania się obywateli Unii Europejskiej.

Koronawirus na Malcie

Malta uznaje jedynie certyfikaty covidowe wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Populacja wyspy została zaszczepiona jak dotąd w 79 proc., a władze mają zamiar osiągnąć wskaźnik wyszczepienia rzędu 85 proc. 

W czerwcu na Malce zdarzały się dni, gdy nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, lecz liczba infekcji zaczęła ponownie rosnąć. Przemawiając na konferencji prasowej minister zdrowia Fearne bronił decyzji o wprowadzeniu szczepień dla podróżnych, tłumacząc, że podczas gdy zdecydowana większość Maltańczyków jest teraz zaszczepiona, ważne jest, aby zapewnić podobną ochronę osobom, które wjechały do kraju.

Źródło: PAP, rp.pl