Zamknij

Malta łagodzi przepisy wjazdowe. Europejska wyspa otwiera się na niezaszczepionych i ozdrowieńców

06.04.2022 10:31
Malta łagodzi przepisy wjazdowe. Europejska wyspa otwiera się na niezaszczepionych i ozdrowieńców
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Malty zapowiedziały poluzowanie restrykcji wjazdowych. Od 11 kwietnia ozdrowieńcy oraz niezaszczepieni turyści z państw wpisanych na czerwoną listę (w tym z Polski) będą mogli łatwiej podróżować na tę europejską wyspę.

Coraz więcej krajów w Europie luzuje restrykcje dla podróżujących. Na taki krok ostatnio zdecydowały się Czechy. Tamtejsze ministerstwo zdrowia zwolniło niektóre grupy turystów z obowiązku wykonywania testów na koronawirusa oraz z wypełniania formularza przyjazdowego. Teraz w ich ślady poszła Malta, która ułatwi wjazd do kraju ozdrowieńcom oraz niezaszczepionym przeciwko COVID-19. Jakie warunki teraz trzeba będzie spełnić, żeby móc podróżować na europejską wyspę?

Malta otwiera się na niezaszczepionych i ozdrowieńców. Od kiedy nowe przepisy?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w poniedziałek 11 kwietnia. Zgodnie z nimi, turyści z państw wpisanych na czerwoną listę (w tym z Polski) będą mogli podróżować na Maltę po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub okazaniu zaświadczenia potwierdzającego przejście infekcji. Badaniu PCR trzeba poddać się do 72 godzin przed wylotem. Z kolei certyfikat ozdrowieńca nie może być starszy niż 180 dni.

Przypomnijmy, że obecnie Malta otwarta jest tylko dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Tacy turyści po okazaniu ważnego certyfikatu mogą swobodnie wjechać do kraju. 

Zobacz także: Jeden z najniebezpieczniejszych krajów świata przyciąga turystów. Ostrzeżenia nie odstraszają podróżnych

Ozdrowieńcy oraz osoby, które nie przyjęły szczepionki, po przekroczeniu granicy i okazaniu negatywnego wyniku testu kierowani są na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Izolacja odbywa się w miejscu wskazanym przez władze - jej koszty pokrywa turysta. Jak czytamy na stronie rządowej, dzienna stawka wynosi 100 euro i obejmuje śniadanie. Pozostałe posiłki należy zamówić sobie samemu.

Decyzja o łagodzeniu ograniczeń w podróżowaniu związanych z COVID-19 stanowi punkt zwrotny w działaniach rządu zmierzających do przywrócenia normalności na Wyspach Maltańskich. Jesteśmy przekonani, że nadchodzące miesiące przyniosą znakomite rezultaty dla branży turystycznej. Mamy też nadzieję, że pozwoli to osiągnąć nasz ostateczny cel - stworzenie z Malty wysokiej jakości ośrodka turystycznego - mówi minister turystyki Clayton Bartolo, cytowany przez portal rp.pl.

Co więcej, władze Malty zapowiedziały również zniesienie niektórych obostrzeń krajowych. Od 10 kwietnia podróżni i obywatele nie będą już musieli przedstawiać ważnego zaświadczenia o szczepieniu przy wstępie na imprezy masowe, zarówno organizowane w przestrzeni zamkniętej, jak i w plenerze.

Sytuacja epidemiczna na Malcie

Jak podaje portal schengenvisainfo.com, decyzja Malty o złagodzeniu przepisów wjazdowych wynika z niskiego wskaźnika infekcji w kraju i poprawy sytuacji epidemicznej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich 7 dni państwo wyspiarskie odnotowało 4497 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 

Jeśli chodzi o wskaźniki szczepień, dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pokazują, że Malta podała do tej pory łącznie 1 203 898 dawek szczepionek. Oznacza to, że na dzień 5 kwietnia 94 proc. całej dorosłej populacji ukończyło szczepienie podstawowe, a kolejne 79,4 proc. otrzymało dawkę przypominającą. 

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/gov.pl/schengenvisainfo.com/rp.pl