Zamknij

Malta łagodzi przepisy wjazdowe. Na nowych zasadach skorzystają rodziny z dziećmi

20.05.2022 09:09
Malta łagodzi przepisy wjazdowe. Na nowych zasadach skorzystają rodziny z dziećmi
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Malty zapowiedziały, że zmienią zasady wjazdu do kraju. Na nowych przepisach, które wejdą w życie już na początku czerwca, skorzystają rodziny z dziećmi.

W ostatnim czasie coraz więcej krajów na świecie łagodzi lub też całkowicie znosi restrykcje nałożone na podróżujących w związku z pandemią koronawirusa. Na taki krok zdecydowały się już m.in. takie państwa jak Czechy, Szwajcaria, Wietnam, Indonezja, a ostatnio Maroko, które zlikwidowało obowiązek wykonywania testu na COVID-19 dla wszystkich w pełni zaszczepionych turystów. Teraz w ich ślady idzie kolejny kraj - tym razem Malta. Co się zmieni?

Malta łagodzi przepisy wjazdowe. Skorzystają rodziny z dziećmi

Nowe przepisy wjazdowe zaczną obowiązywać w poniedziałek 6 czerwca. Tamtejszy minister zdrowia Chris Fearne poinformował, że zgodnie z nimi dzieci, które nie ukończyły 12 lat, nie będą już zobowiązane do okazania testu przed podróżą na Maltę. Przypomnijmy, że obecnie tylko dzieci do 6. roku życia nie muszą poddawać się badaniu w kierunku koronawirusa. 

Na tym jednak nie koniec zmian. 6 czerwca ma zostać również zniesiony nakaz wypełniania formularza lokalizacyjnego przed podróżą.

Zobacz także: Malta: co warto zobaczyć? Oto 10 najciekawszych miejsc

Jak podaje "Times of Malta", minister zdrowia poinformował, że decyzja o złagodzeniu obostrzeń wjazdowych podyktowana została stabilną sytuacją epidemiczną w kraju. W ostatnich tygodniach Malta odnotowuje spadek zakażeń COVID-19. Na niskim poziomie pozostaje również liczba hospitalizowanych osób.

Nadal jednak w mocy pozostają inne restrykcje wjazdowe. Oznacza to, że w dalszym ciągu, turyści, którzy chcą odwiedzić ten europejski kraj, muszą spełnić określone wymagania. Podróżni zobowiązani są do okazania paszportu szczepionkowego, zaświadczenia potwierdzającego przejście infekcji lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Honorowany jest zarówno test PCR, wykonany nie później niż 72 godziny przed przylotem, jak i antygenowy (ważny przez 24 godziny). Z kolei certyfikat ozdrowieńca nie może być starszy niż 180 dni.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeszcze nie tak dawno Malta otwarta była wyłącznie dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Tacy turyści po okazaniu ważnego certyfikatu mogli swobodnie wjechać do kraju. Z kolei ozdrowieńcy oraz osoby, które nie przyjęły szczepionki, po przekroczeniu granicy i okazaniu negatywnego wyniku testu kierowani byli na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. To się zmieniło dopiero 11 kwietnia.

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile

RadioZET.pl/timesofmalta.com/fly4free.pl/gov.pl