Zamknij

Mapa koronawirusa w Europie i na świecie. Ile jest zakażeń? [MAPA LIVE]

15.04.2021 15:03
Kobieta w masce
fot. Shutterstock

Mapa koronawirusa w Europie i na świecie. Amerykański uniwersytet udostępnił interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznaczono na niej wszystkie miejsca na świecie, gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Gdzie jest najwięcej osób zakażonych? Sprawdź na mapie online koronawirusa. 

Na interaktywnej mapie koronawirusa podawane są najbardziej aktualne informacje dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa. Danych do mapy dostarczają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia i amerykańska CDC (Centers for Disease Control and Prevention). 

Koronawirus: mapa online zakażeń 

Na INTERAKTYWNEJ MAPIE KORONAWIRUSA zaznaczono kraje na całym świecie, w których potwierdzono przypadki zakażenia wirusem, liczbę chorych, wyleczonych oraz zgonów spowodowanych COVID-19.

Ostatnie dane mówią o ponad 118 mln zarażonych na całym świecie i ponad 2,6 mln ofiar śmiertelnych koronawirusa

Koronawirus w Europie i na świecie

Spośród krajów europejskich najwyższy łączny bilans zakażeń koronawirusem mają Francja (5,2 mln zakażonych), Wielka Brytania (4,3 mln przypadków), Włochy (3,8 mln zakażonych) i Hiszpania (ponad 3,3 mln przypadków). 

W Polsce od początku pandemii zanotowano ponad 2,62 mln przypadków koronawirusa. Ponad 56 tys. osób zmarło z powodu COVID-19. Aktualne dane można sprawdzić w raporcie koronawirusa w Polsce.  

Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Które kraje są wolne od COVID-19?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wolne od wirusa SARS-CoV-2 pozostają nadal znajdujące się na Oceanie Spokojnym państwa wyspiarskie Kiribati, Nauru, Palau, Tonga i Tuvalu, a także stowarzyszone z Nową Zelandią Niue i terytorium zależne tego państwa - Tokelau.

Oficjalnie żadnej infekcji nie zdiagnozowano jeszcze w Korei Północnej i Turkmenistanie. W tym przypadku Korei eksperci mają jednak wątpliwości co do wiarygodności statystyk dotyczących koronawirusa. 

Na Vanuatu, Wyspach Salomona, Wyspach Marshalla i Samoa wykryto pojedyncze zakażenia, ale zawsze były to przypadki zawleczone z zewnątrz i nie dopuszczono do transmisji koronawirusa wewnątrz tych państw. 

Co wiemy o koronawirusie?

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego - od objawów zwykłego przeziębienia, po ciężkie stany przebiegające z niewydolnością oddechową. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem to gorączka, suchy kaszel i zmęczenie, ale wiadomo już, że zakres objawów jest dużo większy. Należy wymienić też takie objawy jak: ból głowy, zapalenie spojówek, ból gardła, bóle mięśni, biegunka, utratę smaku lub węchu, wysypka na skórze, odbarwienie palców rąk i nóg.

Gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na zakażenia koronawirusem, lepiej nie zwlekać i zadzwonić na specjalną infolinię (800-190-590), do lekarza/szpitala lub stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić o wskazówki dotyczące dalszego postępowania. W przypadku objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem konieczne jest przeprowadzenie testów. 

Mapa zakażeń koronawirusem - nowe dane GIS

ZOBACZ TAKŻE: 

• MSZ wprowadza trzeci poziom ostrzeżenia dla podróżujących. Ważny apel do Polaków

• Europa wchodzi w drugi lockdown. Surowe restrykcje niemal na całym kontynencie

• Jak podróżować w dobie pandemii? 10 przykazań bezpiecznego turysty

• Czy można odzyskać pieniądze za odwołany lot lub wycieczkę? WYJAŚNIAMY

___

RadioZET.pl/NC