Zamknij

Maroko w końcu znosi zakaz lotów. Kraj był zamknięty dla turystów od listopada

28.01.2022 12:26
Maroko
fot. Shutterstock

Rząd Maroka zapowiedział, że od 7 lutego zniesie obowiązujący od niemal dwóch miesięcy zakaz lotów. Na razie nie podano jednak konkretnych wytycznych dotyczących wjazdu do tego kraju. Nie wiadomo też, od kiedy linie lotnicze ruszą z połączeniami.

Maroko, jako jeden z pierwszych krajów na świecie, całkowicie zawiesiło loty i promy, zamykając się na turystów w obawie przed rozprzestrzeniającym się wariantem Omikron. Surowe restrykcje weszły w życie pod koniec listopada 2021 roku i początkowo miały obowiązywać do 13 grudnia. Później jednak tamtejsze władze, ze względu na wysoki wskaźnik zakażeń, dwukrotnie przedłużały obostrzenia.

W końcu Maroko podjęło decyzję o ponownym otwarciu się na zagranicznych turystów.

Maroko otworzy się na turystów od 7 lutego

Władze Maroka poinformowały w czwartek (27 stycznia), że zniosą obowiązujący od 29 listopada 2021 roku zakaz lotów wprowadzony w ramach walki z falą zakażeń Omikronem.

W rządowym oświadczeniu opublikowanym przez marokańską agencję informacyjną MAP przekazano, że zmiany dotyczące przywrócenia rejsów nastąpią od 7 lutego. Jak dodano, "wymagania dotyczące zasad wjazdu dla turystów zostaną ogłoszone w późniejszym terminie".

Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu lotów osoby niezaszczepione musiały wykonać test PCR przed podróżą oraz test antygenowy po przylocie do Maroka. Z kolei osoby zaszczepione musiały wykonać tylko jeden test po przylocie. Czy rząd kraju wróci do wcześniej obowiązujących przepisów wjazdowych? Podróżujący przekonają się o tym w najbliższym czasie.

Przypomnijmy, że na początku grudnia z powodu zamknięcia granic Maroka Ryanair podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich swoich połączeń do tego kraju na blisko dwa miesiące – do 1 lutego 2022 roku. Irlandzki przewoźnik wyjaśnił, że decyzja ta jest podyktowana "problemami z komunikacją z tamtejszymi władzami". Ryanair ocenił wówczas, że zawieszenie połączeń z całej Europy do Maroka dotknie ponad 230 tysięcy podróżujących.

Źródło: Reuters, AFP, Fly4free