Zamknij

Mediolan: co warto zobaczyć? Oto 11 najciekawszych atrakcji

Nina Czochara
15.05.2019 16:10
Mediolan
fot. Shutterstock

Mediolan jest europejską metropolią obfitującą we wspaniałe zabytki architektury, eleganckie galerie sztuki oraz klimatyczne miejsca. Słynna katedra Duomo di Milano, legendarna opera La Scala, imponujący zamek Sforzów, „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci czy leśne wieżowce Bosco Verticale – to tylko początek atrakcji Mediolanu. 

Mediolan, położony na północy Włoch, jest drugim co do wielkości miastem w kraju, stolicą Lombardii i europejskim centrum mody. W ostatnim latach miejsce to cieszy się niesłabnącą popularnością. Niemałe znaczenie mają z pewnością tanie bilety lotnicze – nawet za 150 złotych w obie strony. Sama wycieczka po Mediolanie jest łatwa i przyjemna dzięki doskonałej komunikacji miejskiej. Co warto tam zobaczyć? Oto 11 największych atrakcji Mediolanu.

Katedra w Mediolanie

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie, jak brzmi pełna nazwa tej świątyni, to jeden z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych zabytków miasta. Tę monumentalną gotycką świątynię budowano przez ponad 500 lat, co przejawia się w różnorodności stylów – zarówno w konstrukcji fasady świątyni, jak i jej wystroju.

Katedra w Mediolanie
fot. Pixabay

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano) należy do największych kościołów na świecie – ma 157 metrów długości i 109 metrów szerokości. Również tutejsze witraże, w chórze katedry, należą do największych na świecie. Warto wybrać się na dach kościoła, skąd można podziwiać panoramę miasta, a przy dobrej widoczności również Alpy.

Zobacz także

Galeria Wiktora Emanuela II: salon Mediolanu

Ten elegancki, wielopiętrowy pasaż jest jednym z najstarszych centrów handlowych na świecie – jego budowa zakończyła w 1877 roku. Galeria w Mediolanie swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza pierwszemu królowi Zjednoczonych Włoch, Wiktorowi Emanuelowi II.

Galeria Wiktora Emanuela II
fot. Shutterstock

Pod okrągłą, szklaną kopułą centrum mieszczą się luksusowe butiki projektantów mody, sklepy z ekskluzywną biżuterią czy galerie sztuki, w których można kupić obrazy. Galeria nazywana jest czasami „salonem Mediolanu”. Wszystko ze względu na jej reprezentatywny charakter oraz fakt, że mediolańczycy regularnie przychodzą tu spędzać wolny czas.

Zobacz także

Zamek Sforzów: imponująca forteca 

Majestatyczny Castello Sforzesco w Mediolanie to zbudowana z czerwonej cegły forteca, ozdobiona wieżami i otoczona murami. Budowę zamku rozpoczęto w XV wieku, z czasem obiekt przebudowano na polecenie Francesca Sforzy.

zamek Sforzów - Mediolan
fot. Shutterstock

Fortecę otacza okazały dziedziniec, a w dawnych budynkach mieszkalnych stworzono zespół muzeów (Musei di Castello Sforzesco) obejmujących wspaniałą kolekcję sztuki i archeologii. To tu znajduje się m.in. niedokończona rzeźba Michała Anioła – „Pieta”. Wejście na teren kompleksu (na dziedziniec) jest darmowe. Płacimy za wejście do środka i odwiedzenie muzeów.

Kościół Santa Maria delle Grazi 

Ta XV-wieczna świątynia, stworzona według projektu Guiniforte Solariego, uznawana jest za perłę renesansu. Oprócz piękna architektonicznego Kościół Santa Maria delle Grazi zasłynął za sprawą imponującego dzieła – „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci. Słynny fresk znajduje się w klasztornym refektarzu – jednorazowo może go oglądać 25 osób i, co więcej, nie dłużej niż przez 15 min. Kościół znajduje się na placu o tej samej nazwie.

Zobacz także

Bosco Verticale: leśne wieżowce w Mediolanie

Vertical Forest lub też Bosco Verticale to para mieszkalnych wieżowców w dzielnicy Porta Nuova, których balkony, tarasy i dachy pokryte są zielenią. Na dwóch drapaczach chmur rośnie łącznie 900 drzew różnych gatunków (o wysokościach 3, 6 i 9 metrów), krzewy oraz roślinność dobrana specjalnie do projektu, aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie w danym miejscu.

Bosco Verticale
fot. Shutterstock

„Pionowy las” w Mediolanie nie tylko świetnie się prezentuje na żywo i na zdjęciach, ale też buduje swoisty mikroklimat. Budowa tego „zielonego projektu” zajęła 5 lat – Bosco Verticale oddano do użytku w 2014 roku. To jedna z najbardziej nietypowych atrakcji Mediolanu. 

Pinacoteca di Brera i artystyczna dzielnica

To najważniejsza galeria sztuki w Mediolanie i jedna z ważniejszych w całej Europie. Pinacoteca di Brera znajduje się XVII-wiecznym pałacu jezuitów. Gromadzi dzieła takich artystów jak: Giovanni Bellini, El Greco, Rubens czy Rembrandt. Na dziedzińcu stoi wykonany z brązu pomnik Napoleona Bonaparte.

Wybierając się do galerii, warto zaplanować trochę czasu na spacer po dzielnicy Brera, uznawanej za artystyczne serce miasta. To jedno z najbardziej klimatycznych zakątków w całym mieście.

Zobacz także

Via Monte Napoleone – spacer po Mediolanie

Będąc w Mediolanie, warto przespacerować się po jednej z najbardziej prestiżowych i eleganckich ulic miasta – Via Monte Napoleone, która ciągnie się wzdłuż wspaniałych neoklasycystycznych pałaców i luksusowych sklepów.

Via Monte Napoleone - mediolan
fot. Shutterstock

Oprócz markowych butików sklepów (np. Prada, Cartier, Versace, Armani itp.) bez problemu można znaleźć też kawiarnie, restauracje i hotele. Nawet jeśli nie stać nas na zakupy czy nocleg w tym miejscu, warto przejść się ulicą i poznać jej niezwykły klimat.

La Scala – mediolańska opera

To najsłynniejsza scena operowa we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach neoklasycystycznego teatru został zaprojektowany w drugiej połowie XVIII wieku przez architekta Giuseppe Piermarini'ego. Na podstawie jego planów w ciągu dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą, mieszczący obecnie ok. 3600 osób. Na deskach La Scali miała premiery większość znanych klasycznych oper XIX wieku. Mediolańska opera jest również siedzibą niewielkiego muzeum, które gromadzi bogatą kolekcję eksponatów związanych z operą, m.in. pośmiertne maski kompozytorów czy portrety legend sceny operowej.

Zobacz także

San Siro – stadion piłkarski w Mediolanie

To ulubiony punkt na mapie atrakcji Mediolanu - szczególnie wśród miłośników piłki nożnej. San Siro jest jednym z największych stadionów na świecie – jest w stanie pomieścić nawet 85 tys. kibiców.

stadion San Siro
fot. Pixabay

Z myślą o turystach stworzono trasę zwiedzania – bilety w cenie 17 euro obejmują teren stadionu oraz muzeum. W czasie zwiedzania można zobaczyć szatnię piłkarską, salę konferencyjną i przejść przez tunel na trybuny.

Wycieczka z Mediolanu do Bergamo

Zaledwie godzina jazdy pociągiem dzieli Mediolan od Bergamo. To niesamowicie barwne miasto brukowanych alejek, kopuł, dzwonnic i licznych zabytków z czasów średniowiecza i renesansu skupionych wokół Piazza Vecchia – jednego z najpiękniejszych placów we Włoszech.

Bergamo
fot. Shutterstock

Do największych atrakcji Bergamo należy bez wątpienia położone na wzgórzu i świetnie zachowane Stare Miasto (Citta Alta) otoczone murami obronnymi, z których roztacza się fantastyczny widok na okolicę. Dolne Miasto (Citta Bassa) ma bardziej nowoczesny charakter. Połączenie między górną i dolną część Bergamo zapewnia kolejka linowa.

Zobacz także

Wypoczynek nad jeziorem Como

Z Mediolanu warto wybrać się też nad jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech – jezioro Como. Jego czyste wody otoczone są zalesionymi pagórkami i skalistymi szczytami Alp. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro Włoch, a nad jego brzegiem znajdują się ekskluzywne hotele i rezydencje gwiazd kina.

jezioro Como
fot. Shutterstock

Właśnie tutaj kręcono wiele światowej sławy produkcji, m.in. Casino Royale czy Gwiezdne Wojny. Idealne miejsce na wypoczynek w otoczeniu wyjątkowych krajobrazów.

 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC