Zamknij

Meksyk: półwysep Jukatan. Zwiedzanie najciekawszych zabytków Majów

29.11.2019 14:35

Półwysep Jukatan, oblany wodami Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego, jest popularnym celem wśród turystów. Ten region Meksyku szczyci się licznymi pozostałościami kultury Majów – ruinami miast i budowli, które zadziwiają swoją historią oraz architekturą. Odkrywamy największe atrakcje i zabytki półwyspu Jukatan w Meksyku.

Meksyk - pólwysep Jukatan
fot. Shutterstock

W Meksyku osiągnięcia cywilizacji Majów naprawdę imponują. Miasta i obiekty, które po sobie zostawili  Chichén Itzá, Uxmal, Cobá czy Calakmul – są świadectwem tego niesamowitego dziedzictwa. Co warto zobaczyć na półwyspie Jukatan w Meksyku? Podpowiadamy.

Chichén Itzá

Chichén Itzá, będące niegdyś centrum kultury Majów i Tolteków, jest jednym z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. Do dzisiaj przetrwał tylko niewielki fragment rozległego miasta. Najlepiej zachowanym obiektem (i najczęściej fotografowanym) jest bez wątpienia świątynią Kukulkana (El Castillo). Charakterystyczna piramida została uznana za jeden z siedmiu nowych cudów świata – figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chichen Itza
fot. Shutterstock

Na terenie Chichén Itzá można zobaczyć też zdobioną Grupę Tysięcy Kolumn, Świątynię Wojowników czy dawne boisko do gry w piłkę. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się wcześnie rano – wówczas, bez tłumu, można zwiedzić cały teren w około 3 godziny. Chichén Itzá jest na liście najczęściej odwiedzanych miejsc na Jukatanie.

Zobacz także

Uxmal

Uxmal to kolejne, ważne dziedzictwo cywilizacji Majów. Miasto opuszczone przez społeczność w XV wieku, do dziś zachwyca doskonale zachowanymi budowlami ze zdobieniami. Swoistą wizytówką tego miejsca jest Piramida Wróża (nazywana też Piramidą Czarownika). Budowla, wznosząca się na wysokość prawie 40 metrów, zachwyca i przyciąga tysiące turystów. Na podstawie elipsy zbudowano pięć poziomów – każdy z osobną świątynią. Na najwyżej z nich (piątej) prowadzi 150 stopni.

Piramida-Czarownika-Uxmal
fot. Shutterstock

Na terenie Uxmal można zobaczyć również pozostałości Domu Mniszek, Domu Żółwi (nazwa pochodzi od żółwi wyrzeźbionych na gzymsie) czy Pałacu Gubernatora. Ruiny Majów w Uxmal uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych w całym Meksyku.

Zobacz także

Calakmul

Calakmul znajdowało się w czołówce najpotężniejszych miast Majów. „Królestwo Węża” – tak można tłumaczyć jego nazwę. Do dzisiaj, z ruin potężnego miasta, zachowało się wiele imponujących budowli otoczonych zieloną puszczą. Na jego obszarze (70 km²) odnaleziono do tej pory 6250 budowli. Największe wrażeni robi 45-metrowa piramida – jest największą spośród dotychczasowo odkrytych na Jukatanie.

Calakmul
fot. Shutterstock

Na terenie ostatnich wykopalisk można zobaczyć znakomicie zachowane murale i hieroglify. W 2002 roku niezwykłe stanowisko archeologiczne w Calakmul zostało wpisane listę UNESCO.

bez tłumu, można zwiedzić cały teren w około 3 godziny. Chichén Itzá jest na liście najczęściej odwiedzanych miejsc na Jukatanie.

Zobacz także

Cobá

Tutejsze zabytki Majów może nie są tak imponujące jak w innych strefach, ale w połączeniu z otoczeniem bujnej, tropikalnej roślinności robią ogromne wrażenie. Jedną z największych atrakcj tego miejsca jest piramida Nohoch Mul. Warto wejść na jej szczyt, na wysokość 42 metrów, skąd roztacza się niesamowity widok na puszczę.

Coba w Meksyku
fot. Shutterstock

Zwiedzanie ruin Coby możliwe jest wypożyczonym rowerem. Najlepiej wybrać się tam z samego rana, aby uniknąć tłumu turystów.

Kabáh

To ciekawe stanowisko archeologiczne położone jest na wschód od Uxmal.  Większość zachowanych do dziś budowli pochodzi z okresu pomiędzy VII i XI wiekiem. Jednym z najważniejszych obiektów na tym terenie jest pałac Codz Poop, potocznie zwany "Świątynią Masek". Nazwa związana jest z wyglądem pałacu, którego fasada  ozdobiona jest ok. 300 maskami boga deszczu – Chaaca. Kabáh leży w rejonie zielonych wzgórz Puuc.

Kabah
fot. Shutterstock

Zobacz także

Kohunlich

Podążając śladami Majów na półwyspie Jukatan, warto odwiedzić też Kohunlich. Te tereny wydają się bardzo interesujące z uwagi na fakt, że podczas wykopalisk archeologicznych okazało się, że większość budynków to pomieszczenia mieszkalne. W żadnym innym majańskim mieście nie odnaleziono tak dużej liczby budowli rezydencjalnych – różnorodność znalezisk pozwoliła poznać życie codzienne i ceremonialne Majów.

Kohunlich
fot. Shutterstock

Najpotężniejszą budowlą jest 9-metrowy Akropol. Na górnej platformie mieści się kompleks rezydencjalny. Z kolei jednym z najstarszych obiektów jest Świątynia Masek (wzniesiona w 500 roku). Budynek posiada centralne schody, zdobione po obu stronach przez wielkie maski antropomorficznych masek – do dziś zachowało się tylko pięć z nich.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: "Meksyk. Cancún, Cozumel i Jukatan", Sandra Bao, John Hecht, Wydanie I, Pascal, 2017

___

RadioZET.pl/NC