Zamknij

Miasto Korfu. Zwiedzanie atrakcji i zabytków Kerkyry

Nina Czochara
13.06.2019 14:14
Miasto Korfu
fot. Shutterstock

Kerkyra należy do najbardziej eleganckich i urokliwych miast greckich. Otoczona lazurowym morzem, zadziwiająca doskonale zachowaną architekturą i klimatycznymi knajpami, co sezon przyciąga tłumy turystów. Planujesz zwiedzanie miasta Korfu? Podpowiadamy, co warto zobaczyć. 

Miasto Korfu lub też Kerkyra położona jest między dwoma zatokami, w połowie wschodniego wybrzeża wyspy. To tutaj znajduje się główny port pasażerski oraz lotnisko. Większość jego dawnej zabudowy zachowała się w niemal idealnym stanie, co nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Już po krótkim spacerze po starówce Korfu można odnieść wrażenie, że znajdujemy się raczej we Włoszech niż w Grecji. Wszystko za sprawą wąskich uliczek ciasno zabudowanych kamienicami, zdobionych okiennic, a także wielu urokliwych kawiarenek. Włoskie wpływy wynikają przede wszystkim z burzliwej przeszłości wyspy i panowania Wenecjan na tym terenie. Na co zwrócić uwagę, zwiedzając miasto Korfu? Podpowiadamy.

Stare Miasto Korfu: perełka UNESCO

Najstarsza część miasta Korfu to tak naprawdę gęsta sieć uliczek wciśniętych pomiędzy morze oraz dwie twierdze – Starą Twierdzę po zachodniej stronie i Nową Twierdzą po wschodniej. W południowej części starówka przechodzi w Nowe Miasto – tętniący życiem ośrodek  z ogrodami i angielskimi rezydencjami. Stare Miasto Korfu wraz z pobliskimi fortami w 2007 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Campiello

To jedna z najbardziej malowniczych dzielnic starówki Kerkyry, architekturą i klimatem przypominająca włoskie miasteczka. Spacer po tej część miasta Korfu to wyprawa labiryntem wąskich, urokliwych uliczek (przez miejscowych nazywanych kandounia), przy których  wznoszą się kolorowe weneckie domy ze ściśniętymi balkonami, na których stale zawieszone jest pranie.

Miasto-Korfu
fot. Shutterstock

Tutejsze niewielkie skwery i zazielenione place oferują wieczorami trochę wytchnienia po upalnych dniach. Jednym z ulubionych placów wśród odwiedzających jest plac Kremasti, przy którym zachował się XVI-wieczny kościół Matki Bożej Kremasti.

ZOBACZ TAKŻE:  Korfu: co warto zobaczyć? Najlepsze plaże i atrakcje Korfu

Spianada

To najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieście Korfu. Plac Spianada, wyznaczony przez Wenecjan w XVI wieku, pierwotnie oddzielał Starą Twierdzę od reszty miasta. Dziś to pełen zieleni i kwiatów plac otoczony ciekawą architekturą. Wokół Spianady wznoszą się najbardziej znaczące dla miasta tereny spacerowe. Można tu zobaczyć weneckie fortyfikacje, włoskie wille i brytyjskie pałace.

Stara Twierdza

To wspaniały przykład weneckiej architektury obronnej. Masywna twierdza z XIII wieku wznosi się na cyplu wysuniętym w morze, po wschodniej stronie Starego Miasta. Ten masywny kompleks murów i bastionów zajmuje pełne zieleni wzgórze. W XVIII wieku twierdza odegrała wielką rolę w odparciu atakujących wyspę sił tureckich.

Stara Twierdza Korfu
fot. Shutterstock

Nowa Twierdza

Wzniesiona w zachodniej części miasta XVI-wieczna forteca ukazuje kunszt militarny kupców weneckich. Nowa Twierdza zajmuje szczyt wzgórza świętego Marka (Agios Markos). Współcześnie miasto wykorzystuje tutejszą zabudowę przy organizacji wystaw i wydarzeń kulturalnych. Na górze znajduje się również taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę całej okolicy.

Pałac św. Michała i Jerzego

Ten neoklasycystyczny gmach powstał w XIX wieku jako rezydencja brytyjskiego Wysokiego Komisarza. Fasada świątyni była wzorowana na Partenonie z Akropolu. Oprócz sal, w których niegdyś odbywały się obrady parlamentu i senatu, dziś można zwiedzać salę bankietową, balową i tronową.

Źródło: Korfu.Pascal Lajt, Opracowanie zbiorowe, Bielsko Biała 2018

ZOBACZ TAKŻE:

•  Wyspa Santorini: Piękna nieznajoma

•  Rodos – wakacje na greckiej wyspie słońca

•  Kreta – co warto zobaczyć i czego spróbować? Odkrywamy atrakcje wyspy

___

RadioZET.pl/NC