Zamknij

Morska piana przykryła wioskę. Niezwykłe zjawisko pogodowe w Irlandii

18.02.2021 12:16

Ogromne ilości morskiej piany przykryły wioskę Bunmahon w Irlandii. Choć takie zjawisko regularnie występuje, rzadko jest tak obfite. Piana gromadziła się na plaży, a następnie była rozrzucana przez wiatr na ulice i domy.

Morska piana
fot. Shutterstock/ zdj. ilustracyjne

Bunmahon to niewielka nadmorska wioska położona na wschodnim wybrzeżu Irlandii. Od XXI wieku miejscowość ta leży na szlaku turystycznym i posiada plażę oznaczoną Błękitną Flagą. Kilka dni temu zarejestrowano tutaj silny wiatr związany z układem niskiego ciśnienia, jak również wyjątkowo wysokie fale. To właśnie one doprowadziły do powstania kłębów białej piany. 

Irlandia. Morska piana pokryła wioskę Bunmahon

Piana ze wzburzonego morza gromadziła się najpierw na plaży, a następnie była przenoszona przez silny wiatr na ulice i domy w Bunmahon.

Jak podają lokalne media, to zjawisko pogodowe regularnie występuje w tym rejonie, ale rzadko kiedy jest tak obfite. Mieszkańcy z pewnością zapamiętają ten dzień na długo.

Choć zjawisko wygląda nieprawdopodobnie, jest zupełnie naturalne. Pianę morską tworzą wzburzone fale morskie, zawierające wysokie stężenie rozpuszczonej materii organicznej. Kiedy woda się miesza i powstają fale, formowane są sprężyste pęcherzyki powietrza, prowadzące do powstania gąbczastej substancji, czyli morskiej piany. Zwykle kłęby piany znikają po kilku dniach. 

Do podobnego zjawiska doszło w ostatnim czasie we Francji. Był to efekt sztormu, który uderzył w zachodnie wybrzeże Francji. Piana pokryła jedną z francuskich plaż w Saint-Guénolé w Finistère, a następnie została przeniesiona również na ulice miasta. 

loader

Źródło: TVN Meteo