Zamknij

Morskie Oko w zimowej scenerii. Magiczne zdjęcia z Tatr obiegły sieć

07.12.2021 15:26
Morskie Oko zimą
fot. Shutterstock

Morskie Oko, jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior w Tatrach, zachwyca o każdej porze roku. W zimowej odsłonie miejsce to prezentuje się jeszcze piękniej, wręcz magicznie. Media społecznościowe zalały zdjęcia ukazujące zaśnieżony tatrzański staw. Internauci nie kryją swojego zachwytu.

Morskie Oko to największe, a zarazem najbardziej znane jezioro w Tatrach. Turystów przyciągają tam nie tylko niesamowite widoki, ale i stosunkowo łatwa trasa, którą bez większych problemów mogą pokonać także rodziny z dziećmi. Nic więc dziwnego, że miejsce to jest tak chętnie odwiedzane o każdej porze roku.

W sezonie zimowym, kiedy turystów jest mniej, a szczyty górskie pokryte są śniegiem, tworzy się naprawdę wyjątkowy klimat. Piękno Morskiego Oka w zimowej szacie można podziwiać na zdjęciach opublikowanych w sieci. 

Morskie Oko w zimowej odsłonie

W Tatrach zawitała prawdziwa zima  – szlaki górskie pokryte są warstwą śniegu, a ze względu na spadek temperatury poniżej zera górskie jeziora zaczynają zamarzać. Tatrzańskie stawy w śnieżnej odsłonie dla wielu osób stają się scenerią do przepięknych, pamiątkowych zdjęć.

Chociaż miejsce to prezentuje się naprawdę pięknie, Tatrzański Park Narodowy apeluje, by nie wchodzić na lód, który tworzy się na tatrzańskich stawach. 

"Tafla lodu w wielu miejscach jest bardzo cienka i z łatwością może się załamać" – podkreślają pracownicy TPN.

W mediach społecznościowych TPN pojawił się też komentarz leśniczego Grzegorza Bryniarskiego, który ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte stawy: "Jak co roku, mój gorący apel  – zanim na jakiekolwiek wejdziecie, zastanówcie się siedem razy". Leśniczy podkreśla, że nawet gruba tafla lodu nie gwarantuje bezpieczeństwa podczas spacerów po zamarzniętym stawie. 

W Tatrach przybywa śniegu, ale na narty za wcześnie

Na odpowiednią pokrywę naturalnego śniegu w Tatrach czekają miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli skitouringu. Pokrywa śniegu jest jednak nadal niewystarczająca do uprawiania tego popularnego sportu.

 – Choć w Tatrach panuje zimowa aura, musimy poczekać na większą ilość śniegu. Aby móc bezpiecznie poruszać się na nartach po szlakach, konieczna jest odpowiednio gruba pokrywa śnieżna. Śnieg musi okryć wystające skały oraz roślinność, przede wszystkim kosodrzewinę – powiedziała PAP przewodniczka tatrzańska Paulina Bobak.

Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych oraz szlakach wyłącznie narciarskich, których gęsta sieć znajduje się w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej.

Źródło: TPN, Onet, PAP (Szymon Bafia)