Zamknij

"Morze Białe to rasistowska nazwa". Studenci ze Szwecji domagają się zmiany

18.02.2021 13:34
Morze Białe
fot. Shutterstock

Nazwa Morze Białe jest rasistowska? Tak uważają studenci uczelni artystycznej Konstfack w Sztokholmie, którzy domagają się zmiany nazwy sali wystawienniczej „Morze Białe”. Ich zdaniem budzi ona skojarzenia rasistowskie i służy głównie białej młodzieży. 

O skrócenie nazwy „Morze Białe” do jej pierwszego członu – „Morze” – wystąpili do władz uczelni obecni oraz byli studenci zrzeszeni w kolektywie artystycznym Brown Island (Brązowa Wyspa). Grupa przyjęła taką nazwę w ramach protestu wobec dominacji białych, dobrze sytuowanych kolegów.

"Nazwa Morze Białe jest rasistowska"

– Czuliśmy się jak brązowa wyspa na morzu białych studentów. Nazwa sali tylko wzmocniła to doświadczenie – twierdzą wnioskodawcy cytowani przez gazetę „Dagens Nyheter”. Kolektyw Brown Island proponuje, aby zmiana nazwy została dokonana w sposób uroczysty i upamiętniona tablicą.

Rektor uczelni Maria Lantz powołała grupę roboczą do walki z rasizmem strukturalnym, a zmiana nazwy sali została uwzględniona w dyskusji.

Propozycja została skrytykowana przez wykładającą na Konstfack prof. Sarę Kristoffersson oraz krytyka „Dagens Nyheter”. Uważa ona, że Morze Białe nie ma żadnego związku z rasizmem ani opresją, a jest nazwą historyczną, która powstała przez przypadek.

Morzem Białym nazwano w latach 50. zaadaptowane na galerię pomieszczenie z białymi ścianami w poprzedniej siedzibie szkoły w centrum Sztokholmu. Nazwa przetrwała, gdy uczelnia przeniosła się do obecnej siedziby w dzielnicy Telefonplan do budynku po fabryce Ericssona.

"Rasistowska nazwa"? – poruszenie na Twitterze

Zaskakująca informacja ze Szwecji wzbudziła rozbawienie i często oburzenie wśród polskich internautów. Część osób uważa, że uznanie nazwy Morza Białego za rasistowską to szczyt absurdu. 

Może też zmienić nazwę geograficzną? Tylko co z Morzem Czarnym?

I Morze Czerwone w Starym Testamencie. Biblię trzeba będzie napisać na nowo.

Nazwy „Morze Czerwone” i „Morze Czarne” są poprawne politycznie, ale nazwa „Morze Białe” jest już rasistowska. Czego nie rozumiecie?

Już wkrótce zakwestionowane zostaną: - barszcz biały - biały jeleń - Biały Kieł (ten Londona) - orzeł biały - biały górnik!

Przypomnijmy, że Morze Białe to morze śródlądowe, stanowiące część Oceanu Arktycznego. Położone jest między Półwyspem Kolskim a wybrzeżem północne Rosji. Ma około 90–95 tys. km kw. powierzchni. Cały obszar tego morza znajduje się pod rosyjską jurysdykcją.

Źródło: PAP