Zamknij

Mykonos. Odkrywamy atrakcje "gwiazdorskiej" wyspy

Nina Czochara
13.06.2019 10:38
Mykonos
fot. Fotolia

Mykonos to wyspa dla wymagających. Kusi luksusowy, niemal gwiazdorski klimat. Przyciąga niesamowita architektura z „Małą Wenecją" na czele. Zachwycają fantastyczne plaże. I urzekają niesamowite krajobrazy, które tworzą idealne tło dla wakacyjnych zdjęć.

Mykonos, położone na greckim archipelagu Cyklady, to raj dla imprezowiczów, wielbicieli plażowania, ale i miłośników tradycyjnej architektury greckiej. Zwiedzając tę "gwiazdorską" wyspę, warto poznać wszystkie jej oblicza. Oto najciekawsze miejsca i plaże na Mykonos. 

1. Chora  luksus i tradycja

To główne miasto Mykonos, niezwykle urokliwe, tętniące życiem, zabudowane niewielkimi, bielonymi domkami. Spacerując po miasteczku, czujemy się jak w sieci krętych i wąskich uliczek, pośród których nietrudno się zgubić. Stolica tętni życiem niemal przez całą dobę. Od wschodu do zachodu słońca można bawić się w klubach przy muzyce przygotowanej przez najlepszych DJ-ów. Poza charakterystycznymi, białymi domkami, rozpoznawalnym elementem krajobrazu Mykonos są XVI-wieczne wiatraki z krytymi strzechą dachami.

Zobacz także

2. „Mała Wenecja” na Mykonos

Nazwa tego miejsca wzięła się od charakterystycznej dla wyspy zabudowy kolorowych, zabytkowych domków. Część z nich powstała bezpośrednio na granicy morza i lądu. Widok drewnianych ganków obmywanych przez wzburzone fale morskie jest naprawdę niesamowity. 

Mykonos - Mała Wenecja
fot. Shutterstock

„Mała Wenecja”, położona w głównej części Chory, uznawana jest za jedno z najurokliwszych miejsc na wyspie. Nic dziwnego, że odwiedzający tak chętnie robią tutaj pamiątkowe zdjęcia.

3. Delos – rejs na świętą wyspę Greków

Zaledwie 45-minutowy rejs dzieli Mykonos od „świętej wyspy Greków”. Delos jest najmniejszą wysepką w archipelagu Cyklad (ma niecałe 4 km2 powierzchni) i jednym z najważniejszych miast starożytnej Hellady. To jedyna wyspa na świecie, która jest w całości stanowiskiem archeologicznym. Co warto zobaczyć na miejscu? Między innymi Sanktuarium Apollina oraz Dionizosa, Agorę Kompetialistów czy Taras Lwów. Zwiedzanie Delos to wycieczka w przeszłość, do mitycznego miasta Hellady, czasów Zeusa. W 1990 roku wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przeczytaj także:

•  Zakynthos – grecka wyspa żółwi i „świętego spokoju”

•  Planujesz wakacje na Korfu? Poznaj najpiękniejsze miejsca na wyspie

4. Kościół Panagia Paraportiani

Kościół uznawany jest za jedno z najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej na Cykladach. Panagia Paraportiani, położony w najstarszej dzielnicy Chory, składa się z pięciu odrębnych świątyń poświęconych różnych świętym i połączonych ze sobą na przestrzeni wieków. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1425 roku i trwała do wieku XVII wieku. Obecnie tylko jedna z kaplic jest otwarta dla zwiedzających. Biała świątynia najpiękniej prezentuje się na tle zachodzącego słońca. To podobno jedno z najchętniej fotografowanych budowli na wyspie.

Kościół Panagia Paraportiani
fot. Fotolia

5. Ano Mera – spacer po tradycyjnej wiosce

To urokliwa wioska, która przyciąga tradycyjną, cykladzką architekturą. Charakterystyczną budowlą w miejscowości Ano Mera jest kościół Panagia Tourliani. Nie zachwyca śnieżnobiałym kolorem (jak w przypadku Panagia Paraportiani), ale uwagę przykuwają czerwona kopuła oraz marmurowe fontanny przed świątynią. Najcenniejszą częścią klasztoru jest imponująca ikona, przedstawiająca apostołów, wykonana przez florenckich artystów.

Zobacz także

6. Najpiękniejsze plaże Mykonos

Mykonos to nie tylko zabytkowe miasteczka i tętniące życiem lokale, ale również plaże, których na wyspie nie brakuje. Warto odwiedzić Agios Sostis Beach – niewielką, kameralną, niezwykle urokliwą plażę w północnej części. Miłośników plażowania przyciąga Platis Gialos – zdecydowanie bardziej zatłoczona, ale też lepiej przygotowana dla turystów. Miejsce to wyróżnia się złotym piaskiem, turkusową wodą i urozmaiconą infrastrukturą z hotelami, restauracjami i barami.

Plaża Mykonos
fot. Fotolia

Ogromną popularnością na Mykonos cieszy się Super Paradise Beach, czyli prawdziwy raj dla… nudystów. Najdłuższa na wyspie jest Elia Beach – piaszczysta,  niezwykle urokliwa, położona 10 km od Chory. Miłośnicy spacerów brzegiem morza będą zachwyceni. 

Przeczytaj także:

•  Grecja na wakacje. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy greckie!

•  Kreta – co warto zwiedzić i czego spróbować? Podpowiadamy

Santorini: co warto zobaczyć? Oto 6 najpiękniejszych miejsc i atrakcji

___

RadioZET.pl/NC