Zamknij

Na Grenlandii po raz pierwszy w historii pomiarów spadł deszcz. Stopił on ogromne masy lodu

25.08.2021 12:43
Grenlandia
fot. Shutterstock

Kilka dni temu na Grenlandii miało miejsce niespotykane w tym rejonie wcześniej zjawisko. Na szczycie lądolodu spadł... deszcz. To pierwsza taka sytuacja w historii pomiarów prowadzonych na tym obszarze. W dodatku przyniosła opłakane skutki.

Klimat zmienia się na naszych oczach. Kolejnym dowodem na to jest zdarzenie zarejestrowane w ostatnich dniach na Grenlandii. W "krainie lodu" bowiem pierwszy raz w historii pomiarów zanotowano ostatnio... deszcz. Pojawił się on nad szczytem tutejszego lądolodu i niestety wywołał poważne konsekwencje.

Do powstania zjawiska przyczyniły się m.in. rekordowo wysokie jak na ten rejon temperatury, które przekroczyły 0 stopni Celsjusza. Wystąpienie zjawiska odnotowali specjaliści urzędujący w stacji badawczej Summit Camp, która znajduje się na wierzchołku lodowca, na wysokości 3126 m n.p.m.

Na Grenlandii po raz pierwszy w historii pomiarów spadł deszcz. Stopił on ogromne masy lodu

W ostatnich dniach nad Grenlandią pojawił się deszcz. To ewenement w tym regionie. Zwykle bowiem można się tu spodziewać jedynie śniegu. Niestety zjawisko, do którego powstania doszło w wyniku ocieplenia klimatu, niesie za sobą opłakane skutki.

Na wyspie zarejestrowano opad o wielkości... 7 miliardów ton. Tyle wody spadło na pokrywę lodową, która przez to też zaczęła się topić. Szacuje się, że tylko przez ten deszcz doszło do topnienia lodu na powierzchni prawie 900 000 km2.

Według National Snow and Ice Data Center były to największe opady na pokrywie lodowej od początku prowadzenia pomiarów w 1950 r., a masa stopionego w niedzielę lodu była siedmiokrotnie większa niż średnia dzienna dla tej pory roku.

Stacja Summit National Science Foundation znajduje się w najwyższym punkcie lądolodu Grenlandii i to właśnie tutaj naukowcy mogą obserwować arktyczną pogodę i zmiany dotyczące lodu. Obiekt jest obsługiwany przez cały rok - umożliwia obserwowanie ekstremalnych zjawisk i zmian od 1989 roku. To właśnie tutaj zanotowano też opady deszczu.

Musimy wziąć pod uwagę zdarzenia pogodowe, z którymi nie mieliśmy wcześniej tutaj do czynienia. Coraz większa liczba zjawisk, w tym topnienie lodu, silne wiatry, a teraz deszcz, w ciągu ostatnich 10 lat wykraczała poza normę - powiedziała w rozmowie z CNN, Jennifer Mercer, dyrektor programowa Biura Programów Polarnych w National Science Foundation.

Wzrastające temperatury prowadzą do topnienia pokrywy lodowej Grenlandii, a to z kolei przynosi skutki w postaci podnoszenia się poziomu wód na świecie. Do tej pory zanotowano, że ich wysokość wzrosła w ostatnich latach o kolejne 1,5 mm. Niestety, nie zapowiada się na to, aby udało się odwrócić ten trend.

Źródło: CNN