Zamknij

Na La Palmie powstanie nowe miasto. Zamieszkają w nim poszkodowani przez erupcję wulkanu

19.11.2021 12:30
La Palma, Erupcja wulkanu
fot. AP/Associated Press/East News

Władze Hiszpanii poinformowały, że w południowej części kanaryjskiej wyspy La Palma powstanie nowe miasto. Zamieszkają w nim osoby, które straciły swój dobytek w wyniku wybuchu Cumbre Vieja. Chociaż siła wulkanu powoli słabnie, wciąż trudne jest wskazanie dokładnego okresu, w którym należy się spodziewać zakończenia erupcji. 

Wulkan Cumbre Vieja wybuchł 19 września po niemal 50 latach uśpienia. Od tego czasu mieszkańcy zmagają się z niszczycielskimi skutkami tej erupcji. Lawa pochłonęła do tej pory obszar o powierzchni ponad tysiąca hektarów. Zniszczonych zostało około 2,7 tys. budynków, a ponad 8 tys. mieszkańców musiało się ewakuować. Teraz władze chcą stworzyć nowe miasto dla tych osób, które porzuciły swoje domy ze względów bezpieczeństwa.

La Palma. Nowe miasto dla mieszkańców

Jak wynika z projektu "Cumbre Vieja", który został już zatwierdzony przez władze Wysp Kanaryjskich, nowe miasto powstanie na obszarze o powierzchni 400 tys. m kw. – napisał dziennik "La Razon".

Zgodnie z projektem stowarzyszenia Platforma na rzecz Poszkodowanych Wybuchem Cumbre Vieja, na terenie nowego miasta powstaną 543 budynki. Zamieszkają w nich rodziny, których domy zostały zniszczone przez lawę.

Autorzy projektu ujawnili, że w nowym mieście zamieszkają głównie rezydenci Todoque oraz La Laguna, czyli miejscowości najbardziej dotkniętych niszczycielskim działaniem wulkanu. Dodano, że nowe miasto poza częścią mieszkalną będzie mieć także infrastrukturę handlowo-gastronomiczną, centrum sportowe, przychodnię lekarską oraz kościół.

Większość z ponad 8 tys. osób ewakuowanych wskutek erupcji wulkanu pozostaje w placówkach organizacji charytatywnych lub w hotelach. Władze La Palmy przekazały osobom poszkodowanym przez wulkan na razie tylko pięć domów wybudowanych z prefabrykatów. W najbliższych dniach spodziewane jest oddanie do użytku kolejnych 12 takich budynków.

W ostatnich dniach hiszpańscy wulkanolodzy poinformowali, że siła aktywnego od niemal dwóch miesięcy Cumbre Vieja słabnie. Świadczy o tym obniżenie częstotliwości i siły trzęsień ziemi w rejonie wulkanu oraz poprawa jakości powietrza. Specjaliście nie są jednak w stanie dokładnie podać, kiedy erupcja się zakończy. 

– Pomimo wyraźnego słabnięcia aktywności Cumbre Vieja nie należy oczekiwać, że jego erupcja dobiegnie końca w krótkim czasie – zaznaczyła Jose Blanco, szefowa oddziału hiszpańskiego Krajowego Instytutu Wulkanologii Maria (IGN).

Źródło: PAP (Marcin Zatyka), TVN Meteo